İngilizce'de isim söylenirken neden "ıt's" kelimesi kullanılır?

Darqx

Hectopat
Makaleler
3
Merhabalar, çoğu videoda görüyorum bunu isim söylemeden önce, i'm demesi gerekirken -benim bildiğim kadarıyla- "it's isim" deniliyor. "it's" ne alaka? Birinci olarak sen kendinden bahsediyorsun ve neden kendine "o" diyorsun? İkinci olarak ise o kelime cansız nesneler için kullanılıyor. Ne alaka ben çözemedim. Kafama takıldı, sizlere de sorayım dedim.

Ya bir de bize okulda isim söylenirken "İ'm X" diye konuşmayı öğrettiler. E o zaman bize yanlış mı öğrettiler? Sağda solda internette herkes en az bir kere kendini bu şekilde tanıtmıştır. E o zaman bize bir taraflarıyla gülmüşlerdir?

Telefon konuşmalarında "Ben ..." değil "Konuşan kişi ...", "Telefondaki" diye bahsediliyor. Ama yüz yüzeyken "I'm" kullanılması gerek.
İsim de vereyim bir önemi yok, Millie Bobby Brown. Bir kere bile i'm Millie dediğini duymadım, telefon konuşması değil gayet kamera karşısında it's Millie diyor. İ'm dese fark eden şey ne olacak, ben onu çözemedim.

İsim de vereyim bir önemi yok, Millie Bobby Brown. Bir kere bile i'm Millie dediğini duymadım, telefon konuşması değil gayet kamera karşısında it's Millie diyor. İ'm dese fark eden şey ne olacak, ben onu çözemedim.
"Konuşan kişi Millie", "Karşınızdaki Millie" anlamlarında kullanıyor.

I'm daha formal, it's kullanılırsa karşıda daha yakın bir kişi varmış gibi. Örneğin iş görüşmesinde i'm denilebilir ancak arkadaş-tanıdık ile konuşurken i'm kullanılırsa tuhaf görünür.

Genelde telefon görüşmelerinde kullanılır ya da karşındaki kişi seni görmüyorsa mesela kapıda bekleyen biri varsa it's kullanır. Fakat karşılıklı bir diyalog söz konusuysa ı'm kullanılır ya da my orası sana kalmış. Fazla bir mantık arama İngilizce mütercim tercümanlık okuyorum. Dilde nedensizlik diye bir kavram var. Şu şekilde düşün en azından bizde olduğu gibi "kim o?" şeklinde sorulunca "ben" diye cevap vermiyorlar. Bu arada o kelimesi sadece cansız nesneler için kullanılmaz cinsiyetini bilmediğin tanımlayamadığın her şey için "it" kullanabilirsin.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı