İnancınızı Kaybettiğinizde Neler Hissettiniz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Müzik Profili

Decapat
Öncelikle bu konuya sadece önceden bir inancı olup da sonradan bu inancı kaybedenler cevap yazsın. İnancı devam eden varsa yazmasın çünkü bu işin sonu tartışma, kavga ve hakaretle bitiyor sonuçta konu kilitleniyor. Sadece inancını kaybedenler yazsın. Burada amacım dini bir inancı kötülemek falan değil sadece inancını kaybeden diğer insanların ne hissettiğini merak ediyorum.

İnancınızı kaybettiğinizde neler hissettiniz? Çocukluğunuzdan beri doğru kabul ettiğiniz bir şeye artık inanmamak nasıl hissettirdi? İnancınızı kaybettikten sonra oluşan içinizdeki boşluğu neyle doldurdunuz?

Ben inancımı kaybettiğimde büyük bir hüsrana uğradım ve kısa süreli olarak hayattan ümidi kestim. Ancak sonradan içimdeki boşluğu iyi bir insan olmakla, âhlaklı olmakla ve kimseye zarar vermemenin verdiği vicdanî rahatlamayla doldurdum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Pişman oldum, kendimi dışlanmış, kötü hissetmeye başladım nedense. Bende geri döndüm artık inançlıyım.

Müslümanlığa geri döndüm araştırma yaptım.

16 yaşından beri inançsızım şu an yaşım 28 hala öyleyim. Hiçbir yerde ilk zamanlardaki gibi Din konusu konuşmam. Bir insanın yaptıkları, yapacakları ahlak anlayışı ve sorumluluklarının din ile alakası yoktur. İnsan iyiliği kendi inisiyatif doğrultusunda sadece iyi olduğu için yapar, din için değil. Bunu din'e bağlayan acizdir zaten.

16 yaşından beri inançsızım şu an yaşım 28 hala öyleyim. Hiçbir yerde ilk zamanlardaki gibi Din konusu konuşmam. Bir insanın yaptıkları, yapacakları ahlak anlayışı ve sorumluluklarının din ile alakası yoktur. İnsan iyiliği kendi inisiyatif doğrultusunda sadece iyi olduğu için yapar, din için değil. Bunu din'e bağlayan acizdir zaten.
Aynen bence de öyle ancak benim merak ettiğim şey inancını kaybedince içinde boşluk oluştu mu ve o boşluğu nasıl doldurdun?

Aynen bence de öyle ancak benim merak ettiğim şey inancını kaybedince içinde boşluk oluştu mu ve o boşluğu nasıl doldurdun?
İçimde boşluktan ziyade sadece belirli zamanlar garip düşünce oluştu. Acaba doğru mu bu yaptığım ya da yanlış mı yapıyorum? Gibi şeyler. Ben şuna inanıyorum bir şeyi fazla kafana takarsan, o senin yakana yapışır ve zararlı olan sen olursun. Ben sadece kitap okudum ve internetten çeşitli makaleler okudum ve bana göre doğru olanı yaptım. Şu ana kadar inançsızlığın hiçbir kötü yanını görmedim, zaten neden kötü bir yanı olsun. Mesela ben yaşlı bir insanı karşıdan karşıya geçirince, bunu din için değil, karşıdaki insanın yardıma muhtaç olduğu için yaparım.

İçimde boşluktan ziyade sadece belirli zamanlar garip düşünce oluştu. Acaba doğru mu bu yaptığım ya da yanlış mı yapıyorum? Gibi şeyler. Ben şuna inanıyorum bir şeyi fazla kafana takarsan, o senin yakana yapışır ve zararlı olan sen olursun. Ben sadece kitap okudum ve internetten çeşitli makaleler okudum ve bana göre doğru olanı yaptım. Şu ana kadar inançsızlığın hiçbir kötü yanını görmedim, zaten neden kötü bir yanı olsun. Mesela ben yaşlı bir insanı karşıdan karşıya geçirince, bunu din için değil, karşıdaki insanın yardıma muhtaç olduğu için yaparım.
Ya dinlerden biri doğruysa diye düşündüğünüz oldu mu? İnancı kaybetmek hiç kolay bir şey değildir. İnsan kendini belirsizlik içinde bulur. Zaten inandığı din de onu sürekli cehennemle tehdit eder bu tehditler de onu etkiler genelde. Yani bende böyle oldu. Zaten inananlara da sorsan onlar da korkudan inanıyorlar genelde.

Ancak ya dinler doğruysa o zaman bu iyiliklerin hepsi boşa gidecek. Tanrı dine göre yargılıyorsa diye düşündüğün oldu mu?
İnanç derken dini inanç mı? İnsanlığa olan inancını yitirenler sayılıyor mu :)
Evet herhangi bir inanç o da dahil.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı