İngilizce Geliştirme

Kitap okuyarak olur. En azından benim gelişim sağlayabildiğim tek yoldur.

Hatta arttırıyorum, tüm öğrenme faaliyetleri kitap okumayla olur. Tek derdi para kazanmak olan bir dolandırıcı; video hazırlayabilir ancak kitap hazırlamaya maçası yemez.

Bu herkesin kendini bilgin olarak satmaya çalıştığı ortamda da çok dikkatli olmanızı öneririm! Hakim olduğum alanlarla alakalı internetten gördüğüm içeriklerin, hiç abartmıyorum %99.99’u safsata!

İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisi olaraktan sana verebileceğim bazı tavsiyeler var.

Gramer bilmek zorunda değilsin. Şunu hiçbir zaman unutma eğer kelime bilmiyor isen senin Future perfect continues tense bilmen bir işe yaramaz. Öncelikle basit gramer halledip kelime öğrenmelisin.

Kelime ezberi ise ayrı bir şey. Oturup sayfalarca kelime ezberler isen aklında bazıları kalır çünkü onları gündelik hayattaki kullanımlarını görmez isen ihtiyacın olduğunda "impale" kelimesini kullanamazsın. Kitap oku. Deli gibi kitap oku. 3₺ 5₺ kısa ingilizce hikayeler al. Onları oku. Sözlük olarak Tureng kullan. Olmaz der isen, Conversation ya da Medium gibi sitelerden kısa yazılar oku. Unutma basit gramer öğren sonra okumaya geç. Okurken bir türlü çoğu kişinin öğrenemediği present perfect tense halledersin.

Şunu unutma. Sen sözlük değilsin. Cambridge üniversitesi sitesinde adamlar günlük kelime önerisi için anket açıyorlar. Her kelimeyi öğrenemezsin. Bazıları zamanla aklına yerleşir.

Test çöz. Sıkı kurs kitaplarından ziyade direkt test çöz.

Şimdilik bunlar sana yeter gibi.

Direk film izlemeye başlamadan önce voscreen uygulamasını kullanmanı öneririm. Seviyene göre seçip zamanla ilerlersin. Başta zorlanızsan pes etme. Zamanla fark etmeden geliştiğini göreceksin. Onun haricinde dil tek yönlü gelişen bir şey olmadığından bir yandan dil bilgisi, kelime çalışıp okuma yapmalısın diğer yandan da konuşmalısın. Hellotalk gibi uygulamalardan arkadaş edinebilirsin. Sen Türkçe öğretirsin karşıdaki de İngilizce. Hem günlük dile aşina olursun hem de dil en iyi konuşularak öğrenilir. Eğer oyunla öğrenmek istersen vrchat oynayabilirsin. Bu oyunda anime dünyası gibi bir yerde istediğin avatarlarla insanlarla konuşabilirsin, oyunlar oynayabilirsin ve de bir şeyler izleyebilirsin. Ben ingiliz dili edebiyatı okuyorum. Senin yaşındayken hayranı olduğum grubun şarkılarını çevirmekle işe başlamıştım. Kelime bilgimi vs geliştirdi ama konuşmam sıkıntılıydı. Onu da hocaların destekleriyle ve pes etmeden yaptığım uğraşılarla hallettim. Dil öğrenmekte ki asıl hedef asla pes etmeyip dili kazanmaya devam etmektir. Kazanmak diyorum çünkü dil öğrenilmez, edinilir. Bunun için de dile maruz kalmalısın. Bu konuda aklına bir şey takılırsa veya soru sormak istersen her zaman çekinmeden yazabilirsin bana.🐰
Şimdiden iyi çalışmalar. ✌

İşime yarıycağını düşünmem çünkü ben filmi izlerken filme odaklanıyorum yani aa bu şurda şu anlama geliyormuş falan demiyorum yinede tavsiyen için saol
Ben ingilizcemi ingilizce Dizi/Film'i ingilizce olarak izleyerek öğrendim 1.5 saatlik diziyi 4 saatde bitirdiğimi hatırlarım yeni yeni öğrenirken. Gerekirse 10 saat izle ama not al anlamını bilmediğinde durdur sadece altyazıya odaklanma aynı anda nasıl söylendiğine odaklan. Ben öğrenirken en çok onda zorlanmıştım çünkü bizim öğrendiğimiz ingilizce ile sokak ingilizcesi çok farklı. Ben 3 senede arkada dizide konuşulan ingilizceyi %99 anlamaya başladım. İngilizce makaleleri anlamaya başladım. Sana Google Mağaza'dan Google Translate'i kurmayı öneriyorum makale okurken bilmediğin kelimeyi seçtiğinde çıkan ikona tıklayarak türkçesini öğrenebilirsin. Sizin orada en çok turist gelen yerlere gidip turistlerle konuşma yapmayı deneyebilirsin. Bunun için bir sürü uygulama da var.

ASLA GRAMERA ODAKLANMA. SADECE OKUL İÇİN ÖĞREN SENİ DERSTEN GEÇİRSİN YETER.(GEREKLİ GRAMERLARDAN BAHSETMİYORUM. BASİT GRAMERLARI BİLDİĞİNİ FARZEDİYORUM.)

Son düzenleme:
Oyun oynayarak ingilizce seviyemi A2 yaptım. Yabancılara gerektiğinde yazdım, gerektiğinde ''vat are yoo doing bıro'' ''vihere you'' dedim. Ama asla yazarken ve konuşurken utanmadım. Korkmadan konuştum, yazdım. Bazıları Rus, Yunan, Macar, Amerikan, İngiliz, İspanyol, İtalyan'dı. En iyi ingilizce aksan ve anlaşma konusunda ise İspanyol ve İtalyanlar oldu benim için. Çünkü Türklerin aksanı gibi konuşuyorlardı genellikle. Ruslar ise dedikleri çok zor anlaşıyor iken İngilizler tane tane konuşuyordu bazıları ise karışık. En kötüsü Fransızlardı :) Ben DC ortamında savaş zamanları çeviri yapmadan 1-2 saat boyunca konuştuğum oluyordu. Gerektiğinde çeviri kullanıyordum. Çeviri kullanmamın sebebi karşımdakinin ne dediğini anlamama. Ama eğer çeviriden kişinin dediğini anlıyorsam genellikle çeviri yapmadan ve cümle sıfatları kullanmadan konuşabiliyordum. Bu işin en kolay tarafı senin için uygun olandır. Yani eğer sen oyun oynayarak öğreniyorsan oyun oyna. Eğer sen okuyarak öğreniyorsan oku. Eğer konuşarak öğreniyorsan korkusuzca konuş ve asla utanma. Ben Macar biz kız sayesinde Macarca öğrendim. Temel olarak 11-12 aydır sanal ilişki sürüyor ve onunla Macarca konuştuğum için biraz Macarca biliyorum. Reklam yapmak istemiyorum ama ''Dino Storm - Kovboylu, Dinozorlu ve Lazer Silahlı 3D çevrimiçi oyun'' bu oyunu oynayarak İngilizce öğrendim. Şaka değil mi? İngilizce hocama sınavdan 60 aldığım zaman okullarda İngilizce öğretilmediğini, sadece bizi oyaladıklarını söyledim. Gerçekten okul okuyarak asla öğrenemezsin. Kendine konuşabilecek bir ortam bul. ''Cambly'' gibi uygulamalara para vermeyin. Ama para vereceğim diyorsanız ''Cambly'' gerçekten iyi. Öğretmenleri yanlışınızı söylüyor. Kendinize benim gibi kafanıza denk birisini bulun ve onunla müsait zamanlarınızda konuşun :) Ben para vermeden 15'dk ile konuşuyordum sürekli. Bana hediye veriliyordu. Benim FB ortamımdaki arkadaşlarımın çoğu bile yabancı. En kolay yöntem yoktur, en kolay sana göre yöntem vardır. Çünkü herkesin dil öğrenme yeteneği aynı değil. Okullarda 1 aptal kitap, 1 bilgisiz öğretmen veriyorlar. 30-40 düşünceleri farklı öğrencilere sahip öğrencilere 1 yöntem uygulayarak dil öğretiyorlar. Bu sadece dil değil. Tüm dersler aynı. Ben oynadığım oyunca çok arkadaş ile tanıştım ve konuşma fırsatım oldu. DC ortamında 3-4 İspanyol kızlar ile konuştuğumuzda oluyordu. Ben oyun oynayarak, yazarak, konuşarak öğrendim. Ben kitaptan öğrenemezdim. Ben öğretmenden öğrenemezdim. Ben böyle öğrendim. Umarım sana yardımcı olmuşumdur. Evet benimle A2 olduğum için dalga geçebilirsiniz belki. Ama ben böyle mutlu ve memnunum. İleride daha çok geliştirmeyi planlıyorum kendimi.

Oyun oynayarak ingilizce seviyemi A2 yaptım. Yabancılara gerektiğinde yazdım, gerektiğinde ''vat are yoo doing bıro'' ''vihere you'' dedim. Ama asla yazarken ve konuşurken utanmadım. Korkmadan konuştum, yazdım. Bazıları Rus, Yunan, Macar, Amerikan, İngiliz, İspanyol, İtalyan'dı. En iyi ingilizce aksan ve anlaşma konusunda ise İspanyol ve İtalyanlar oldu benim için. Çünkü Türklerin aksanı gibi konuşuyorlardı genellikle. Ruslar ise dedikleri çok zor anlaşıyor iken İngilizler tane tane konuşuyordu bazıları ise karışık. En kötüsü Fransızlardı :) Ben DC ortamında savaş zamanları çeviri yapmadan 1-2 saat boyunca konuştuğum oluyordu. Gerektiğinde çeviri kullanıyordum. Çeviri kullanmamın sebebi karşımdakinin ne dediğini anlamama. Ama eğer çeviriden kişinin dediğini anlıyorsam genellikle çeviri yapmadan ve cümle sıfatları kullanmadan konuşabiliyordum. Bu işin en kolay tarafı senin için uygun olandır. Yani eğer sen oyun oynayarak öğreniyorsan oyun oyna. Eğer sen okuyarak öğreniyorsan oku. Eğer konuşarak öğreniyorsan korkusuzca konuş ve asla utanma. Ben Macar biz kız sayesinde Macarca öğrendim. Temel olarak 11-12 aydır sanal ilişki sürüyor ve onunla Macarca konuştuğum için biraz Macarca biliyorum. Reklam yapmak istemiyorum ama ''Dino Storm - Kovboylu, Dinozorlu ve Lazer Silahlı 3D çevrimiçi oyun'' bu oyunu oynayarak İngilizce öğrendim. Şaka değil mi? İngilizce hocama sınavdan 60 aldığım zaman okullarda İngilizce öğretilmediğini, sadece bizi oyaladıklarını söyledim. Gerçekten okul okuyarak asla öğrenemezsin. Kendine konuşabilecek bir ortam bul. ''Cambly'' gibi uygulamalara para vermeyin. Ama para vereceğim diyorsanız ''Cambly'' gerçekten iyi. Öğretmenleri yanlışınızı söylüyor. Kendinize benim gibi kafanıza denk birisini bulun ve onunla müsait zamanlarınızda konuşun :) Ben para vermeden 15'dk ile konuşuyordum sürekli. Bana hediye veriliyordu. Benim FB ortamımdaki arkadaşlarımın çoğu bile yabancı. En kolay yöntem yoktur, en kolay sana göre yöntem vardır. Çünkü herkesin dil öğrenme yeteneği aynı değil. Okullarda 1 aptal kitap, 1 bilgisiz öğretmen veriyorlar. 30-40 düşünceleri farklı öğrencilere sahip öğrencilere 1 yöntem uygulayarak dil öğretiyorlar. Bu sadece dil değil. Tüm dersler aynı. Ben oynadığım oyunca çok arkadaş ile tanıştım ve konuşma fırsatım oldu. DC ortamında 3-4 İspanyol kızlar ile konuştuğumuzda oluyordu. Ben oyun oynayarak, yazarak, konuşarak öğrendim. Ben kitaptan öğrenemezdim. Ben öğretmenden öğrenemezdim. Ben böyle öğrendim. Umarım sana yardımcı olmuşumdur. Evet benimle A2 olduğum için dalga geçebilirsiniz belki. Ama ben böyle mutlu ve memnunum. İleride daha çok geliştirmeyi planlıyorum kendimi.
O oyunu dedin duygulandım şimdi.

Oyun oyna. Çoğu kişi online oyun demiş, online oynarsan insanlarla sohbet etme imkanın olur. Aynı şekilde hikayeli oyunlar oynarsan da çok faydası olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı