İngilizce Mimarlık Bölümü Okumak

Inotorious

Hectopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Ben Üniversitede okumayı düşündüğüm bölümü İngilizce okumak istersem nelerle karşılaşırım diye merak ediyorum fakat araştırdığım kadarıyla şu sorulara çok net bir cevap bulamadım. Şu anda İngilizce seviyem gayet iyi, dinlediğim şeyi anlama konusunda neredeyse hiç sıkıntım yok.

Elimde bir belge olması açısından bildiğimiz kurslardan birine başvurarak kısa bir sürede C1 belgesi aldım, bunun TOEFL veya AELS ile kıyaslanamayacağını biliyorum. Zaten bundan sonra da kendimi çok geliştirdim. Sıkıntı yaşadığım iki konu var. Birincisi ana dilde yazılmış romanları okumak (kelime bilgisi açısından gerçekten zorluyor) ikincisi de kompozisyon yazmak. Sürekli pratik İngilizce üzerine çalıştığım için bu ikisi diğerlerine kıyasla daha zayıf kaldı.

Şimdi gelelim sorularıma:
  1. Mimarlık bölümünü İngilizce okumak için hangi seviyede bir bilgiye sahip olmak gerekiyor?
  2. Hazırlık sınavını atlamak için nasıl bir sınav yapılıyor?
  3. Bölümü Türkçe değil de İngilizce okumanın ne gibi faydaları olur?
  4. YKS - YDT'de yapılan sınava kıyasla daha zor mudur? Bu sınavdan alınan puanın etkisi ne kadar oluyor?
  5. TOEFL seviyesinde bir bilgiye mi sahip olmak gerekiyor?

Mimarlık öğrencisi değilim ama ufaktan bahsedebilirim.
  1. Bölümün ingilizce olmasının farkı tüm dersleri mecbur ingilizce görmektir. Bunun dışında jüri zamanları proje sunumu yaparken sunumu ingilizce yapman, gelen sorulara da ingilizce cevap vermen gerekir.
  2. İTÜ için konuşacak olursam okul başlamadan önce hazırlık atlama sınavı yapılıyor. Buna girip 60 puanı geçersen hazırlığı direkt geçebiliyorsun. Eğer bu sınavı kaçırırsan veya giremezsen 1 hafta içerisinde sınıf belirleme sınavı olur, sınav sonucuna göre kurun belirlenir ve döneme başlarsın. Dönem arasında hazırlık atlamak için de ek bir sınav bulunmakta ama geçebileceğini düşünüyorsan ilk sınavı takip etmen gerekecek. Diğer üniversitelerin de buna benzer sınv sistemleri vardır.
  3. Diplomanda ingilizce yazacaktır. Ek olarak mimari terimleri direkt ingilizce gördüğün için daha sonra yurtdışı düşündüğün zaman bunlara ek olarak çalışmayacaksın.

YDT test mantığını oturtma ile çözülen bir sınav. Elbette bu sınavı yapabilen kişinin grammer bilgisine şüphem yoktur. Ama hazırlık geçme sınavını sadece grammerle geçmek zor gerçekten. Sınavına göre değişebilir örnek olarak İTÜ Proficiency sınavında 300 kelimelik essay yazmanızı isterler. Akademik ingilizce gerçekten farklı bir seviye. Üstüne çalışılması gerektiğini düşünüyorum.

Mimarlık okumadığım için sorularının tamamını cevaplayamayacağım . Eğer ingilizcen iyi bir seviyedeyse Türkiye'de yüz binlerce insanın önüne geçersin. Dünyaya açılırsın.

Mimarlık öğrencisi değilim ama ufaktan bahsedebilirim.
  1. Bölümün ingilizce olmasının farkı tüm dersleri mecbur ingilizce görmektir. Bunun dışında jüri zamanları proje sunumu yaparken sunumu ingilizce yapman, gelen sorulara da ingilizce cevap vermen gerekir.
  2. İTÜ için konuşacak olursam okul başlamadan önce hazırlık atlama sınavı yapılıyor. Buna girip 60 puanı geçersen hazırlığı direkt geçebiliyorsun. Eğer bu sınavı kaçırırsan veya giremezsen 1 hafta içerisinde sınıf belirleme sınavı olur, sınav sonucuna göre kurun belirlenir ve döneme başlarsın. Dönem arasında hazırlık atlamak için de ek bir sınav bulunmakta ama geçebileceğini düşünüyorsan ilk sınavı takip etmen gerekecek. Diğer üniversitelerin de buna benzer sınv sistemleri vardır.
  3. Diplomanda ingilizce yazacaktır. Ek olarak mimari terimleri direkt ingilizce gördüğün için daha sonra yurtdışı düşündüğün zaman bunlara ek olarak çalışmayacaksın.
YDT test mantığını oturtma ile çözülen bir sınav. Elbette bu sınavı yapabilen kişinin grammer bilgisine şüphem yoktur. Ama hazırlık geçme sınavını sadece grammerle geçmek zor gerçekten. Sınavına göre değişebilir örnek olarak İTÜ Proficiency sınavında 300 kelimelik essay yazmanızı isterler. Akademik ingilizce gerçekten farklı bir seviye. Üstüne çalışılması gerektiğini düşünüyorum.
Çok teşekkürler cevaplarınız için. Gittiğim kursta da bir üst seviye belge almam için benden Essay yazmamı istediler fakat bu konuda zayıf olduğumdan ve akademik seviyede yazı yazamadığımdan dolayı alamamıştım. Zaten bir ayda da günlük sohbet seviyesinden akademik essay yazabilme seviyesine çıkabilmek çok olacak bir şey değildi.

Verdiğiniz bilgileri değerlendireceğim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı