İnceleme Snowman T4 RGB çift fan

Merhabalar, ucuza denk getirdiğim için aldığım bir ürün. Sıvı soğutma falan düşünürken 120 TL'ye alayım iş görür sonuçta dedim ve nitekim öyle de oldu. Bu konuda size bu soğutucuyla olan deneyimimden bahsedeceğim. Öncelikle ürünü arkadaşımdan aldım ve muhtemelen bir kez takıp çıkarmış. Ne bir toz, ne de bir kir vardı üstünde. Sadece CPU temas yerinde biraz siyahlık vardı. Muhtemelen macun sürülüp temizlenmiş. Ancak ürün sıfır gibi. Ayrıca ürünü kendi macunuyla değil Mastergel Maker ile kullandım. Bunun da çok etkisi olduğunu söylemek mümkün.

1136b19f-67d2-4bcb-bf8f-d14a698b63ae.jpg

e4623b76-c27c-4978-9880-b104e05b9402.jpg

Üründe iki adet fan takılı geliyor. İki fan da gökkuşağı efektli RGB aydınlatmaya sahip ve kontrol edilemiyor doğal olarak. Ayrıca kulenin tepesinde de aydınlatma var ve o da sabit, SATA bağlantısıyla çalışıyor. İki fan da bir çoklayıcıya bağlı ve bu çoklayıcıyı CPU FAN portuna bağlıyoruz. Ancak bu çoklayıcının iki girişinin biri 4 pin diğeri 3 pin. PWM modunda muhtemelen arkadaki fan tam hızda çalışacak. Ayarlanabilir olması için voltaj modunda çalıştırmamız gerekirdi diye düşünüyorum. Lakin optimum ses seviyesi için ben farklı bir yol izledim.

96f3e388-8358-408b-aade-2bf08fdf4c2b.jpg

Arkadaki fanı olduğu yerden çıkarıp egzoz fanı olarak taktım. Yani işlemci soğutucumuzda tek fan var ve ikinci fanımız kasanın çıkış fanı oluyor. Ayrıca bu egzoz fanını da SYS fan olarak bağladım ve CPU FAN'dan bağımsız olarak kontrol edebiliyorum. Bunun artısı şu oluyor, gerekmediğinde fan otomatik olarak kapanabiliyor. Ancak aklınızda bulunsun voltaj modunda fanı kapatınca RGB de kapanıyor.

Neyse gelelim ürünü nasıl buldum? Fan montajı berbat. O telli montajdan nefret ediyorum. Kolayca çıkıp takılsa da hiç kullanışlı değil. Malzeme kalitesi eh işte. Bu fiyattaki üründen ne çıkarsa o. Yeterli seviyede. Fanlar? Fanların RGB'si düşük FPS'te oyun oynar gibi gökkuşağı oluyor. Normal bence. Fanların sesi? Düşük devirde gayet sessiz. Molex fanları da çıkardım ve rahat ettim sonunda. Sadece kontrol edebildiğim toplamda 3 fan var ve CPU fan hariç diğerleri PC ısınmadıkça kapanıyor. Ne ses var ne toz. Mis...

En önemlisi gelelim ne kadar soğutuyor? Öncelikle sistemimi kısaca özetleyeyim. 3200G bir işlemcim var. Bunu normalde stok hızda (3.6 GHz) -0.100V Undervolt'lu olarak kulanıyordum ve stok fanla iyi sıcaklıklara sahiptim. Frekanslara dokunmadan soğutucuyu taktım ve Prime95 Small FFT ile işkence testine başladım. Mastergel çok iyi çalışıyor olacak ki bu haldeyken 47 dereceyi geçmedi. :D Stok fanla oyunda 60 dereceyi görüyordum rahatlıkla. Hatay'da yaşıyorum ve bu sıcaklıklar aşırı düşük arkadaşlar. Macunun etkisi büyük tabi ki. Bununla ilgili SS'im yok ancak video çekmiştim, onu bırakayım.

1623964221548.png

E tabi OC'yi de denemek farz oldu böyle olunca. Öncelikle UV'nin beni kısıtlayacağını bildiğimden voltajı otomatiğe aldım ve frekansı direkt 4 GHz'e çektim. 5 dakikalık Prime95 Small FFT işkencesinde sonuçlar hala çok iyi. Bu senaryoda da CPU zar sıcaklığı 70 dereceyi görmedi. Şu an akşam saatleri ve sıcaklık 20-25 derece arası. Sıcak havalarda da olsun 75 olsun. Zaten voltajı yüksek bir işlemciyi 4 GHz'e çıkarıp işkencede bu değerleri almak çok iyi. Stok fanda 95 dereceye dayanıp frekans kesiyordu yani oradan pay biçin. :D

image_2021_06_17T20_52_14_884Z.png

Ancaaak her güzelin kusurları da vardır tabi ki. Bir kere ürün kocaman ve üstteki plaka çok çirkin. Alışamazsam bağlantısını sökerim ışıksız daha iyi. :D Bu basit bir şey tabi ki görecelidir. Ancak herkesi ilgilendiren bir durum var ki bu soğutucunun fanları yükteyken aşırı sesli. İki fan aynı anda tam yükte çalışınca uçak kalkıyor gibi oluyor. Şimdilik 4 GHz olarak oyunlarda falan deneyeceğim. Normal şartlarda zaten işkence testindeki sıcaklıklara çıkmaz. Ancak memnun kalmazsam yine her zaman olduğu gibi UV'mi yapar fanlarımı kapatırım mis gibi. :D Konuma vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Sormak istediğiniz varsa seve seve yanıtlarım.

Işıklar normalde daha güzel ama telefonum ancak böyle çekiyor.

bc75892d-afaf-4538-a688-bd500968616c.jpg

a91770d6-07cb-4383-be44-9997bd46b0ee.jpg

Teşekkür ederim hocam.

Arkadaşlar alyan buldum üstteki plakayı söktüm. Çok daha güzel oldu bence adama benzedi. :D Çıkan LED'li parçayı da alttaki delikli yüzeyin altına yapıştırdım. RGB olduğu için +50 FPS falan kazandırdı. :D :D

6d53af55-1161-4e9c-a70c-b1bb888efad3.jpg
91c8e59a-df15-488a-a6bb-5043200d30ca.jpg
0819b38a-ab11-448c-a926-044c3c62b1a2.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, ucuza denk getirdiğim için aldığım bir ürün. Sıvı soğutma falan düşünürken 120 TL'ye alayım iş görür sonuçta dedim ve nitekim öyle de oldu. Bu konuda size bu soğutucuyla olan deneyimimden bahsedeceğim. Öncelikle ürünü arkadaşımdan aldım ve muhtemelen bir kez takıp çıkarmış. Ne bir toz, ne de bir kir vardı üstünde. Sadece CPU temas yerinde biraz siyahlık vardı. Muhtemelen macun sürülüp temizlenmiş. Ancak ürün sıfır gibi. Ayrıca ürünü kendi macunuyla değil MasterGel maker ile kullandım. Bunun da çok etkisi olduğunu söylemek mümkün.

Eki Görüntüle 1072819

Eki Görüntüle 1072820

Üründe iki adet fan takılı geliyor. İki fan da gökkuşağı efektli RGB aydınlatmaya sahip ve kontrol edilemiyor doğal olarak. Ayrıca kulenin tepesinde de aydınlatma var ve o da sabit, SATA bağlantısıyla çalışıyor. İki fan da bir çoklayıcıya bağlı ve bu çoklayıcıyı CPU fan portuna bağlıyoruz. Ancak bu çoklayıcının iki girişinin biri 4 pin diğeri 3 pin. PWM modunda muhtemelen arkadaki fan tam hızda çalışacak. Ayarlanabilir olması için voltaj modunda çalıştırmamız gerekirdi diye düşünüyorum. Lakin optimum ses seviyesi için ben farklı bir yol izledim.

Eki Görüntüle 1072824

Arkadaki fanı olduğu yerden çıkarıp egzoz fanı olarak taktım. Yani işlemci soğutucumuzda tek fan var ve ikinci fanımız kasanın çıkış fanı oluyor. Ayrıca bu egzoz fanını da SYS fan olarak bağladım ve CPU Fan'dan bağımsız olarak kontrol edebiliyorum. Bunun artısı şu oluyor, gerekmediğinde fan otomatik olarak kapanabiliyor. Ancak aklınızda bulunsun voltaj modunda fanı kapatınca RGB de kapanıyor.

Neyse gelelim ürünü nasıl buldum? Fan montajı berbat. O telli montajdan nefret ediyorum. Kolayca çıkıp takılsa da hiç kullanışlı değil. Malzeme kalitesi eh işte. Bu fiyattaki üründen ne çıkarsa o. Yeterli seviyede. Fanlar? Fanların RGB'si düşük FPS'te oyun oynar gibi gökkuşağı oluyor. Normal bence. Fanların sesi? Düşük devirde gayet sessiz. Molex fanları da çıkardım ve rahat ettim sonunda. Sadece kontrol edebildiğim toplamda 3 fan var ve CPU fan hariç diğerleri PC ısınmadıkça kapanıyor. Ne ses var ne toz. Mis...

En önemlisi gelelim ne kadar soğutuyor? Öncelikle sistemimi kısaca özetleyeyim. 3200G bir işlemcim var. Bunu normalde stok hızda (3.6 GHz) -0.100v Undervolt'lu olarak kulanıyordum ve stok fanla iyi sıcaklıklara sahiptim. Frekanslara dokunmadan soğutucuyu taktım ve Prime95 small fft ile işkence testine başladım. MasterGel çok iyi çalışıyor olacak ki bu haldeyken 47 dereceyi geçmedi. :D stok fanla oyunda 60 dereceyi görüyordum rahatlıkla. Hatay'da yaşıyorum ve bu sıcaklıklar aşırı düşük arkadaşlar. Macunun etkisi büyük tabii ki. Bununla ilgili SS'im yok ancak video çekmiştim, onu bırakayım.

Eki Görüntüle 1072833

E tabii OC'yi de denemek farz oldu böyle olunca. Öncelikle UV'nin beni kısıtlayacağını bildiğimden voltajı otomatiğe aldım ve frekansı direkt 4 GHz'e çektim. 5 dakikalık Prime95 small fft işkencesinde sonuçlar hala çok iyi. Bu senaryoda da CPU zar sıcaklığı 70 dereceyi görmedi. Şu an akşam saatleri ve sıcaklık 20-25 derece arası. Sıcak havalarda da olsun 75 olsun. Zaten voltajı yüksek bir işlemciyi 4 GHz'e çıkarıp işkencede bu değerleri almak çok iyi. Stok fanda 95 dereceye dayanıp frekans kesiyordu yani oradan pay biçin. :D

Eki Görüntüle 1072836

Ancaaak her güzelin kusurları da vardır tabii ki. Bir kere ürün kocaman ve üstteki plaka çok çirkin. Alışamazsam bağlantısını sökerim ışıksız daha iyi. :D bu basit bir şey tabii ki görecelidir. Ancak herkesi ilgilendiren bir durum var ki bu soğutucunun fanları yükteyken aşırı sesli. İki fan aynı anda tam yükte çalışınca uçak kalkıyor gibi oluyor. Şimdilik 4 GHz olarak oyunlarda falan deneyeceğim. Normal şartlarda zaten işkence testindeki sıcaklıklara çıkmaz. Ancak memnun kalmazsam yine her zaman olduğu gibi UV'mi yapar fanlarımı kapatırım mis gibi. :D konuma vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Sormak istediğiniz varsa seve seve yanıtlarım.

Işıklar normalde daha güzel ama telefonum ancak böyle çekiyor.

Eki Görüntüle 1072846

Eki Görüntüle 1073093

İşinize yaradıysa ne mutlu size, hayırlı olsun. Tasarımı pek hoş gelmedi bana.

İşinize yaradıysa ne mutlu size, hayırlı olsun. Tasarımı pek hoş gelmedi bana.
Bana da hoş gelmemişti meğer üstteki plakadanmış. Alyan bulursam çıkarırım orayı. En azından RGB'yi sökünce bir şeye benzedi.

a47de0fd-f573-42d2-b3a7-14122d5b0211.jpg

Ryzen 3200G test vidoesunu izledim. GTX 1050 kadar FPS veriyor BF 1'de gercekten oyle mi? Oyun oynuyor musunuz? Gercekten kaliteli islemciymis.
BF1'de denemedim ancak 3200G iyi RAM'lerle gayet iyi performans veriyor: [İnceleme] Ryzen 3200G APU sistem

Teşekkür ederim hocam.

Arkadaşlar alyan buldum üstteki plakayı söktüm. Çok daha güzel oldu bence adama benzedi. :D Çıkan LED'li parçayı da alttaki delikli yüzeyin altına yapıştırdım. RGB olduğu için +50 FPS falan kazandırdı. :D :D

6d53af55-1161-4e9c-a70c-b1bb888efad3.jpg
91c8e59a-df15-488a-a6bb-5043200d30ca.jpg
0819b38a-ab11-448c-a926-044c3c62b1a2.jpg

4 GHz ve -0.102V UV ile 20 dakika Prime95 Small FFT işkence testinde sıcaklık testi sonucunda en fazla 63.4 dereceyi gördük ve hiçbir çekirdek başarısız olmadı. Small FFT'yi bilmeyenler varsa şöyle bir örnek vereyim. CPU-Z'deki tüm çekirdekleri stres testine sokunca en fazla 56 dereceyi görüyor işlemci ki bu 56 derece Prime95 testinden hemen sonra başlatırsam ulaşıyor. İşlemci serinken başlatınca birkaç derece daha fark olabiliyor. Small FFT'nin nasıl bir işkence olduğunu anlatmak için belirttim. :D Teşekkürler. İşlemciyi böyle kullanacağım.

1624199619901.png

Geri
Yukarı