İlk defa balık besleyecek kişilere tavsiyeler

Neden böyle düşünüyorsunuz?
Sadece benim düşündüğüm bir şey değil. Hobi ile ilgilenen tüm insanların bildiği bir şeydir fanusun balıklara zararı olduğu.

Fanusun oval bir yapısı olduğu için balıklar dışarıyı normal göremez. Kafanızı sokarsanız anlarsınız zaten...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sadece benim düşündüğüm bir şey değil. Hobi ile ilgilenen tüm insanların bildiği bir şeydir fanusun balıklara zararı olduğu.

Fanusun oval bir yapısı olduğu için balıklar dışarıyı normal göremez. Kafanızı sokarsanız anlarsınız zaten...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Peki dikdörtgen bir akvaryum satın alsam sorun olmaz gibi anladığım kadarıyla.

Herkese merhaba,

İlk defa balık beslemeyi düşünüyorum. Akvaryum var ancak nasıl bir balık beslemem gerekir, fiyatları nelerdir? Bakımları nasıl yapılır gibi detayları paylaşmak isteyen olursa sevinirim.
Balıklar hızlı ölüyordu sanırım. Anlatıldığına göre iyi bakılırsa baya uzun yaşıyorlar da ben uzun yaşayanını görmedim.

Balıklar hızlı ölüyordu sanırım. Anlatıldığına göre iyi bakılırsa baya uzun yaşıyorlar da ben uzun yaşayanını görmedim.
Etrafımdaki herkes uzun yaşadığını söylüyor bende bu yüzden almak istedim. Ama burada da herkes erken ölüyor diyor arada kaldım 😁

Fanusta balık bakılmaz ne beta ne japon

Japon bakılabilir
Bakım şekli
Haftada 1 kere yüzde 20 su değişimi (klorlu musluk suyu koyulmaz mukuzaya zarar verir)
En az 3 çeşit yem ile beslenir.Haftada 1 kere haşlanmış ve kabuğu soyulmuş bezelye verilir
Bütün balıklarda renkli taştır kumdur dekordur kullanılmaz.(Zamanla salınıp yapıp başlığa zarar verir)
Gerekli olanlar
Balık başına 30-40lt hacmi olan bir akvaryum (40ltlik fanus olsa bile dış bükeydir olmaz)
Filtreleme sistemi (Dış filtre, İç filtre, Askı filtre, Sump, Tepe filtre, Pipo filtre(hava motoru ile kullanılır) Bu filtreler hacme göre seçilir
Hava motoru (hava taşına ve pipo filtreye takılır)
En az 3 çeşit yem (sera,hikari,tetra,tropical,jbl marka yemler)
Silis,dere kumu (ince ve boyasız olmalı)
Isıtıcı (hacime göre örn. 100w (24dereceye ayarlanır)
Balık kepçesi (Çelik çorba koyulanlardan değil file gibi yeşil olanlar)
Sera aquatan,Tetra aquasafe vb. Sü düzenleyici
Hazır bakteri kültürü

Birlikte bakılacak canlılar
Tek tür bakılması önerilir

NOT:Bilgi için akvaryum.coma bakabilirsiniz.
NOT 2: Japon balıkları uzun ömürlüdür (en uzun yaşayann goldfish 48 yaşındadır) Tabiki yukarıda yazdığım gibi beslenirse.

Umarım yardımcı olmuşumdur ama hiçbir balık fanusta bakılmaz.

Küçücük fanusta balık beslemeye çalışmayın derim. Tavsiye olarak lepistes besleyebilirsiniz. Çok hoş türleri var ya da ciklet besleyebilirsiniz. Sudaki ani sıcaklık değişimi balıkları öldürebilir. Normal musluk suyunu bir damacanaya doldurup 3-4 gün bekletilerek kullanılmasını öneriyorum. Diğer bir husus sudaki kalsiyum oranı. Eğer düşük seviyede kalırsa yavrularda yamuk kuyruk vakaları olabilir. Başlangıçta bu bilgiler yeterli olur. Zaman geçtikçe tecrüben artar zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı