İngilizce öğrenmek için kitap önerisi

Hocam bu arada şunu da söyleyeyim ben kelime çok az biliyorum. Çok az fill bilgim var. Mesela zamanlarda çok takılıyorum özellikle şu -mışlı, mişli zamanlar. Bir de öğretmenim bana diyordu ki, çok fazla kelime öğren. Ben de tamam öğrenirim hocam da ama mesela bir hikaye okuyorum diyelim ve bilmediğim bir kelime'yi ben Google Çeviri üzerinden bakıyorum, ama bir kelimenin 10-15 tane anlamı var. Ben hangisini seçeceğim onu bilmiyorum.
Bir kelimenin birden fazla anlama sahip olması anormal bir durum değil. Cümleyi az çok çıkardıktan sonra hangi kelime buraya daha iyi oturur onu zaten zamanla daha çabuk kavrayacaksın. Dediğim gibi, bu işte en iyisi sözlük okumaktır. A1-A2-B1 seviyelerinde İngilizce-Türkçe, B2 ve sonrasında ise İngilizce-İngilizce sözlük almanı tavsiye ederim. Çok yararını gördüm. Bilgisayar başındayken aklına bir şey takılır veyahutta bir kelime görür de anlamını bilemezsen diye eklemek istiyorum, en beğendiğim iki sözlük sitesi de: Tureng - Türkçe İngilizce Sözlük ve Cambridge İngilizce-Türkçe Sözlük: İngilizce'den Türkçe'ye çevir

Bir kelimenin birden fazla anlama sahip olması anormal bir durum değil. Cümleyi az çok çıkardıktan sonra hangi kelime buraya daha iyi oturur onu zaten zamanla daha çabuk kavrayacaksın. Dediğim gibi, bu işte en iyisi sözlük okumaktır. A1-A2-B1 seviyelerinde İngilizce-Türkçe, B2 ve sonrasında ise İngilizce-İngilizce sözlük almanı tavsiye ederim. Çok yararını gördüm. Bilgisayar başındayken aklına bir şey takılır veyahutta bir kelime görür de anlamını bilemezsen diye eklemek istiyorum, en beğendiğim iki sözlük sitesi de: Tureng - Türkçe İngilizce Sözlük ve Cambridge İngilizce-Türkçe Sözlük: İngilizce'den Türkçe'ye çevir
Teşekkür ederim. Gerçekten kelime bilgim çok az. Zamanla oturacak diyorsunuz yani ?

Teşekkür ederim. Gerçekten kelime bilgim çok az. Zamanla oturacak diyorsunuz yani ?
Tabii ki de, bilingual değiliz sonuçta. Bu İngilizce bizim yabancı dilimiz.
Bana lise 3'te dank etti. O zamandan bu yana ciddi asılarak İngilizce'mi geliştirme çabası içerisine girdim. Aradan 5 yıl geçti ve birçok yerde çeviriler yaptım (burada da yapmayı düşünüyorum), Erasmus+ için yurtdışına gittim geldim ve şuan sadece İngiliz müşterileri olan bir otelde Antalya'da resepsiyonistim. Zaman ve azimle sen de yaparsın, çok ekstrem bir farkımızın olduğunu sanmıyorum :)

Tabii ki de, bilingual değiliz sonuçta. Bu İngilizce bizim yabancı dilimiz.
Bana lise 3'te dank etti. O zamandan bu yana ciddi asılarak İngilizce'mi geliştirme çabası içerisine girdim. Aradan 5 yıl geçti ve birçok yerde çeviriler yaptım (burada da yapmayı düşünüyorum), Erasmus+ için yurtdışına gittim geldim ve şuan sadece İngiliz müşterileri olan bir otelde Antalya'da resepsiyonistim. Zaman ve azimle sen de yaparsın, çok ekstrem bir farkımızın olduğunu sanmıyorum :)
Katılıyorum. Ben kendime güvenen bir insanımdır. Özellikle İngilizce'yi o kadar çok seviyorum ki, başaracağıma inanıyorum. Yarın kendime bir kelime listesi oluşturacağım. Bu iş için bir az bolca kelime öğrenmek gerek.

Bende ek olarak söyleyeyim ki gramerlere, tonlamalara dikkat ederseniz İngiltere İngilizcesi olur. Amerikan İngilizcesi biraz daha rahat, hızlı ve takmayan türden.

Belli bir temel seviyeye ulaşınca dizileri altyazısız izlemeye çalış. Cambly gibi uygulamalarla yabancılarla görüş. Dil kağıt üstünde öğrenilecek bir şey değil.

Bende ek olarak söyleyeyim ki gramerlere, tonlamalara dikkat ederseniz İngiltere İngilizcesi olur. Amerikan İngilizcesi biraz daha rahat, hızlı ve takmayan türden.

Belli bir temel seviyeye ulaşınca dizileri altyazısız izlemeye çalış. Cambly gibi uygulamalarla yabancılarla görüş. Dil kağıt üstünde öğrenilecek bir şey değil.
Hocam bir şey söyleyeyim Size. Şimdi benim kelime, fiil, sıfat bilgim çok az. Böyle işler yola gidecek mi ?

Hocam bir şey söyleyeyim Size. Şimdi benim kelime, fiil, sıfat bilgim çok az. Böyle işler yola gidecek mi ?
Ben küçüklükten beri İngilizce oyunlar oynardım. Bir yandan translate açardım. Doğru çevirmeyeceğini bilerek bir yandan da gramer bakarak ortalama cümleler çıkarırdım. Yabancı arkadaşlarla yazılı konuşmalar yaptım. Liseye geçtiğimde İngilizce'min sınıfımın üst düzeyinde olduğunu farkettim. Her yıl üstüne koydum. Benim dil öğrenme sürecim böyleydi. Ezberden uzaktı.

Katılıyorum. Ben kendime güvenen bir insanımdır. Özellikle İngilizce'yi o kadar çok seviyorum ki, başaracağıma inanıyorum. Yarın kendime bir kelime listesi oluşturacağım. Bu iş için bir az bolca kelime öğrenmek gerek.
Bu olaya karşı olduğumu söylemek isterim. Kelime listesi, günlük ezberlenecek kelimeler falan bence boş ve saçma. Neden dersen, şöyle açıklayayım. Günde 10 kelime koydun farz edelim. "Bir yılda 3650 kelimeye tekabül ediyor", "uff be o kadar kelimeyi bilirsem süper olur" gibi düşünebilirsin lakin bizim beynimiz programlanabilir bir robot değil. Ve müsait zamanımızda değişkenlik gösterebilir. Sen götürdüğün her yere sözlüğünü götürmeye bak. Yolculukta bile olabilir, her boş zamanında rastgele sayfadan rastgele kelimelere göz at. Emin ol çok faydasını görürsün. Öbür türlüsünde bir sayı limitini aşmaya çalışırsın, bir hafta sonra daralabilirsin veya beynin yanmaya başlayabilir. Bunlarla beraber canın sıkılır ve kendini kötü hissedersin, sonrasında da vaz geçersin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı