İlk defa diş teli taktırdıktan sonra neler yapılmalı?

omurkayracakir

Hectopat
Başlıktan da anlayacağınız gibi ilk defa diş teli taktırdım. Şimdilik sadece üst düşlerime takılı ama sonraki zamanlarda alt dişleeime de takarlar. Şu an taktırmamın üstünden 1 gün geçti ve az bucak alışabildim. Diş teller daha aşağıdan takılsa diş fırçalamada bu kadar çok sıkıntı yaşamazdım ama malum böyle olunca 20dk gibi bir sürede fırçalıyorum. Aklım yatan birkaç soru var onları merak ettim. Teli takmadan önce doktor 2 uyarıda bulundu. İlk olarak dişleri güzel fırçalamak. İkinci olarak ise yediğim şeyler. Bunları biliyorum artık alışagelmiş şeyler. Doktor bu 2sine uymadığım takdirde dişlerimin 10 kat hızlı çürüyeceğini ve eğer böyle bir şey olursa telleri çıkaracağını söyledi. Merak ettiğim tek şey doktor bunu söylemesi gerektiği için mi söyledi yoksa gerçekten ciddi bir durum mu? Aynı dişleri dişçiye gidene kadar fırçalamadığımızda dişçi nasıl dişlerin çok temiz diyorsa bu da onun gibi bir şey mi? Tecrübeli, daha önce yaşamış arkadaşlar bu süreci nasıl atlattıklarını vs. yazabilir mi? Şimdiden teşekkür ediyorum.

Ben 2 sene taktım. Çok da bir şey yapmana gerek yok. Dediği gibi dişlerini iyi fırçala. Meyvelerei çekirdeklerini ayıklarak ye(erik vs.) Ben dişlerimi çok fırçalamıyordum ama en az 2 dk fırçalıyordum her gün. Eğer iyi fırçalamazsan dişlerinin arasında plak oluşuyor, bu da çürüğe kadar gider. Mısırı bıçakla falan ayıklayarak bardakta mısır gibi ye. Patlamış mısır bi tık sıkıntı yerken dikkat et. Her türlü besini yiyebilirsin, ama yerken dikkatli olmakta fayda var.

Şubat ayından beri kullanıyorum. Genellikle ısırarak yemek yiyemiyosun. Diş fırçalama çok önemli. Mümkünse her yemekten sonra fırçala çünkü tellerin arasına çok kolay yemek artığı giriyor. Asitli içecekleri pipet ile iç.

Dişlerim şu an çok hassas, adamakıllı bir şey yiyemiyorum ama tok tutacak kadar yesem yeter. Normalde 3 öğün yemek yiyordum okulda öğle arasında dişimi fırçalayamayacağım için artık 2 öğün yiyorum. Tek istediğim dişlerim çürümesin, tel çıkarılmasın ve süreç hızlı geçsin.

Dişlerim şu an çok hassas, adamakıllı bir şey yiyemiyorum ama tok tutacak kadar yesem yeter. Normalde 3 öğün yemek yiyordum okulda öğle arasında dişimi fırçalayamayacağım için artık 2 öğün yiyorum. Tek istediğim dişlerim çürümesin, tel çıkarılmasın ve süreç hızlı geçsin.
Geçmiş olsun hocam. Arada tok tutması için yoğurt tüketebilirsiniz.

Geçmiş olsun hocam. Arada tok tutması için yoğurt tüketebilirsiniz.

Teşekkür ederim hocam. İyi günler dilerim.
Hocam son bir sorum daha olacak. Astım ilacı kullanıyorum, bu dişe zararlı mı yani akşam yemeğinden sonra dişlerimi fırçalıyorum ama ilaçtan sonra da fırçalamam lazım mı? İlacı yatmadan önce kullanıyorum.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim hocam. İyi günler dilerim.
Hocam son bir sorum daha olacak. Astım ilacı kullanıyorum, bu dişe zararlı mı yani akşam yemeğinden sonra dişlerimi fırçalıyorum ama ilaçtan sonra da fırçalamam lazım mı? İlacı yatmadan önce kullanıyorum.
Bu konuda bir bilgim yok. Mümkünse doktorunuza danışın.

Yiyecekler sertse küçük parçalar halinde dişlerinin yanlarıyla ye. Ve mor erikte olsa katır kütür girişme o bile telin lastiğini çıkartabiliyor. Başıma geldi. Geçmiş olsun şimdiden 2 seneyi gözden çıkart bence diş telleri ağzında duracak bayağı süre eğer çok yamuk varsa. Ben 2 sene önce ağustos'ta takmaya başladım hala takılı. Ama genel olarak rahat ol ve katı kutur bir şeyleri ısırmaya çalışma. Yumuşak ısır yavaş yavaş. Ve dişlerini arada kullan hiç ağrıdığı zaman kullanmama etme yoksa ısırırken işkence çekersin.

Yeni konular

Geri
Yukarı