İngilizcede hangi durumda hangi kip kullanılır?

Wynex

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Evden İngilizce öğrenmeye çalışıyorum fakat anlamadığım bir çok konu oluyor, internete yazıyorum tam olarak anlayamıyorum, kafam almıyor.

Kafamdaki sorular şunlar;

1-) Bir cümlede "for" olduğu zaman o cümlenin içinde kesinlikle bir sebep olması gerekiyor mu? "Okula gitmek için taksi çağırdı" gibisinden.

2-) Hangi durumda don't hangi durumda not kullanmalıyım? (Arasındaki fark nedir?)

3-) Hangi durumda are you, hangi durumda do you kullanmalıyım? (Arasındaki fark nedir?)

4-) You ile başlanan cümlelerde kesinlikle are olmak zorunda mı, değilse neye göre koyacağız?

5-) I ile başlayan cümlelerde kesinlikle am olmak zorunda mı, değilse neye göre koyacağız? (I hate you gibisinden cümleler görüyorum bu yüzden soruyorum, aklımı çok karıştırıyor.)

Ayriyeten bu yazdığım şekilde istisna olan başka şeyler de var mı, varsa söyleyebilir misiniz?

Son olarak ingilizcemi geliştirmek için taktik verebilir misiniz?

Çözüm
Bir cümlede "for" olduğu zaman o cümlenin içinde kesinlikle bir sebep olması gerekiyor mu? "Okula gitmek için taksi çağırdı" gibisinden.
Hayır. "For" kelimesinin tek bir anlamı yoktur. Cümlede "-dır, dir" ekleri de olabilirler.

Örnek cümle:
I have been sick for three days. (Üç gündür hastayım.)

Hangi durumda don't hangi durumda not kullanmalıyım? (Arasındaki fark nedir?)
Arasında hiçbir fark yok. Aynı işlevi görür, sadece kısaltmadır. Örneğin şarkılarda kafiyeyi tutturmak için uzun hali veya kısa hali yazılabilir.

Hangi durumda are you, hangi durumda do you kullanmalıyım? (Arasındaki fark nedir?)
Bu olay yeni başlayanlar için karışık gibi gözükse de ilerleyen zamanlarda cümle kurarken hangisini kullandığınızı fark etmeden doğru cümle kurduğunuzu göreceksiniz.

"Am, is, are" fiil olmayan cümlelerde kullanılırken, "do ve does" fiil kullanılan cümlelerde bulunur.

Örnek cümle:
Do we have to go right now? (Şimdi gitmek zorunda mıyız?) "Have to" kalıbı burada fiildir.
Are you sick? (Hasta mısın?) Bu cümlede fiil bulunmamaktadır.

You ile başlanan cümlelerde kesinlikle are olmak zorunda mı, değilse neye göre koyacağız?
Günlük konuşma dili ve geniş zaman cümleleri haricinde evet. "Am, is, are" (to be) cümlenin ana fiilleridir. Bu konuyu detaylı araştırmanızı öneririm.

Örnek cümle:
I do it every week. (Bunu her hafta yaparım.) Geniş zamanlı bir cümle olduğu için "am, is, are" yerine "do, does" gelir.

I ile başlayan cümlelerde kesinlikle am olmak zorunda mı, değilse neye göre koyacağız? (I hate you gibisinden cümleler görüyorum bu yüzden soruyorum, aklımı çok karıştırıyor.)
"Hate" zaten bir fiildir. Burada ek bir fiile ihtiyaç duyulmaz.
Bir cümlede "for" olduğu zaman o cümlenin içinde kesinlikle bir sebep olması gerekiyor mu? "Okula gitmek için taksi çağırdı" gibisinden.
Hayır. "For" kelimesinin tek bir anlamı yoktur. Cümlede "-dır, dir" ekleri de olabilirler.

Örnek cümle:
I have been sick for three days. (Üç gündür hastayım.)

Hangi durumda don't hangi durumda not kullanmalıyım? (Arasındaki fark nedir?)
Arasında hiçbir fark yok. Aynı işlevi görür, sadece kısaltmadır. Örneğin şarkılarda kafiyeyi tutturmak için uzun hali veya kısa hali yazılabilir.

Hangi durumda are you, hangi durumda do you kullanmalıyım? (Arasındaki fark nedir?)
Bu olay yeni başlayanlar için karışık gibi gözükse de ilerleyen zamanlarda cümle kurarken hangisini kullandığınızı fark etmeden doğru cümle kurduğunuzu göreceksiniz.

"Am, is, are" fiil olmayan cümlelerde kullanılırken, "do ve does" fiil kullanılan cümlelerde bulunur.

Örnek cümle:
Do we have to go right now? (Şimdi gitmek zorunda mıyız?) "Have to" kalıbı burada fiildir.

You ile başlanan cümlelerde kesinlikle are olmak zorunda mı, değilse neye göre koyacağız?
Günlük konuşma dili ve geniş zaman cümleleri haricinde evet. "Am, is, are" (to be) cümlenin ana fiilleridir. Bu konuyu detaylı araştırmanızı öneririm.

Örnek cümle:
I do it every week. (Bunu her hafta yaparım.) Geniş zamanlı bir cümle olduğu için "am, is, are" yerine "do, does" gelir.

I ile başlayan cümlelerde kesinlikle am olmak zorunda mı, değilse neye göre koyacağız? (I hate you gibisinden cümleler görüyorum bu yüzden soruyorum, aklımı çok karıştırıyor.)

Son düzenleme:
Çözüm
Yanıtın için teşekkür ederim hocam.
Yani fiil olan bir yerde am is are kullanmayacak mıyız? Tam olarak anlayamadım.
Bu konuda şu anlık bir çalışma yapmama gerek yok mu yani? Nasıl anlamaya başlayacağım, ne yapmam gerekiyor?

Yani fiil olan bir yerde am is are kullanmayacak mıyız? Tam olarak anlayamadım.
Tabii ki kullanılır fakat şimdiki zamanı belirtiyor olması gerekir. Örneğin "I am eating something" (Bir şeyler yiyorum.) cümlesinde şimdiki zamanı anlattığı için "am, is, are" ve fiilin sonuna "ing" eki gelmiş.

Bu konuda şu anlık bir çalışma yapmama gerek yok mu yani? Nasıl anlamaya başlayacağım, ne yapmam gerekiyor?
Birçok platformda sıfırdan İngilizce dersleri verilir. YouTube'dan ulaşabilirsiniz, detaylı ve sesli anlatımlar daha çok işinize yarayacaktır.

Are burada be fiilinin çoğu gramer hocasına göre sıfırıncı hali olarak kabul edilir. Sıfırıncı demeseniz de olmak fiilini ifade eder diye biliyorum.

Sorularınıza Mehmet Ali Bilgin'in verdiği gibi cevaplar verilebilir fakat bunlar spesifik diyebileceğimiz kadar ayrıntılı olmasa da yine de özel durumlardır. Verilen cevaplar üstüne soru sormaya devam etmişsiniz zaten. Bir gramer kitabı ya da Youtube kanalı gibi bir yerden öğrenmeniz daha yararlı olacaktır. Ya da uzun süreli olarak sadece dizi, film izlerseniz kendi kendine oturacaktır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı