Rehber İngilizce Kelime Bilgisi Nasıl Geliştirilir

İngiliz Dili Eğitimi literatüründeki en temel teknikleri inceleyeceğiz.

1. Oku-Yaz
Aşikâr olandan başlıyorum. Tabii ki burada ne okuduğun önemli. Kitap okumayı sevmeyen biri isek kitap okuma tavsiyesi alırsak bunu muhtemelen yapmayız. İlgi alanın neyse onunla ilgili şeyler okumalısın. Önce kendine yeni bir hobi bul, sonra Reddit gibi forumlarda onu takip et. Muhabbetlere katıl, tartış, tüyolar oku. Muhakkak İngilizce konuşulan bir platformda aktif ol. Ben 10 yıldır her sabah uyandığımda Reuters'e bir göz gezdiririm. En az bir iki haber okur, dünya gündemini kaçırmamış olurum. Eğer başlangıç seviyesinden daha ilerideysen aynı şeyi sana da öneririm. MSNBC News, Guardian, Aljazeera... Hangisini seviyorsan.

2. Bir kelime öğrenmenin mantığı
Öncelikle bir kelimeyi öğrendim diyebilmen için sayacağım dört şeye de hakim olman gerekiyor. Kelimenin anlamı, telaffuzu, bağlamı, tüm hallerini (isim, sıfat, zarf, fiil). Telaffuz konusunda Cambridge veya başka bir sözlük sitesinden dinlemek gerekiyor bir kere de olsa. Bazen şaşırtabilir. Örneğin "courageous" kelimesinin telaffuzu tahmin ettiğin gibi çıkmayabilir. Kelimenin var olan bütün hallerini de bilmen gerekiyor. Bunu bilirsek kuracağımız cümlede bize hangi hali lazımsa onu kullanabiliriz.
Yeni Bit Eşlem Resmi.jpg

3. Kökler, ön ekler, son ekler
Bu herkes için önerilmese de özellikle C1 ve üstü hedefleyenler veya akademik eğitim alacaklar için önemli. İngilizcedeki ekleri ve kökleri bilirsek daha önce görmediğimiz kelimelerin anlamlarını çok iyi tahmin edebiliriz. -ject kökünü ele alalım mesela.
asd.jpg

4. Sözlükleri doğru kullan
Google sözlüğünü hayatından çıkart. Cambridge, Oxford, M-W sözlüklerini kullan. Onlar çok daha detaylı açıklıyor. Bahsettiğim 4 şeyi de barındırıyor. Anlam farklarını ancak bağlamsal farklara bakarak anlayabiliriz. İkinci önemli madde, İngilizce-Türkçe sözlük değil, İngilizce-İngilizce sözlük kullan. Yukarı bahsettiklerim zaten bunun için.
aaaaaaaaaaaa.jpg

5. Kelime ezberleme teknikleri
Çok fazla var. Bir tanesini paylaşacağım.
3 günlük bir program şeklinde. Üçüncü günden sonra tekrar başlıyorsun.

Program:
Günlük öğrenilecek kelime sayısı belirle. Tavsiyem 6 kelime.
1. Gün
6 tane bilmediğin kelimeyi bir yere yaz, hepsini ezberlediğine emin olana dek çalış.
2. Gün
6 tane bilmediğin kelimeyi bir yere yaz, hepsini ezberlediğine emin olana dek çalış, bir önceki günün kelimelerini tekrar ezberle.
3. Gün
6 tane bilmediğin kelimeyi bir yere yaz, hepsini ezberlediğine emin olana dek çalış, bir önceki günün kelimelerini tekrar ezberle, iki gün önce öğrendiğin kelimelerle ilgili birer cümle yaz.

Bu mantık ile 4. gün yapmanız gereken 6 kelime yazmak, 3.günün kelimelerini tekrar ezberlemek, 2. günün kelimeleri ile birer cümle yazmak.....

Mantığı anladın sanıyorum. Zinciri kırmadan her gün 10 dakikanızı buna ayırırsan 5 ay sonunda tam 900 kelime aktif kelime dağarcığına girmiş oluyor. Bu da 1 seviye yukarı çıkman demek.

6. Grup-Tema çalışması
Bir kelime belirleyip onun eş anlamlılarını, onunla ortak konseptleri barındıran kelimeleri listeleme çalışmaları yapın sık sık. Bu, kelime bilgini inanılmaz bir şekilde güçlendirecek. Eş anlam, zıt anlam, ne varsa. Tema çalışmasında ise yine benzer şekilde bir tema belirleyip onunla ilgili aklınıza hangi kelimeler geliyorsa onları yazıyorsun.
vvvvvv.jpg

İngilizcede kelime bilgisi geliştirmenin doğruları bunlardır arkadaşlar. Kelime öğrenmek için vaktinizi CS:GO lobilerine değil de bunlara ayırırsanız çok daha etkili bir şekilde geliştirebilirsiniz kendinizi.

Bundan sonra bir de Dil Bilgisi nasıl öğrenilir rehberi oluşturacağım, ilgilenenler takip edebilir. Herkese iyi çalışmalar :)

Son düzenleme:
Hazır İngilizce hocasını bulmuşken bir kaç soru sorayım :).

- Hocam, İngilizceyi geliştirmek için hangi programları tavsiye edersin. Ben Memrise ve Duolingo kullanıyorum, kullanmam gereken başka program var mı?

- Günlük 4 saat sıkı bir İngilizce çalışması ile 1 senede A1 seviyesinden, B2 seviyesine çıkabilir miyim?

- Ezberim kuvvetlidir, bahsettiğin programı günlük 6 kelime değil de 20 kelime ile yapsam olur mu? Bu durumun beni pek zorlayacağını düşünmüyorum.

Dizi ve film izlemek en etikili çözümdür.
hqdefault.jpg

Hazır İngilizce hocasını bulmuşken bir kaç soru sorayım :).

- Hocam, İngilizceyi geliştirmek için hangi programları tavsiye edersin. Ben Memrise ve Duolingo kullanıyorum, kullanmam gereken başka program var mı?

- Günlük 4 saat sıkı bir İngilizce çalışması ile 1 senede A1 seviyesinden, B2 seviyesine çıkabilir miyim?

- Ezberim kuvvetlidir, bahsettiğin programı günlük 6 kelime değil de 20 kelime ile yapsam olur mu? Bu durumun beni pek zorlayacağını düşünmüyorum.
1 çoğu program faydalı olabiliyor. Hangilerini sevdiysen onları kullan.
2 bir senede dört beceride de 3 seviye atlamak imkansıza yakın ama çok ciddi ilerleme kaydedersin elbette. Seviye işlerine çok takılmayın. Sınav için diyorsan eğer başarılı olursun, ülkemizdeki sınavlar dört beceri odaklı değil.
3 kesinlikle olmaz. Hiç kimse her gün 20 kelime öğrenemez. Altıdan sonrasını unutmaya başlarsın belli sürelerden sonra. Bu verdiğim programın en büyük avantajı aktif kelime bilginize katıyor olması. Günde 20 kelime aktif kelime dağarcığına girmesi mümkün değil. 5-6 bandı önemlidir.

Son düzenleme:
1 çoğu program faydalı olabiliyor. Hangilerini sevdiysen onları kullan.
2 bir senede dört beceride de 3 seviye atlamak imkansıza yakın ama çok ciddi ilerleme kaydedersin elbette. Seviye işlerine çok takılmayın. Sınav için diyorsan eğer başarılı olursun, ülkemizdeki sınavlar dört beceri odaklı değil.
3 kesinlikle olmaz. Hiç kimse her gün 20 kelime öğrenemez. Altıdan sonrasını unutmaya başlarsın belli sürelerden sonra. Bu verdiğim programın en büyük avantajı aktif kelime bilginize katıyor olması. Günde 20 kelime aktif kelime dağarcığına girmesi mümkün değil. 5-6 bandı önemlidir.
Hocam çok teşekkürler, söylediklerini yapacağım. İngilizcede hızla yol almak isteme sebebim seneye Macaristan'a gidip orada İngilizce olarak eğitim alacağım. İlla B2 seviyesi olması gerekmiyor, insanlarla rahatça İngilizce olarak konuşabileyim, dersleri anlayım bu da gayet makul.

Kullandığınız bütün elektronik cihazların dilini İngilizce yapın. Bir kaç ay sonra gerçektende bir sürü kelime öğrendiğinizi fark edeceksiniz.

Geri
Yukarı