İmzada "İletişim Adresi" Paylaşılabilmeli

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Plyra

Megapat
Makaleler
5
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522567446
Selamlar, çok yakın zamanda Sosyal'e yeni bir kural eklendi.

Konu düzenlendiği için gözükmüyor ama imzalardaki "özel iletişim adreslerinin" kaldırılmasının sebebi "Sosyal dışı gruplaşmaları durdurmak". Linki Discord'a yapıştırırsanız önbelleği çektiği için görebilirsiniz.

2020-12-04 01_50_33-#sfw-charlie - Discord.png

Böyle bir sebebi kesinlikle anlayamıyorum. Technopat Sosyal, neredeyse 350.000 üyeye sahip bir forum. 8 milyon mesaj gönderilmiş, 1.1 milyon konu açılmış. Gerçekten "Sosyal dışı gruplaşma" oluyor ve bunları etkiliyor mu? Eğer böyle bir sebep öne sürüyorsanız bunun somut örneklerini açıkca ortaya koymanız gerektiğini düşünüyorum.

2020-12-04 02_16_47-Technopat Sosyal - Brave.png

Bu yasak hakkında ikinci bir itirazım daha var. Bu forum sayesinde birçok değerli üyeyle tanışma fırsatım oldu. Forumda özel mesaj sistemi yok, mesajlarını beğendiğiniz bir üyeyle konuşmanız mümkün değil. İletişimin tek yolu yeni konu açmak. Örneğin aşağıda eski bir konunun örneğini vereyim, çok basit bir iletişim için herkese açık bir konu açmanız gerekiyor.

Yıllar önce bu forumdaki bir konuda birbirimizi bulup arkadaşlığımı gerçek hayatta ilerlettiğim üyeler oldu. Beraber etkinliklere katıldık, teknoloji üzerine birçok tartışma yaptık. Birbirimize bir şeyler kattık. Eğer başlangıçta bir şekilde iletişim kuramasaydık (örneğin Discord, Steam, sosyal medya siteleri) bugün bu dostluklardan mahrum kalacaktık.

Sonuç olarak, bu yasağın anlamlı bir temele dayanmadığını düşünüyorum. Bu yüzden üyeler imzalarında dilediği adresleri paylaşabilmeli.

Diğer üyelerin bu yasak hakkında ne düşündüğünü merak ediyorum. Bir anket koymayacağım, fikirlerinizi mesaj olarak paylaşırsanız sevinirim. Konunun açık kalmasını yönetimden rica ediyorum.

Sevgiler, saygılar.

Neden yasaklanmış olabileceği hakkında bir tahmin yürüteyim. Diyelim ki A diye bir grup olsun, A grubundan herhangi birisi ceza yediği anda diğerleri hemen rapor sistemini meşgul edip "Neden ban yedi?" diye yazabilirler. Kim bilir, belki daha önce olmuştur böyle bir olay. Moderasyon ekibini rahatsız ettiğini düşünüyorum. Tabii bunlar benim kendi fikrim, tahminim.

Böyle bir sebebi kesinlikle anlayamıyorum.

kaldırılmasının sebebi

Kaldırılmasının sebebi tamamen o olmadığı için sildim.

Bu kuralı uzun zamandır düşünüyoruz, uygulamaya geçirdik. Bazı yararlı yönleri olabilir fakat olumsuz yönleri daha fazladır. Kullanıcılar aynı şekilde konu açmaya gerek duymadan bilgili kişilerin imzasındaki özel iletişim adreslerine mesaj yazıp sorununu çözebilir.

@Plyra merhaba öncelikle, seni görmeyeli uzun süre oluyor. :)

Bu sunucu konusunu, 2 3 sene önce kurulan, senin de bildiğin sunucuda yer almış ve son dönemde moderatörlük yapmış birisi olarak cevaplamak istiyorum.

Sosyal'de elbet arkadaşlıklar kuruluyor. İnsan, her gün aynı forumda birlikte mesaj yazdığı ve fikirlerinin uyuştuğunu gördüğü kişilerle ilişkisini, arkadaşlığını ilerletmek istiyor. Bu, en doğal durum. Keyifli de oluyor, başkalarıyla farklı bir ortamda konuşmak, tartışmak. Bunu ben de o sunucuda deneyimlemiştim. Sosyalde sevdiğin ve saydığın kişilerle daha sıkı iletişimde olmak güzel bir şey.

Ama o sunucunun sonu maalesef iyi bitmedi. Belki de bitti, bilmiyorum. Ama benim çıkarımım iyi bitmediği yönünde. Çünkü bazı durumlar sen istemesen de kontrolden çıkıyor. Sosyal dışında bir iletişim iyi olsa da, kötü de olabiliyor ve emin ol, iş geliştikten sonra genelde kötü noktaya kayıyor. Benim o sunucuyla kazandığım deneyimler, moderatörlük yaparken bayağı yardımcı oldu. Zira olayın diğer tarafını da görünce daha iyi anlıyorsun.

Farklı dönemlerde olsa da yaklaşık 1 senedir moderatör olarak bulundum burada. Ve pandeminin de etkisiyle büyük bir ilgi var. Sadece Technopat için de değil. İnsanlar genel olarak internette daha fazla zaman geçiriyor artık.

Forum dışı gruplaşmalar bizi bu dönemde zaman zaman zorladı moderasyon olarak. Çünkü o gruplaşma ister istemez buraya taşıyor. Oradaki tartışmalar, kızgınlıklar ya da başka olaylar buraya taşıyor ve bizi ciddi anlamda zorluyor. Küfürleri falan saymıyorum bile, bunlar da ayrı olarak zorluyor çünkü buranın dışında yapılmış bir şeye biz karışamayız.

İnsanların burada tanıştıkları kullanıcılarla arkadaşlıklarını büyütmeleri emin olun çok güzel bir kazanım. Ancak herkes aynı iyi niyeti gösteremeyebiliyor.

Tüm bunların dışında, bu kural şu an için "İmza" kısmını kapsıyor.

Tabii ki bu sebeplerden sadece bir tanesi. @Emre C'nin de dediği gibi başka nedenler ve endişeler de var. Discord, sadece kullanıldığı için önce çıkıyor ama yönetimin başka sebepleri de var.

En nihayetinde odak noktamız kullanıcıları ve forumu koruyup, kullanıcılara daha iyi bir ortam sağlayabilmek. Bu noktada geri dönüşleriniz önemli.

Teşekkürler. :)

Bu arada bir soru sorayım, birileriyle Discord adresimizi paylaşmak da yasak mı? İmzaya eklemeden, normal mesaj ile.

İmzaya eklemek yasak.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı