İngilizce geçmiş zaman have nasıl kullanılır?

Mr.Tulpar

Centipat
Yer
Phoenix
Daha fazla  
Meslek
Youtuber/Editör/Oyun haber yazarı
Merhaba. İngilizcede have geçmiş zaman nasıl kullanılır? Ne kadar çalışsam da anlamadım. Youtubedede fazla video yok bu konu ile ilgili. Geçmiş zamandan kastım (I have came),(have you been to turkey before) gibi cümleler sahiplik anlamındaki have değil. Geçmiş zamanda have nasıl kullanılır en sade şekilde nedir anlatacak var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Biz buna present perfect tense diyoruz. Genel olarak geçmişte başlamış bir olayın etkisi devam ediyorsa veya zaman belirtmeden geçmişteki bir olaydan bahsediyorsak kullanırız. In Gallipoli, people have still found a few bombs that remained from past. Bitmiş bir olaydan bahsettim bak burada ve net bir tarih vermedim. Ve gördüğün üzere olayın etkisi halen devam ediyor, çünkü insanlar halen daha patlamamış bombalar vs. buluyor. Perfect tenseyi yapıştırdım bu yüzden.

İkinci kullanım ise geçmişte olmuş bir olayı tarih vermeden anlatmak. I have heard that some of them knew where the stolen bag is. Duydum ama ne zaman duydum? 1 saat önce mi, 5 gün önce mi belirtmemişim. Dolayısıyla yine yapıştırdım.

Bir de Past Perfect var. Geçmişte 2 veya daha fazla olay olmuş, hangi olayın önce olduğunu belirtmek için kullanıyoruz. Yine tarih vermemek vs. geçerli bu alanda da.

When she came home, her mother had prepared the dinner. Buradan anlıyorum ki annenin yemeği yazırlaması kızın eve gelmesinden önce olmuş.

Future Perfect ise gelecekte belli bir zamanda gerçekleşecek olayı anlatıyor. When you graduate from your university, i will have studied in UiA.

Hepsinin continuous hali var. Kafan karışmasın diye yazmadım, birbirleriyle hemen hemen aynı. Onlara kendin bakarsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı