Rehber IMEI Sorgulama ve kaydı nasıl yapılır?

Artık bir rehber olmasını istiyorum. IMEI numarası veya bununla kaynaklı şebeke sorunu olan konulara kaynak gösterilmek üzere kullanabilirsiniz.

1. IMEI numaramın kayıtlı olup olmadığını nasıl öğrenirim?​

Arama ekranına *#06# tuşlayarak IMEI numaranızı not edin. 2 tane varsa ikisini de not edin.
Altta verdiğim resmi internet sitesinden kontrol ettirin;

Eğer sorgulamada çıkan model numarası ile telefonunuzun model numarası eşleşmiyorsa o cihaza IMEI değiştirme işlemi yapılmıştır ve bu işlem yasal değildir.
Ayrıca IMEI değiştirilen cihazlarda şebeke sorunları da sık yaşanmakta.

2. IMEI numaranız klonlanmış ne demek?​

Öncelikle size gelen uyarı mesajındaki IMEI numarası ile kendi telefonunuzun IMEI numarasını karşılaştırın.
Uyarı mesajında son 1-2 rakam olmayabilir. Onun haricinde eşleşiyorsa uyarı mesajı doğru cihaza gönderilmiştir.
Eşleşmiyorsa önceden kullandığınız bir cihaza ait olabilir.

3. Bu durumda ne yapmalıyım?​

Öncelikle, cihazınızı nereden aldınız ve faturalı mı?
Faturalı ise satın aldığınız yere başvurun ve durumu belirtin.
1. adımdaki doğrulamada model numarası eşleşmiyorsa kesinlikle değişim ya da iade talep edin. IMEI numarası değiştirilmiş cihaz satmak suçtur.

Faturasız ama normal fiyatından aldıysanız fatura talep edin ve üstte belirttiğim hakkınızı kullanın.
Kaçak, kayıtsız veya başka bir yolla aldıysanız gidebileceğiniz yasal yol 2006 TL ödeyip cihazınızı kaydettirmek.

4. Yurt dışından aldığım cihazı nasıl yasal yolla kaydettirebilirim?​

Gümrükte cihaz, pasaportunuza kaydedilir. Bunun ücreti en son 50 lira gibi bir şeydi.
1 pasaporta 3 yılda en fazla 1 cihaz kaydedilebilir. Ayrıca pasaport sahibi ile cihaza takılacak SIM kartının sahibinin aynı kişi olması gerekir.
Cihazı pasaportunuza kaydettirdikten sonra e-Devlet üzerinden bu hizmetteki adımları takip edin: IMEI Kaydet

5. IMEI değiştirebilir miyim?​

Bu işlem yasal değildir. Yalnızca cihazın orijinal IMEI numarasının silinmesi dahilinde yapılan IMEI Repair işlemleri yasaldır.
Bu konuda destek istemeyin.

Rehber güncellenecek. Bunun için aklınızdaki soruları bu konu altında sorabilirsiniz.
Eksik ya da yetersiz kalmış dediğiniz yer varsa güncellerim.
Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arduino için GSM Shield'lar var. ESP32 için de GSM modülleri. Bunları yurt dışından getirsek çok az fiyatlı bir ürün için kendinden fazla IMEI kayıt ücreti mi verilmesi gerekiyor?
Bu konuda araştırma yapacağım.
Evet, 100 liralık telefon için bile bu parayı ödüyorsunuz maalesef. Zaten 2000 lira telefon parası. :(

IMEI sınırına en son 365 gün sınırı getirilmiş, yani cihazı 365 gün içinde katdettirmeniz gerekiyor.
Benim aklımda kalan soru şu:
ben ülkeden çıkıp 1 haftalığına başka bir ülkeye gidersem sonra geri Türkiye'ye dönersem, bu 365 gün olayı sıfırlanır mı, yani tekrar 0'dan mı saymaya başlar?

IMEI sınırına en son 365 gün sınırı getirilmiş, yani cihazı 365 gün içinde katdettirmeniz gerekiyor.
Benim aklımda kalan soru şu:
ben ülkeden çıkıp 1 haftalığına başka bir ülkeye gidersem sonra geri Türkiye'ye dönersem, bu 365 gün olayı sıfırlanır mı, yani tekrar 0'dan mı saymaya başlar?
365 gün, pandemi nedeniyle uzatılmış süre. Normalde 4 aydır.
Hayır, kaldığı yerden devam eder süre.

Elimde yurt dışından gelme IMEI dayımın üstüne kayıtlı Samsung Note 9 var. Herhangi bir şekilde IMEI attırma işlemi yapılıyor mu ya da numaramı dayımın üstüne taşımam kullanabilir miyim?

Elimde yurt dışından gelme IMEI dayımın üstüne kayıtlı Samsung Note 9 var. Herhangi bir şekilde IMEI attırma işlemi yapılıyor mu ya da numaramı dayımın üstüne taşımam kullanabilir miyim?
Yasal olarak, IMEI hangi pasaporta kayıtlı ise o pasaportun sahibinin adına olan hatlar kullanılabilir sadece.
Yasa dışı yolları da var ama adı üstünde. :)

Yasal olarak, IMEI hangi pasaporta kayıtlı ise o pasaportun sahibinin adına olan hatlar kullanılabilir sadece.
Yasa dışı yolları da var ama adı üstünde. :)

Merhaba, bende yaklaşık 10 yıldır kutusu açılmamış bir telefon var. Kutusunu açıp birkaç tane SIM kartı ile denedim. Hiçbiri çalışmadı. 7 yıl kullanılmayan telefonlarda IMEI otomatik kapanıyormuş sanırım. Bu telefona daha önce hiç SIM kartı takılmadığı için e-Devlet üzerinden de tekrar aktif edemiyorum bu telefonu. Bu telefonu açmanın başka bir yolu var mıdır?

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı