İngilizce öğrenmenin sırları nelerdir?

Iskenderun

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Iskenderun
Merhabalar,

İngilizce öğrenmeyi kafaya koydum ve öğrenmeye başladım. Şu an cümle yapısı konusunu öğreniyorum.

• I am software developer.
  • Technopat members is helpful.
Gibi örnekler vs. hazırladım ve mantığı anladım. Daha da iyi gelişmek ve daha da iyi öğrenmek için neler yapabilirim? Tavsiyeler verir misiniz?

İngilizce konuşacak yerler bul. Sürekli aklında Türkçe kuruduğun cümleleri İngilizce kurmaya çalışmış olacaksın ve düşünmek için uzun vaktin olmayacak.
İhtiyaç duymuş olman sana azim verir. Sürekli denersin.

Daha 14 yaşındayım ve yaptığım 2 Online test sonucu B2 seviyesindeyim. Herhangi bir kursa vs. gitmedim, Online oyunlardan öğrendim insanlarla konuşarak. Tabii herkes bu yolu seçmez ama bazı uygulamalarda Türk olmayan insanlarla konuşarak kendini geliştirebilirsin.

Ayrıca "Technopat members is helpful" cümlesinde is yerine are gelmeli members dendiği için, :) iyi forumlar.

Daha 14 yaşındayım ve yaptığım 2 Online test sonucu B2 seviyesindeyim. Herhangi bir kursa vs. gitmedim, Online oyunlardan öğrendim insanlarla konuşarak. Tabii herkes bu yolu seçmez ama bazı uygulamalarda Türk olmayan insanlarla konuşarak kendini geliştirebilirsin.

Ayrıca "Technopat members is helpful" cümlesinde is yerine are gelmeli members dendiği için, :) iyi forumlar.

Hangi siteden test yaptın? Bende seviyemi ölçmek istiyorum.

Konuşmak, konuşmak, konuşmak. En etkili yöntem bu. İlla sesli olarak İngilizce konuşacak birini bulmanıza gerek yok. Yabancı forumlara girin, o forumlarda yazarak insanlarla iletişim kurmak bile yeterli. Eğer sözcük dağarcığınızı geliştirmek istiyorsanız, daha önceden çok fazla izlediğiniz bir diziyi veya çok okuduğunuz bir kitabı tamamen İngilizce olarak yeniden deneyimleyin. Dizilerde İngilizce altyazı kullanabilirsiniz. Repliklerin anlamını bildiğiniz için beyniniz istemsizce İngilizce karşılığını öğrenmiş oluyor. Bu şekilde sözcük dağarcığınızı geliştirirken, konuşarak da cümle yapısını öğrenirsiniz. Bir süre sonra İngilizce ve Türkçe ayrımı yapmamaya başlayacaksınız. Şahsen ben telefonumu değiştirdiğim zaman, sistem dilinin İngilizce olduğunu 2 ay sonra fark ettim. Bu noktaya ulaştıktan sonra dil anlamında ortalama bir Amerikan vatandaşından farkınız kalmıyor.

Merhabalar,

İngilizce öğrenmeyi kafaya koydum ve öğrenmeye başladım. Şu an cümle yapısı konusunu öğreniyorum.

Gibi örnekler vs. hazırladım ve mantığı anladım. Daha da iyi gelişmek ve daha da iyi öğrenmek için neler yapabilirim? Tavsiyeler verir misiniz?

Öncelikle, Technopat members is helpful cümlesinde "are" kullanman gerekir.

İngilizce pratiğine gelecek olursak, izlediğin dizilerden, gördüğün tüm İngilizce cümle, kalıp, öge, alıntı, kısacası İngilizce ile alakalı her şeyin senin ile de alakalı olması gerekmektedir.
Duyduğun replikten, gördüğün kelimelere, cümlelere kadar her şeyi seslendirecek, çeşitlendireceksin. Kendini, kendine, gerekirse oyuncak ayılara her gün İngilizce olarak anlatacaksın.
Kuracağın cümlelerin tek bir doğru şekli olmayacağını bilip, farklı şekillerde anlatmaya çalışmalısın.

Örneğin karşına, "Hey there, what are you doing?" gibi bir soru geldiğinde, buna kafanda "Şuan kitap okuyorum, bunu İngilizce'ye çevirmeliyim" demek yerine, direkt olarak söze girmelisin.
Çeşitli cevaplar türetmelisin, en doğalı, en ana uyanı kullanmalısın.
"Hey there, I'm fine, reading stuff and you?"
"Hey, not much, just casual things!"
"Books? I guess, can't you see, lol"
"Yo buddy, don't mess around, you better read too!" gibi örnekler çoğaltılabilir.

Merhabalar,

Hocam ikinci cümle are olmalı s takısı var çünkü, kendinizi tabii geliştirirsiniz.
  • İstek
  • Zaman
  • Pratik yapmak
  • Uygulamak, gerek Subreddit'lerde gerek Discord sunucularında.
Bunlar varsa kolayca en az B1 olursunuz.

Merhabalar,

A1 düzeyindeki basit kelimeleri de öğrenmelisin. Örneğin:
  1. Meslekler,
  2. Saatler nasıl okunduğunu ve söylendiğini,
  3. Aile üyeleri, yer isimleri vs.
  4. Günler,
  5. Aylar,
Sonrasında da A1 düzeyi dinlemeler yapmalısın. Kısacası bizim 1. sınıftakiler gibi ufak tefek olsa da cümle kurmayı öğrenmeli, karşındaki insanı da anlamalısın.

Geri
Yukarı