İndirme hızı 45 mb/s olmasına rağmen 2.4 mb/s hız almak

Eray Can GÜDEK

Hectopat
Daha fazla  
Turkcell Superonline kullanıcısıyım. Ethernet kablosu kullanıyorum. Speedtest gibi sitede 45-50 mb/s gösterirken indirmelerimde 2.4'e sabitleniyor resmen. Sebebi ne olabilir?

1595351551952.png

Ek bilgi:

Önceden böyle bir sorunum yoktu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Turkcell Superonline kullanıcısıyım. Ethernet kablosu kullanıyorum. Speedtest gibi sitede 45-50 mb/s gösterirken indirmelerimde 2.4'e sabitleniyor resmen. Sebebi ne olabilir?

Eki Görüntüle 620557

Ek bilgi:

Hocam 8 Mbps 1 mb/s ediyor. Normalde alman gereken 5 mb/s civarları yani. Ama evde başkası da kullanıyorsa indirme hızının biraz düşmesi normal.

Hocam 10 Mbps 1 mb/s ediyor. Normalde alman gereken 4.5 mb/s yani. Ama evde başkası da kullanıyorsa indirme hızının biraz düşmesi normal.

MBPS ölçümü ile 1 saniyede ortalama kaç KB/MB dosya indiriyorsunuz? - Technopat Sosyal Bu konuya gözatabilirsin.

Daha önceden böyle bir sorun yoktu derken demek istediğim şey saniyede 5 mb 4.5 mb indirebiliyordum.
Evde başkasının olmasıyla alakası olduğunu pek düşünemiyorum çünkü 2.4 sabit 2.5 oluyor 2.4 geri oluyor başka birisi indirme yapsa tam olarak 2.4 kalmazdı bence

Sebebini bilen yok mu orada yanlış yazmışım speedtest uygulamasında 45 mbit gösteriyor bundan yaklaşık 3-4 ay önce de saniyede 4.5 5 mb'lar indiriyordu ama son zamanlarda sadece 2.4 sabit. 2.6-2.3 arasında bir değerde sürekli kalıyor sabit bir şekilde sebebi ne olabilir gerçekten ?

Operatörlerin speedtest sunucuları kendi networkleri içinde olduğundan yüksek hıza ulaşmanız normal.
Ancak gerçek internet kullanımında siz verileri yurtiçi ve yurtdışı sunuculardan yapıyorsunuz.
Speedtest'i, Almanya/Fransa gibi sunucuları seçerek yapmanızı öneririm.
Ya da download'u USA'daki bir veri merkezinden yapıyorsanız, USA'daki sppedtest sunucuları ile test yapın.

Sebebini bilen yok mu orada yanlış yazmışım Speedtest uygulamasında 45 Mbit gösteriyor bundan yaklaşık 3-4 ay önce de saniyede 4.5 5 MB'lar indiriyordu ama son zamanlarda sadece 2.4 sabit. 2.6-2.3 arasında bir değerde sürekli kalıyor sabit bir şekilde sebebi ne olabilir gerçekten?

Operatörünüzden kaynaklı bir şey olabilir. Bununla alakalı müşteri hizmetlerini arayıp sormanızın belki bir yardımı olabilir.

Operatörlerin Speedtest sunucuları kendi networkleri içinde olduğundan yüksek hıza ulaşmanız normal.
Ancak gerçek internet kullanımında siz verileri yurtiçi ve yurt dışı sunuculardan yapıyorsunuz.
Speedtest'i, Almanya/Fransa gibi sunucuları seçerek yapmanızı öneririm.
Ya da Download'u Usa'daki bir veri merkezinden yapıyorsanız, Usa'daki sppedtest sunucuları ile test yapın.

Dediğiniz doğru ama 45 Mbit olan downloadın 2.4 mb/s indirmesi birazcık aşırıya kaçıyor. Bir de arkadaşın dediğine göre daha önceden 5 mb/syle indiriyormuş yani bu düşüşün şu an olması bunlarla değil de büyük ihtimal internet sağlayıcısıyla alakalı.

Eki Görüntüle 620557

Ek bilgi:

Bu arada indirmeyi ne üzerinden yapıyorsunuz? MediaFire, Steam falan bunlardan hangisi?

Geri
Yukarı