İngilizce universitede Türkçe konuşulamaz mı?

rusen02

Decapat
Daha fazla  
Bir vakıf üniversitesinin bilgisayar mühendisliğini %25 burs ile kazandım. Bölüm %100 İngilizce ve İngilizce hazırlık sınavını geçtim. Üniversiteyi tanımak ve bazı işlerimi halletmek için dolaşırken kayboldum. Doğal olarak birisine yol sordum ve şansıma adam yabancı çıktı. "where is X teacher" diye sordum ve kafama bir şey takıldı. Derslerde öğretmenlere ne diye sesleneceğim? Lisede "hocam" deyip geçiyordum ama burada Prof'u var, doç'u var, arş'ı (araştırma görevlisi yani asistan) var, var oğlu var. Ayrıyeten derslerde daima İngilizce ile cevap vermeliyim? Ders çıkışı hocayla Türkçe konuşabilir miyim?

Not: Rastgelenin biraz üstü bir Anadolu lisesinden mezun oldum. 10 ve 11. sınıfı hocalardan (kadınlar sınıfıça görebileceğimiz en salak kişilerdi) ötürü, 12. sınıfı pandemi ötürü ve bir sene mezuna kaldığımdan dolayı sadece sınavdan bir gün önce ve 9. sınıfta İngilizce çalıştım.

Düzenleme: İmla.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ortama göre hareket edin hocam. Ama genel olarak cidden İngilizce konuşuluyorsa hoca erkekse Sir ya da Mr. (Soyadı) evli bir kadınsa Mrs (Soyadı) evli değilse Miss(Soyadı) şeklinde hitap edebilirsin.

Geri
Yukarı