İngilizce Öğrenmenin En Kolay Yolları

mustafaf94

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bu İngilizce yüzünden kafayı yemek uzereyim. Bolumu geçmek için proficiency sınavını vermem lazim fakat bi turlu vermedim. Zaten 1 yilim gitti bu sınav yüzünden. Size sorum ise bu İngilizce denen şeyi öğrenmeyi nasil zevkli hale getiririm ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum zamanında İngilizce en sevdiğim dersti. Bu dile tamamen değer verdim ve zamanında Cambridge sınavlarına katıldım. Liseyi İngiltere'de okudum. Şu anda İngilizce'yi Türkçeden akıcı bir şekilde konuşuyorum. Kısaca o dile değer vereceksin.

Oyle olmuyor ama :( Mesela yabancı bi siteye falan girdiğimde olayı cozuyorum. Fakat sinava çalışırken ve sınavda gelen readinglerin cogundan hic birşey anlamıyorum , yüzlerce cozdum belki de. Bazende öyle bi anlıyorum ki üst üste bilmediğim 3-4 kelimeyi mantık yürüterek çıkarıyorum. Ama çoğunda bön bön bakıyorum.

Dostum zamanında İngilizce en sevdiğim dersti. Bu dile tamamen değer verdim ve zamanında Cambridge sınavlarına katıldım. Liseyi İngiltere'de okudum. Şu anda İngilizce'yi Türkçeden akıcı bir şekilde konuşuyorum. Kısaca o dile değer vereceksin.
Nasıl geliştirdin peki o kadar ?

Oyle olmuyor ama :( Mesela yabancı bi siteye falan girdiğimde olayı cozuyorum. Fakat sinava çalışırken ve sınavda gelen readinglerin cogundan hic birşey anlamıyorum , yüzlerce cozdum belki de. Bazende öyle bi anlıyorum ki üst üste bilmediğim 3-4 kelimeyi mantık yürüterek çıkarıyorum. Ama çoğunda bön bön bakıyorum.

Nasıl geliştirdin peki o kadar ?

Dostum ben zamanında İngilizce dersini çok eğlenceli buluyordum ve oyunları hep İngilizce dilinde oynuyordum. Ayrıca liseyi orada okumadan önce bir çok kez İngiltere'ye gittim. Oranın kültürünü yaşadım. Oradaki insanlarla konuştum. İngilizcem acayip gelişti. Hatta ortaokulda bir dönemde olduğum 3 İngilizce sınavının 2 tanesinde hep 100 alıyordum ve sınıftaki en iyi İngilizce benimdi. Cambridge sınavlarında da her zaman 'Pass With Merit' yani ''Üstün Başarı'' derecesini alıyordum. Sonra imkanım oldu, liseyi orada okudum. Sonra Türkiye'de üniversite okudum. Türkiye'ye uzun zamandan sonra geldiğimde insanlarla konuşmakta zorlanıyordum açıkçası :) . Ama alışmış olsam bile hayatımda hiç İngilizce'yi yanımdan ayırmadım. Yaşayarak öğreneceksin sen de.

İstek isi demek ki. Benimde hep muhendis olma hayalim vardi. Oldum sayılarla ugrascaz diye sevinirken hazırlık çıktı basıma. Belki de hayallerim son bulucak bu sınav yuzunden. Sınava 2 hafta kaldı hala başladığım yerdeyim. Ya çok yanlış çalışıyorum yada sözel dersler bana gore değil.

Proof. vermiş biri olarak, Sabah uyandığında ingilizce gazatece oku, sonra işine güçüne giderken kulağında ingilizce şarkılar çalsın. Akşam eve geldin mi, ingilizce alt yazılı filmler izle. yatmadan da ingilizce pragraflar yazmaya çalış ve kontral ettir.

1-Dil kursunda belli bir süre eğitim görüp İngilizce konuşulan bir ülkeye git. Birkaç ay hayatını sürdürmeye çalış.
2-Yukarıda söylediğini yapamam diyorsan elinden geldiği kadar yardımcı kitaplar vasıtasıyla grammar ve kelime bilgini geliştir. Oxford Grammar for Turks kitabını alabilirsin. İçinde konular çift dil ile anlatıldığı için sana büyük kolaylık sağlar. Ardından İngilizce talk showları, film ve dizileri altyazılı şekilde bol bol izle. Fakat bu izleme/dinleme işi dili anlamanı geliştirir. Olay konuşmaya gelince tıkanırsın. Anlama kısmını yeterince geliştirdiğini düşündüğün zaman bir dil kursuna (Referanslı bir yer olsun mümkünse) yazıl. Orada da yazma eğitimini alıp dolayısıyla da konuşmayı sökersin.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı