İngilizce Bilen Lise Mezunu Neler Yapabilir?

1-İngilizceyi iyi biliyorsan tercümanlık yapabilirsin. Hatta biraz tecrübe elde edersen çok iyi para kazanırsın. Ben üniversitede okurken tıbbi çeviriler yapıyordum, hocalarımın ve asistanların. Benim zamanımda google translate gibi şeyler de yoktu.

2-İnternette ingilizce bir bilgi deryası var. Gir ve ilgilini çeken bilgiyi öğren. Çok basit öğrenebileceğin bir kaç beceri ile FreeLance bir sürü iş yapabilirsin. (Yazılım, PhotoShop, Vİdeo düzenleme, Sosyal medya yönetimi....) Örneğin ben tıp fakültesinde okurken, piyanist şantörlere altyapı hazırlardım.

3-Her ne kadar pandemi nedeni ile Turizm ölmüş olsa da, Turistik bir yerde iş bulabilirsin. Otel olur, mağaza olur. Hem tücrübe kazanırsın hem de İniglizceni geliştirirsin.

Otellerde garson olarak çalışabilirsin hepsi bu kadar. Rehberlik sanıldığı kadar kolay değil rehber olabilmek için sınavlara girmen gerekiyor ve oldukça zor sınavlar.

1- Hocam dediklerimin edebiyattan yakından uzaktan hiçbir alakası yok. Program yazılımcılığını bile İngilizce olarak okuyabiliyorsunuz.
2- Ne yazık ki paraya ihtiyacınız olucak, ama eğer yüksek lisansınızı veya doktoranızı yurt dışında okuyabilirseniz kalıcı olarak ikamet hakkı kazanıyorsunuz ve bazı yerlerde vatandaşlık hakkı bile kazanabiliyorsunuz. Orada çalışırken part-time bir işe girerek ekonominizi rahatlatabilirsiniz.
3-Zaten bir yerlere gelmek istiyorsanız yüksek lisans veya doktora yapmaktan başka bir seçeneğiniz yok malesef.
Hocam cevaplar için teşekkür ederim ancak demek istediğiniz şeylerden bir tanesi ilgim olan bir bölümü İngilizce olarak okumaksa (bilgisayar mühendisliği gibi) derslerde o kadar başarılı olduğumu ve dersleri sevdiğimi söyleyemeyeceğim. Dedikleriniz için çok teşekkür ederim, akademik kariyer düşünürsem bunları uygulamaya çalışacağım.
İngilizceni yabancı kaynaklardan kendini geliştirmek için kullanabilirsin.

Yurt dışına Erasmus'a gidebilirsin. (ülkenin hali ortada gayet iyi olur)

"İngilizce biliyorum" demişsin ama ne kadar biliyorsun?

İnternet devrinde yaşıyoruz dil öğrenmek o kadar da "imkansız" bir şey değil sadece istemen gerekiyor, dil bilmek bir "standart" olmaya başladı, 3-4 farklı dil bilmenin sana getirisi iyi olur.
Hocam İngilizce anadilim gibi bir şey. İki yıl önce C1 seviyesindeydim fakat mesleki İngilizcede zorluk yaşıyordum. Fakat böyle bir problemim kalmadı. Erasmus'un ücretsiz olduğunu biliyorum fakat Avrupa ülkelerinde konaklamanın da zor olduğunu da biliyorum.
İngilizce düzeyiniz iyi ise otellerde resepsiyonda veya bellboy olarak çalışabilirsiniz. Özellikle bellboy mesleğinde bahşiş daha fazladır. Bellboyluk için sadece İngilizce bilmenizde yetmez bazı tanıdıklarınız olması lazım. Mesleğin kazancı epey bir fazla çünkü. Diğer yandan hiçbir tanıdığınız yoksa resepsiyonda çalışırsınız. Bir miktarda bahşişiniz olur maaşınıza ek olarak.
Hocam bu barmenlik gibi bir şey mi, biraz açabilmeniz mümkün müdür ? Cevap için teşekkürler.
1-İngilizceyi iyi biliyorsan tercümanlık yapabilirsin. Hatta biraz tecrübe elde edersen çok iyi para kazanırsın. Ben üniversitede okurken tıbbi çeviriler yapıyordum, hocalarımın ve asistanların. Benim zamanımda google translate gibi şeyler de yoktu.

2-İnternette ingilizce bir bilgi deryası var. Gir ve ilgilini çeken bilgiyi öğren. Çok basit öğrenebileceğin bir kaç beceri ile FreeLance bir sürü iş yapabilirsin. (Yazılım, PhotoShop, Vİdeo düzenleme, Sosyal medya yönetimi....) Örneğin ben tıp fakültesinde okurken, piyanist şantörlere altyapı hazırlardım.

3-Her ne kadar pandemi nedeni ile Turizm ölmüş olsa da, Turistik bir yerde iş bulabilirsin. Otel olur, mağaza olur. Hem tücrübe kazanırsın hem de İniglizceni geliştirirsin.
Hocam çok teşekkür ederim cevaplarınız için. Açıkçası "FreeLance" için saydığınız şeylerde Sony Vegas Pro kullanarak küçükken video düzenleme yapıyordum, çok fazla. Yazın, okullar yüz yüze olmazsa, işe gireceğim sanırım.
Otellerde garson olarak çalışabilirsin hepsi bu kadar. Rehberlik sanıldığı kadar kolay değil rehber olabilmek için sınavlara girmen gerekiyor ve oldukça zor sınavlar.
Bunu bilmiyordum hocam, teşekkürler cevap için.
Ben kendim de yurt dışında okuyorum, istersen bu meseleleri konuşabiliriz.
Çok iyi olur hocam, konuşmak isterim.

Genellikle turistik yerlere rehber alınıyor. Eğer İngilizce ve yanında bir dil daha olursa para kazanabilirsiniz. Makale, kitap çevirisi yapabilirsiniz.

Hocam bu barmenlik gibi bir şey mi, biraz açabilmeniz mümkün müdür? Cevap için teşekkürler.

Bellboyluk kısacası resepsiyon çatısı altında gelen müşterileri karşılayıp onların check in işlemlerini yapmasından sonra odalarına eşyaları götürür. Oteli tanıtır yol üzerinden gerekli yerleri müşterilere gösterir. Odaya gittiğinde odayı tanıtır gereken şeyleri gösterir. Yani kısacası müşterinin otele girdiğinde gördüğü ilk kişi bellboydur. Müşterinin otele girişini sonrasında odaya gidişini ve de otelden ayrılacağı zaman ayrılmasında eşyalarını taşıyarak müşteriye yardımcı olur. Bahşişi fazlasıyla olan bir iştir. Çalışacağınız otele bağlı ama genellikle yeni insanlarla tanışırsınız. Yeni kültürleri görürsünüz her açıdan size yararı olur.

Bellboyluk kısacası resepsiyon çatısı altında gelen müşterileri karşılayıp onların check in işlemlerini yapmasından sonra odalarına eşyaları götürür. Oteli tanıtır yol üzerinden gerekli yerleri müşterilere gösterir. Odaya gittiğinde odayı tanıtır gereken şeyleri gösterir. Yani kısacası müşterinin otele girdiğinde gördüğü ilk kişi bellboydur. Müşterinin otele girişini sonrasında odaya gidişini ve de otelden ayrılacağı zaman ayrılmasında eşyalarını taşıyarak müşteriye yardımcı olur. Bahşişi fazlasıyla olan bir iştir. Çalışacağınız otele bağlı ama genellikle yeni insanlarla tanışırsınız. Yeni kültürleri görürsünüz her açıdan size yararı olur.
Hocam cevap için çok teşekkür ederim, sayenizde fazlasıyla bilgilendim. Yazın okullar yüz yüze olmazsa işe girmeye çalışacağım ve seçeneklerim arasına bunu da koyacağım. Yaşadığım yerde fazla turist olduğunu pek sanmıyorum, 5 yıldır yaşıyorum ve bir tane bile görmedim ama seçeneklerim arasına bunu da koydum.

Yeni konular

Geri
Yukarı