IMEI klonlanma sorunu

Ubrarex

Decapat
Arkadaşlar merhaba umarım konuyu doğru yere açmışımdır. Tuşlu Samsung telefon kullanıyorum.

Bundan 2 hafta önce beni pek sevmeyen birisiyle buluşma durumunda kalmıştım. Buluşma esnasında kendi akıllı telefonunu benim telefonumun yanına getirmişti ve kendi telefonundan aceleyle bir şeyler yapıyor gibiydi. Onunla telefonla konuşurken de dıııt dıııt arama sesi geliyordu. Ondan sonra başkalarını arayınca da dıııt dıııt sesi gelip duruyordu ama başkaları beni arayınca bir sıkıntı yoktu, bende durumdan işkillenip hattımın bağlı olduğu operatör e gittim onlar bu dıtt dıtt sorununa bir çözüm bulamadılar. Sim hattımda bir sıkıntı yokmuş hattımı başka telefona takınca bu sorun ortadan kalkıyordu.

Bugün de telefonuma mesaj geldi IMEI numaranız klonlu listesinde oldugu için bu ayın sonunda 30.10.2020 tarihinde kullanıma kapatılacaktır diyor. Sizce buluştugum kişi telefonunu telefonumun yanına getirip IMEI mi kendi telefonuna mı aktardı? Sadece telefonunu telefonumun yanına getirirek IMEI mi klonlaması bana pek mantıklı gelmedi. Yeni bir telefon alırsam sorun ortadan kalkar mı? İmlamda hata varsa affola şok olmuş durumdayım bu konularda da pek bir bilgim yok. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
IMEI klonlandıktan sonra devlet tarafından yanlış hatırlamıyorsam 60 ya da 90 günlük süre verilir ve bu süre sonunda kapatılır. Eğer sizin telefonunuza bu ay sonunda kapatılacak mesajı geldiyse 2 hafta önceki buluşmanızla alakası yoktur ki o işlemi o şekilde yapması pek mümkün değil.

Cihazınızın faturası var ise BTK ya da satıcı / üretici firma ile görüşerek telefon IMEI'nizin tek bir hat kullanımına açılmasını sağlayabilirsiniz.

Klon IMEI durumunda devlet cihaz sahibini tespit edebilmek için böyle bir kısıtlamaya gidiyor ve sadece tek hat ile kullanılabiliyor.

O kişiden şüpheleniyorsanız;

• Xiaomi telefon kullanıyorsa klonlama şansı artıyor, ayarlardan bile yapılıyor diye biliyorum Xiaomi'lerde.
  • Bir buluşma daha ayarlayın, çekiniyorsa klonlamıştır çok yüksek ihtimalle, çekinmiyorsa siz de onun telefonunu alın ve arama kısmına "*#06#" yazarak IMEI numarasını teyit edin. Sizin IMEI'niz ile kıyaslayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı