İngilizce öğretmenliği için hangi lise?

CagriYavan7

Centipat
Daha fazla  
İngilizce öğretmeni olmak istiyorum ve şu anki okulum Anadolu lisesi ama kötü bir Anadolu lisesi ve 10.sınıfım şu an ve dil seçebiliyorum 11'de. Ama okulum kötü olduğu için eski meslek lisesi olan okuluma nakil yaptırdım şu anda iptal edebiliyorum sizce gitmeli miyim? Bu arada nakil yaptırdığım bölüm Anadolu meslek. Hangi okula gitmeliyim bu bölüm için eski okuluma mı şu anki okulumda kalınır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dil sınıfı açılabilen bir anadolu lisesi.

Büyükşehirleri bilmiyorum ancak küçük şehirlerde her anadolu lisesinde dil sınıfı (hatta sözel), talep olmadığı için her okulda açılmayabiliyordu. Belki de bu yüzden, bu alanlarda başarılı olabilecek nice öğrenci; sırf bu tür sınıflarda okuyamadıkları için motivasyon bulamadılar veya matematik ve FKB yüzünden yük altına girdiler, okullarından ve sınavdan soğudular. Belki de istedikleri bölümlere yerleşebildiler ama dil veya sözel sınıflarında, kendileri gibi öğrencilerle okusalardı sınava daha iyi motive olacaklardı. Okulunuzda dil sınıfı açılıp açılmayacağını şimdiden sorup soruşturun; öğrencilere, ingilizce öğretmenlerine ve müdür yardımcılarına durumunuzu anlatıp sorun.

Ben; sınava her türlü çalışırım, dil yeteneğimin olduğunu da düşünüyorum diyorsanız elbette lisenin bir önemi yok. Meslek lisesinde, ilginizin de olduğu bir bölüm varsa onu okuyun ya da hangi okuldan memnunsanız o okulda okuyun.

Son düzenleme:
İngilizce öğretmenliği için YKS-Dil alanından ilgili puanı tutturmanız gerekmekte. Benim düşünceme göre lise fark etmiyor çünkü okullardaki hocaların yüzde 90'ı ne yazık ki kalifiyesiz. Kalifiyeli olan hocalara lafım yok, onların başım üstünde yeri vardır her zaman için.

Hepsi birbirinden şaşkın, 20 yıl önceki sistemle öğrencileri sınava hazırlamaya çalışıyor, gramere boğuyorlar. 2013 senesinden beri ÖSYM'nin yaptığı Yabancı Dil sınavlarını özenle takip ediyorum, eski sınav sistemiyle artık sistemin ne yazık ki alakası yok.

Onlar kendini geliştirmedi, tek bir şeye takılı kaldılar. Çoğunluğu öğrenciye "reading" yap der. Ancak nasıl yapılacağını anlatmaz, sorsak belki kendisi de bilmiyordur. Bildiklerini açıkçası düşünmüyorum, o yüzden lise fark etmiyor. Hangisi sana en yakın geliyorsa ona gidebilirsin.

Hatta ek olarak şunu da eklemek istiyorum. Çoğunun TOEFL notu belki yoktur bile, en basitinden YDS notları 70-75 arasında geziyordur. Kaldı ki bunlar sınava öğrenci hazırlıyor ;) Benim tavsiyeme göre direkt açık liseye geçin, okulla uğraşmayın. Açık lise ayrıcalıktır, hem sizi sorumluluk sahibi yapar. Hem de okulla uğraşmazsınız, açık öğretim sınavları çok zor olmuyor zaten.

Hocam meslekte A2 seviyede öğretiyorlar. Anadolu'da kitaptan düz ama şöyle bir sıkıntı da var seneye dil bölümü açılacak okulumda kesin eminim sordum ama şimdi meslek istiyorum ama oraya gitsem 2 saat İngilizce dersi var. Ama seneye şu anki okulumdan dil bölümü seçsem 10 saat hepsinin ayrı yerlerden artıları var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam meslekte A2 seviyede öğretiyorlar Anadolu'da kitaptan düz ama şöyle bir sıkıntı da var seneye dil bölümü açılacak okulumda kesin eminim sordum ama şimdi meslek istiyorum ama oraya gitsem 2 saat İngilizce dersi var ama seneye şu anki okulumdan dil bölümü seçsem 10 saat hepsinin ayrı yerlerden artıları var.
Müfredatı, müfredatın ayrıntısını, dil sınavını, soru tiplerini @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE gibi bilmiyorum, hatta hiç bilmiyorum ancak açık öğretim konusunda katılıyorum. İngilizce ile her gün haşır neşirseniz, "Sınava da hazırlanırım, İDvE/ELT bölümünü çok iyi bir üniversitede okumam şart değil, diploması yeter." diyorsanız açık öğretim iyi olur. Dil sınıfı tavsiyemin sebebi, tamamen ortam ve disiplin (dile ilginin, dil tekrarının/maruziyetinin sıcak kalması) içindir.

Ayrıca meslek lisesinde son yıl staj dezavantajı, 2 saat dezavantajından önce gelir.

@CagriYavan7, açık liseye geçme fırsatınız var mı?

Hocam ebeveynlerin izin vermez çoğu büyükte vardır bu anlayış açık liseyi sanki okul okumuyormuşsun gibi düşünüyorlar ve kafalarında bu düşünce yerleşmiş ve onu değiştiremiyorum veya başka kişiler de değiştiremez artık tabulaşmış her neyse ben açık lise çok isterim okula gitmek daha sıkıntı benim için ama işte anlattığım gibi.
Müfredatı, müfredatın ayrıntısını, dil sınavını, soru tiplerini @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE gibi bilmiyorum, hatta hiç bilmiyorum ancak açık öğretim konusunda katılıyorum. İngilizce ile her gün haşır neşirseniz, "Sınava da hazırlanırım, İDvE/ELT bölümünü çok iyi bir üniversitede okumam şart değil, diploması yeter." diyorsanız açık öğretim iyi olur. Dil sınıfı tavsiyemin sebebi, tamamen ortam ve disiplin (dile ilginin, dil tekrarının/maruziyetinin sıcak kalması) içindir.

Ayrıca meslek lisesinde son yıl staj dezavantajı, 2 saat dezavantajından önce gelir.
Aynen öyle hocam ama yukarıda yazdığım gibi evet zaten meslek şuan baştan sıkıntı olmaya başlado

Geri
Yukarı