İlk defa Linux kullanacak birisi için tavsiyeler

• Konuyu başlatan Silinen üye 266150
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 3
  • Görüntüleme 301
S

Silinen üye 266150

Ziyaretçi
Öncelikle dürüst olmak gerekirse bu işte yeni değilim. Belli bazı komutları terminal üzerinden yazabilecek düzeydeyim. Ancak beni yeni birisi gibi kabul ederek değerlendirmenizi istiyorum dostlarım. Arkadaşlar, Linux Mint veya Elementary OS başlangıç için en iyi iki dağıtım diyebiliriz. Öncelikle bu ikisi arasından hangisini kurarak başlamalıyım? Monster Abra A5 V11.1 dizüstüme kuracağım bunlardan birini. Sorularımı maddeler halinde sizlere sunmak isterim.
  1. Linux ile neler yapılabilir?
  2. Bu dağıtımları kurduğumda terminali kendime göre kişiselleştirebilir miyim? Benim için arayüz hızı, arayüz görünümü önemli. Windows'tan geçecek birisi olduğum için sorun olsun istemem.
  3. Linux bir dizüstünün şarjı Windows'a göre daha mı uzun gidecektir?
Teşekürler, seviliyorsunuz. İyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Linux ile neler yapılabilir?
  • Tek komut ile çoğu programı kurabilirsiniz.
  • Masaüstünüzü kişileştirebilirsiniz.
  • Programlama yapabilirsiniz.
  • Eğer destekliyorsa oyun oynayabilirsiniz. Hangi oyunları oynadığınızı söylerseniz daha iyi cevap verebiliriz.
  • ...
Bu dağıtımları kurduğumda terminali kendime göre kişiselleştirebilir miyim? Benim için arayüz hızı, arayüz görünümü önemli. Windows'tan geçecek birisi olduğum için sorun olsun istemem.
GNU/Linux'un avantajlarından biri de bu. Web üzerinden araştırıp istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.
Linux bir dizüstünün şarjı Windows'a göre daha mı uzun gidecektir?
Bu bilgisayara bağlı bir şey.

1. Linux ile neler yapılabilir?
  2. Bu dağıtımları kurduğumda terminali kendime göre kişiselleştirebilir miyim? Benim için arayüz hızı, arayüz görünümü önemli. Windows'tan geçecek birisi olduğum için sorun olsun istemem.
  3. Linux bir dizüstünün şarjı Windows'a göre daha mı uzun gidecektir?
  • Hemen hemen Windows veya macOS bir bilgisayarda yaptığınız her şeyi yapabilirsiniz, ekstra bir durum yok. Sadece kullandığınız tüm programların Linux desteği olmayabilir.
  • Evet özelleştirilebilir. Çoğu dağıtımda şeffaflık, yazı tipi, renkler vb. ayarı yapabiliyorsunuz terminal için.
  • Genelde öyle olur ancak cihazdan cihaza değişebilir.
elementaryOS sevdiğim bir dağıtımdır, öneririm.

Linux ile neler yapılabilir?

Windows'ta neler yapıyorsanız, onları yapabilirsiniz ama daha özgür bir şekilde. Yani kısıtlama yok, size bağlı.

Bu dağıtımları kurduğumda terminali kendime göre kişiselleştirebilir miyim? Benim için arayüz hızı, arayüz görünümü önemli. Windows'tan geçecek birisi olduğum için sorun olsun istemem.

Evet, Terminali kişiselleştirebilirsiniz. Hatta daha farklı terminaller bile kurabilirsiniz.

Linux bir dizüstünün şarjı Windows'a göre daha mı uzun gidecektir?

Bunun cevabı bende yok, daha önce dizüstü kullanmadım. Ama çok fark olacağını sanmıyorum.

Ben Mint'i tercih ederim. Elementary'nin masaüstü ortamını beğenmiyorum, sonradan değiştirilebilir ama stabillik konusunda sıkıntı yaratır diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı