İlk çalıştırmada neden tıkırtı gelir?

Kagan3496

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, Hyundai I20 1.4 crdi dpfli 2012 araç sahibiyim yaklaşık 2-3 ay önce bakım yaptırdım daha ön var mıydı bilmiyorum fakat yaklaşık 15-20 gün önce aracım sabah ilk marşta ufak tıkırtılı çalışıyordu ama araçla sürüşe çıkınca ses kesiliyor ve gün içinde daha ses gelmiyordu. Dün aracım 1-2 gün olduğu yerde yattı işe gitmek için tekrar çalıştırınca bu tıkırtı sesi daha sesli bir şekilde gelmeye başladı. Rolantide ufaktan gaz verince ses kesiliyor gazdan ayağımı çekince ufaktan ses başlayıp tekrar artmaya başlıyordu. Ben de o panikle hemen ustama aracımı götürdüm normal kullanımda hiçbir sıkıntısı yok araç gazda normal gidiyor ve sesi her zaman ki gibi normal geliyor. Tam tamircinin kapısına girdim motorda ses kayboldu. Tamircime sordum aracı çalıştırdıktan sonra sürekli gelmiyorsa sorun olmaz sabah ilk çalıştırmada mı oluyor diye sordu bende durumu anlattım. 5. vites yağsız kaldıysa yapabilir dedi bu sabah yine çalıştırdım aracı yolda ufaktan 15-20 gün önce duyduğum tıkırtılı ses yine geliyordu. 1-2 kilometre aracı kullandım tekrar ses kesildi daha önce böyle bir sorunum yoktu. Tamircimin cevabı beni pek tatmin etmedi sonucta dizel araç beni üzebilir önlem almazsam. :(

Motor soğukken marşa basınca normalden daha fazla titrer. Titreme sesi plastik sesi gibiyse sorun olmaz ama metalik bir sesse yağ basıncının düşüklüğünden olabilir.
metal sesi gibi geliyor yağı kontrol ettim yağ var motorda zaten eksiltme yapmıyor sarsıntı falan olmuyor normal şekilde çalışıyor sadece ufak ufak metal sesi geliyor gaz verince ses gidiyor gazı bırakınca ufaktan tekrara başlıyor motor içi piston vs parçalar olsa gaz verince daha sesli çalışıcağını düşünüyorum ama bir fikrim yok gün içinde hiç bir ses gelmiyor sadece sabah ilk calıştırmada 3-4 dakika araçla hareket edince ses kesiliyor ama yağ beni pek tatmin etmedi 5w-30 elf DPF yağı kullandı ustam sanırım Castrol 5W-30 LL alırsam daha iyi olacak

Motor yağını kontrol ettiniz mi ?
motor yağı var eksiltme yapmıyor yeni değişti fakat yeni yağ almayı planlıyorum

Kaputun içine güzelce bak oynayan bir şey var mı diye Marş motoruyla alakalı olabilir. Bazı parçaların tırnak kısmı kırılmış olabilir.
kırılan bir şey görmedim gazlayınca ses kesiliyor 3-4 dakika kulanıyorum normalleşiyor gün boyu ses yok fakat marş alınca fırrrrrr diye uzun bi ses çıkıyor marş motorundan mı geliyor bilemedim :/

Bence marş motorundan gelseydi araç ısındıktan sonra tekrar çalışınca da gelmesi gerekirdi. Üreticinin önerdiği markayı ve viskozite değerindeki yağı kullanman daha iyi olur. Dpfli araçlar için yağlar var tercih edebilirsiniz. Piyasada çok fazla çakma yağ mevcut. Tekrar kutulara alıp doldurulan yağlar var. Motor yağ kontrol çubuğundaki yağı elinizle kontrol edin herhangi bir pürüz var mı diye. Varsa eğer bu metal aşınmasına işaret eder.

Bence marş motorundan gelseydi araç ısındıktan sonra tekrar çalışınca da gelmesi gerekirdi. Üreticinin önerdiği markayı ve viskozite değerindeki yağı kullanman daha iyi olur. Dpfli araçlar için yağlar var tercih edebilirsiniz. Piyasada çok fazla çakma yağ mevcut. Tekrar kutulara alıp doldurulan yağlar var. Motor yağ kontrol çubuğundaki yağı elinizle kontrol edin herhangi bir pürüz var mı diye. Varsa eğer bu metal aşınmasına işaret eder.
motor yağını kontrol ettim 2-3 ay olmasına rağmen inanılmaz siyah ve sanki kayganlığını kaybetmiş hayır herhangibir pürüz yok :/

Geri
Yukarı