İngilizce öğrenmeye nereden başlamalıyım?

Mr.Dark

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar ben sıfırdan bir dil öğrenmek istiyorum ama nerden başlayacağım bilmiyorum evde öğrenmek istiyorum.
Sizce nerden başlamalıyım hangi yolu izlemeliyim?

Sosyal medyalardan yabancı arkadaşlar edinmeye çalış. Onlarla konuşup öğrendiğin şeylerin pratiğini yapman lazım. Yoksa istediğin metni oku pratik yapmadığın sürece kafandan uçup gideceklerdir.

Basit şeylerle başla.Mesela,renkler sayılar,yönler gibi.İhtiyacın olan kelime ve fiilleri tek tek ve zamanına göre öğrenmeye çalış ve .Eğer anlamıyorsan ve ya sıkıcı geliyorsa hobinle ile ilgili şeyleri yabancı olarak araştır ve kelimelerin Türkçe anlamlarına bak.

Öncelikle ingilizcede seviyeler bu şekildedir; A1 / A2 / B1 / B2 / C1 / C2.

Bütçen var ise bir kursa başla. Büyük ihtimal "A1" seviyesinden başlayacaksın. "A1" seviyesini çözdükten sonra bir sürü yabancı arkadaş edin. O arkadaşlar ile alıştırma yap.

Ondan sonra kursta "A2" seviyesine geçiş yapacaksın. "A2" seviyesine geçiş yaptıktan sonra;
Sitesindeki kelimeleri öğrenmeye başla. Her gün 5 adet kelime öğrenerek ayda 150 kelime öğrenebilirsin. Sakın bu kelimelerin üstüne çıkma çünkü istesen de kafa almaz :D.

"B1" seviyesine geçeceksin, bu seviye biraz zordur yine "A2" de dediklerimi uygula ve bir sürü yabancı arkadaş edin ama onlarla sesli olarak iletişim kurmaya özen göster. Sesli olarak konuşur isen "Pronunciation"ın gelişir.

"B2" seviyesine geçtin diyelim "B1" ile aynı şeyleri yap ve günlük olarak kelime öğrenmeye devam et.

Evet "C1" seviyesine geçtin, bu seviye biraz zordur. Bu seviyede dil bilgisinin en akıcı ve hatasız konuşulduğu seviye. Bu seviyede senin akıcı konuşman ve daha karışık cümle yapıları kurman ön plana alınır. Bu seviyeyi öğrendikten sonra meslek ve günlük hayatında akıcı ve hatasız bir şekilde karışık cümle yapıları kurman söz konusu.

Son seviye "C2". Bu seviye son seviye, bu seviyede akademik seviyede düzgün ve doğru yazma, okuduğunu anlama, anladıklarını yazıya ve konuşmaya dönüştürme, karmaşık konularda ayrıntıları ayırt edebilme ve aktarman ön plana alınır.

Eveeeet! Bu seviyeleri bitirmek o kadar kolay değildir. İngilizcede başarı elde edebilmek için günü gününe çalışman ve kelime dağarcığını genişletmen lazım, her gün! Sakın ama sakın yabancı arkadaşlar edinmeyi unutma ilk başta dediğim gibi. Ben şu an B2 seviyesindeyim önümde 2 seviye daha var. Ben dediğim şeyleri yaparak başarılı bir şekilde kur atlıyorum. Şimdiden iyi forumlar herkese, eğer buraya kadar okuduysan sabırlısındır, ingilizce öğrenmek de sabır işi :D. Eğer yazım yanlışım veya anlattıklarımda bir yanlış var ise lütfen belirtin. İngilizceyi evde oturup öğrenmek çok mümkün değil, eğer bütçeniz var ise bir kursa katılın...

Son düzenleme:
Ben sana çok basit ve tek bir seçenek öneriyorum. Oda mümkün olduğunca Türkçeyi hayatından çıkarman. Yalnızca gerekli olduğu zaman kullan. Onun haricinde hayatının her metre karesi İngilizce olsun.İngilizce bilen Türkler ile bir rica vasıtasıyla İngilizce sohbet edebilirsin. Mümkün olduğunca yabancı arkadaşlar edinebilirsin. Tabi İngilizceye ne anlamda ihtiyacın olduğuna bağlı. Çevrende gördüğün her şeyi İngilizce olarak tanımla. Not al. Sonra dönüp bak. Sonra bir daha bak.Dizileri İngilizce sesli ve alt yazılı olarak izle. Biliyorum hiç anlamayacaksın belki (bende anlamazdım) ama o kadar çok yararı oluyor ki. Tabi her insanın öğrenme şekli farklıdır. Kendini iyi tanıyorsan ve birazda yaratıcılığını konuşturursan kendine en uygun öğrenme biçimini belirleye bilirsin. Benim arkadaşım Türkçe dublajlı İngilizce alt yazılı daha iyi öğrenirdi mesela. Aklına yatanı yap. Ama amacın dil bilgisi ise paranı kitaplara yatırabilirsin. Benim söylediklerim günlük hayatta sana artı katacak şeyler. Çok uzun yazmışım kusura bakmayın :)

Biraz ekleme yapayım:

Bir Amerikalı ya da bir İngiliz gibi yaşayın mesela.
  • Gün içinde kullandığınız teknolojik cihazların dilini İngilizce yapın.
  • İngilizce alt yazılı film-dizi-oyun ile vakit geçirin ve pratik yapın.
  • Makaleler-kısa skeçler okuyun. Kendiniz yazmaya da çalışın.
  • Kelime hazneniz geliştiği zaman ufak cümleler kurmaya başlayın.
  • Ayna karşısında konuşma pratiği yapın.
  • İngilizce şarkıların sözlerini Türkçe diline çevirin.
Bol bol okuyun, dinleyin, konuşun özetle.

Turistlerle konuşmaya çabalayın, yol gösterin, hatta turist rehberi gibi hareket edin. Sıkı çalışarak belki 6 ay gibi bir sürede günlük konuşmayı çözersiniz. Daha ilerisi zaten resmi yazışmalar-konuşmalar vs.

İngilizce denilen dil, tarzancadır. Türkçe dilinden oldukça kolaydır. Bir Türk, İngilizce dilini kolayca öğrenebilir fakat bir İngiliz-Amerikan ya da başka bir yabancı Türkçe dilini çok zor öğrenir. Bir örnek verelim:

I will come = (Ben) Geleceğim.

Birisi 3 kelimenin yan yana gelmesiyle oluşan bir cümle. Öbürü ise çekimli (zaman ve kişi ekleri eklenmiş) bir fiil cümlesi. Gel-ecek-i-m. Türkçe dilindeki ek-kök konularını ana dili Türkçe olanlar bile zor anlıyor. Sondan eklemeli dil olunca böyle oluyor. İngilizce çekimli dildir.

Biraz da kalıplaşmış cümlelere ve söz dizilerine çalışın. Muhabbet ederken lazım olur. ;)

Ekleme: Telaffuza fazla takılmayın. Kimse Shakespeare İngilizcesi konuşmuyor günümüzde. Dilinizin döndüğü gibi konuşun her dili.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı