İngiliz dili ve edebiyatı mı İngilizce öğretmenliği mi?

Rosenkavalier

Hectopat
Makaleler
3
tercih listemi onayladım, bekliyorum. Listem şu şekilde:

1659702927544.png

Ancak aklıma İngilizce öğretmenliği takıldı. Halihazırda Muğla, Çanakkale, Bursa, Eskişehir gibi şehirlerin İngilizce öğretmenliklerine sıralamam (11k) yetiyor.
Çevremdekiler ve danıştığım öğretmenler, "İngilizce öğretmenliği okuyacaksan okuduğun şehrin ve üniversitenin bir önemi yok, müfredat ve sonuç aynı" diyorlar. Kendi yaşadığım şehirdeki İngilizce öğretmenliği 19K'da. Açık konuşmak gerekirse 11k ile 19K'lık yere gitmeye niyetim yok. Ayrıca il dışını da deneyim etmek istiyorum.

Fakat bir yandan da İngiliz dili ve edebiyatı, Amerikan kültürü ve edebiyatı veya mütercim-tercümanlık bölümlerinden mezun olduğum zaman uzun bir süre iş bulamama, stabil bir işe sahip olamama ihtimali gözümü korkutuyor. Bir takım insanlar dil-edebiyat bölümlerinin meslek yelpazesinin genişliğinden dem vururken, bazı insanlar da bölümlerin sonlarında işsiz kaldıklarını ve katiyen tavsiye etmediklerini söylüyor. Dil bilgime ve kendime güveniyorum ancak bu endişeler her şeye rağmen aklımı çeliyor.

İngiliz dili ve edebiyatı okuduktan sonra tezsiz yüksek lisans ile öğretmenlik yapabiliyorsun diye biliyorum. Bence ELL okuyacaksan meslek odaklı gitmemelisin çünkü gerçekten bölümü ve okumayı sevmen gerek. İş olarak düşününce ELT okuman daha doğru olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı