İngilizce anlayıp konuşamamak

Bu aslında heyecandan kaynaklanıyor. Türkçe konuşurken normal hissediyorsunuz fakat İngilizce konuşursanız gerçek hayatta birisiyle eliniz ayağınız dolanıyor değil mi? Bunun sebebi özgüven eksikliği, yanlış bir şey söylerim benle dalga geçerler, düzgün telafuz edemiyorum beni küçük görürler diye düşünmenizden kaynaklanıyor. Rahat ol biraz kanka! Elalemin barzosu yazlık yerler'de turistlerle 2 gram İngilizce ile ne sohbetler ediyor yani.

Altyazılı olarak dizi izle fakat eğer anlıyorsan gerçekten İngilizceyi, Netflix'ten altyazı ayarını İngilizce yap dille birlikte ve söylenilenleri oku alttan nasıl okunuyor anlamaya çalış ve hatta yazanları repliği okuyan oyuncular gibi oku farklı hislerde nasıl konuşuyorlar ve benzeri öğrenebilirsin. Sanırsam eğer gerçek hayatta konuşacak birisi yoksa İngilizce en etkili yöntem budur.

İşte tam bunlar için bir uygulama var, Cambly size insanlarla gerçek hocalarla birebir görüşme imkanı sunar. Tamam tamam şakaydı burası, aklıma Barış Özcan geliyor. :D

Bu arada Cambly kullanmayın, aşırı kazık fiyata.

İngilizce'yi orta okulda öğrenmiş ve şu anda anadiline yakın olarak bilen biri olarak söylüyorum bunu yenmenin en kolay yolu farklı insanlarla konuşmaya çalışmak yanlış söylerim ederim diye korkmadan yabancı biriyle İngilizce konuşmaya çalış zaten İngilizce'yi anlıyor ve yazabiliyorsan gerisi gelir.

Geri
Yukarı