İngilizce grammer kitabı vs kelime kitabı

bekir1234

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Hazır yaz tatilinin yarısı bitmişken İngilizcemi geliştirmek istiyorum bu 1,5 ay boyunca. Grammer'im iyi, Tense'leri iyi kullanabiliyorum. Nerede hangi tense kullanılır biliyorum ama kelime bilgim biraz az. Sizce Grammer'daki bilmediğim eksikleri tamamlamak için grammer kitabı mı almalıyım, yoksa daha çok kelime öğrenmek için kelime kitabı mı?

Gramerden emin değilim ama bence bir kelime kitabı falan alma, hiç akılda kalıcı olmuyor. Ben tüm vocabulary'imi maruz kalarak öğrendim. Maruz kalmak zaten bu konuda en iyi yol aslında, maruz kalmaktan kastım da internette, filmlerde, oyunlarda orada burada bir ton medya ürünlerinde, her yerde İngilizce kullanılıyor. Bunları gördükçe, içine girdikçe beyin kendi kendine işliyor. İnsan belli bir süre sonra cümle bağlamından bile kelime çıkarmaya başlıyor. Zaten belli bir seviyeden sonra sosyal medyayı falan Türkçe kullanamayacaksın kalite farkı bariz çünkü. Aradığın ne varsa globalde var, doğal olarak da efor harcamadan ilerletirsin grameri de kelimeleri de. Her neyse gerisi laf salatası olacak, bence illa ki ikisinden birini istiyorsan gramer kitabı diyorum.

Gramerden emin değilim ama bence bir kelime kitabı falan alma, hiç akılda kalıcı olmuyor. Ben tüm Vocabulary'imi maruz kalarak öğrendim. Maruz kalmak zaten bu konuda en iyi yol aslında, maruz kalmaktan kastım da internette, filmlerde, oyunlarda orada burada bir ton medya ürünlerinde, her yerde İngilizce kullanılıyor. Bunları gördükçe, içine girdikçe beyin kendi kendine işliyor. İnsan belli bir süre sonra cümle bağlamından bile kelime çıkarmaya başlıyor. Zaten belli bir seviyeden sonra sosyal medyayı falan Türkçe kullanamayacaksın kalite farkı bariz çünkü. Aradığın ne varsa globalde var, doğal olarak da efor harcamadan ilerletirsin grameri de kelimeleri de. Her neyse gerisi laf salatası olacak, bence illaki ikisinden birini istiyorsan gramer kitabı diyorum.

Teşekkür ederim hocam öneriniz için. Aslında grammer kitabında da CD desteği olduğu için Dinleme'yi de ilerletirim diye düşünmüştüm. Ama dediğiniz daha mantıklı geldi. Teşekkür ederim yeniden.

Kelime kitabına gerek yok. Soru çözüp paragraf oku, bilmediğin kelimeleri yazıp öğrenmeye çalış. Kendi kendine kelime kitabı oluşturmuş oluyorsun zaten. En etkili yol bu, kuru kuruya ezberlemeye çalışma. Grammar kitabı daha doğru olacaktır.

Geri
Yukarı