İngilizce olan klavyeyi Türkçe yapmak

Blacklight0

Decapat
Birkaç konuya baktım ama orada hep öyle kullan denildi. İnternete yazdım nasıl yapılır diye, sonuç bulamadım.
İngilizce klavyeli laptopun klavyesini değiştirerek Türkçe yapabilir miyiz?

Yazılım olarak soruyorsanız başlat menüsünde aramaya klavye yazın. Klavye dil ayarı gibi bir seçenek vardı ("klavye düzenini değiştir" de olabilir emin değilim) oradan ayarlayabilirsiniz. Donanımı değiştirmek mümkün değil ama üstüne Türkçe karakterler için sticker yapıştırabilirsiniz. Stickerı çevrim içi alışveriş sitelerinde bulabilirsiniz.

Switch'lerin yerleri değiştirilerek yapılabilir sanırım. Eğer switchler çıkarılabiliyor ise İngilizce klavyenin fotoğrafını çekip hangi switch'in hangi harf'e denk geldiğini bulursunuz. Ardından herhangi bir Türkçe klavye fotoğrafından faydalanarak switch'leri Türkçe klavyeye göre dizebilirsiniz. Herhangi bir karışıklık olursa belli eder zaten. Deneme yanılma yoluyla bulursunuz. Ama Türkçe karakterler olmaz. Anca başka bir Türkçe klavyeden Türkçe karakterlerin switch'lerini takarsanız olabilir. WindowsTaskmgr adlı kullanıcının dediği işe yarıyor ise onu yapabilirsiniz. Daha kolay olur.

Geri
Yukarı