İngilizce kelime bilgisi nasıl arttırılır?

couza

Hectopat
Evet dostlar yani İngilizce B2 seviyesini bitirdim. Grammer'im fena değil diyebileceğim bir seviyede ancak baştan beri İngilizceyi yanlış öğrendiğimi düşünüyorum ki yazılanları pek anlayamıyorum bile. Niye anlamadığıma baktığımda genelde içinde bilmediğim kelimeler olduğunu fark ettim. İngilizce kelime bilgisini arttırmak için içinde örnek cümlelere de yer veren veya bildiğiniz iyi bir kitap var mı? 6-12 ay gibi bir süre sonra artık İngilizce anlamakta sıkıntı yaşamak istemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Maruz kalarak dostum. Mesela bir film izliyorsun ve bilmediğin kelimeler mi var? Hemen durdur ve anlamına bak. Ancak böyle ve pratik yaparak gelişir.
Use it or lose it.

Kitap okumak, eğer terimsel ingilizce istiyorsan Google Scholer'dan ilgili konularda makaleler okuyabilirsin. Telltale games veya rpg oyunları gibi metinlerin bol olduğu oyunları oynayabilirsin. Dizi/Film izleyebilirsin.

Türkiye eğitim sisteminin yaptığının tersini yapacaksın. Sana önündeki 20 yılda kullanmayacağın şeyleri öğretiyorlar, sen de "Lan kullanmıyorum, unut gitsin." diyerek sallıyorsun.

Alan alan gideceksin. Medium ve türevi sitelerden atıyorum öncelikle gündelik hayat meselelerinden bahseden tüm makaleleri hatim edeceksin. Bilmediğin her şeyi not edeceksin. Anlamlarını, okunuşlarını yüzlerce kez okuyarak/dinleyerek kazıyacaksın aklına. Artık bunları hatırlamak için bir çaban olmayacak. Aynı ismin gibi. İsmini hiç ezberlemek için uğraştın mı?

Böyle alan alan devam edeceksin. Bunun dışında çocuk kitaplarını okuyacaksın. GB, GB arşivler var. Biraz araştırırsan hepsini kolayca bulacaksın, o kitapları da hatim et. Bunun dışında Türkçe düşünme, direkt İngiliz düşün. Bunu da en iyi çok fazla cümle okuyarak yapabilirsin. Sen konuşurken düşünmüyorsun bile, İngilizce konuşurken de böyle olacak.

Bunları yaparsan gerisi geliyor, dil öğrenmek bilinç işi değil, bilinçsizlik işidir.

Her gün kullanarak. Bisiklet sürer gibi. Kız arkadaşımla İngilizce konuşuyoruz o yüzden her gün konuştuğum için mecbur kalıyorum. Kısa videolar veya dizileri İngilizce alt yazı izleyin ya da şarkıları alt yazıyla dinleyin. Bilmediklerinizi böylelikle not edeceksinizdir.

Dizi ve filmler klasik bir örnek olacak ancak bir dizinin sadece bir bölümünden bile 10-12 tane ilginç kelimeler ve deyimler çıkabiliyor. O yüzden hem Türkçe hem de İngilizce altyazılı bir şekilde gösteren eklentileri kullanarak bilmediğiniz kelimeleri not edebilirsiniz.

Bir de kendi kendinize İngilizce konuşmaya çalışın. Günlük hayatta farklı alanlarda cümleler kurun. Elbet tıkanacaksınız, sonra o kelimeyi veya deyimleri öğrenin, not edin.

Geri
Yukarı