İngiltere, Türkiye'den SİHA alabilir

Dedikodudan ibaret bence. Son zamanlarda çıkan o kadar fazla Sedat Peker, yolsuzluk, ihanet haberi var ki üstünü kapamak gibi geliyor bana.

Savunma sanayinde yemez bu. Bu haberden bağımsız söylüyorum, belki alınır belki alınmaz. Ama TOGG ya da doğalgaz ile karıştırma.

Kaldı ki İngiltere'nin aktif olarak sahada görev yaptığı bir bölge var mı ki? İhtiyaç duyuyor mu? Bunun hakkında savunma bakanlığının bir önerisi, belirteci olmuş mu?

Bu mantıkla askeri alım yapılmaz. Ona bakarsak F-35'in neredeyse ana kullanıcılarından birisi olmasına rağmen Tempest projesini yürütüyor İngiltere. TB-2 gibi bir SİHA/İHA'nın birden fazla kullanım alanı olabiliyor.

Polonya'da TB-2 aldı. HArola, Rusya ile savaşa mı girecek?

Bunu demek istemiştim. Biri Devlet biri özel fakat devletin ihtiyaçlarına göre üretim yapıyor (tıpkı ABD'de olduğu gibi). Ben tamamen devlet üretimi olduğu için ANKA'yı daha çok benimsiyorum.

Baykar bir AR-GE şirketi gibi bir şey. Tamamen devlet üretimi bana göre gelişen sanayide sağlıklı değil. Birden fazla özel şirket AR-GE yarışını ve rekabeti arttırır. Bunun yanında ANKA'nın daha büyüğü Aksungur var. ANKA ülkemizin ilk göz ağrlarından.

Ben iki şirketi de eşit derecede ve olabildiğince fazla benimsiyorum. İki şirket de bu ülke için çalışıyor ve içlerinde bu ülkeden yetişmiş mühendisler çalışıyor.

Savunma sanayinde yemez bu. Bu haberden bağımsız söylüyorum, belki alınır belki alınmaz. Ama TOGG ya da doğalgaz ile karıştırma.

Bu mantıkla askeri alım yapılmaz. Ona bakarsak F-35'in neredeyse ana kullanıcılarından birisi olmasına rağmen Tempest projesini yürütüyor İngiltere. TB-2 gibi bir SİHA/İHA'nın birden fazla kullanım alanı olabiliyor.

Polonya'da TB-2 aldı. HArola, Rusya ile savaşa mı girecek?
He he demek isterdim ancak size saygım var. 🙂
Tek söyleyeceğim, bu gözler ne F-35 haberleri gördü; ne S400 haberleri gördü. Savunma sanayisi de öyle bir yedi ki anlatamam.

İngiltere'nin Türkiye gibi bir ülkeden savunma sanayiinde ürün alması beni şaşırttı. Duyurulan onlarca balon projelere rağmen bu iha/siha işinde bir şeyler yapıyoruz sanırım. Umarım projeye zarar gelmez.

Türkiye'de hiçbir başarı cezasız kalmaz.

He he demek isterdim ancak size saygım var. 🙂
Tek söyleyeceğim, bu gözler ne F-35 haberleri gördü; ne S400 haberleri gördü. Savunma sanayisi de öyle bir yedi ki anlatamam.

F-16V kadar dahi konuşulmadı. İHA/SİHA'lar artık kendini kanıtlamış platformlar, özellikle TB-2. İngiltere gibi bir ülkenin bu platformla ilgilenmesi, gayet doğal bir durumdur. Alır ya da almaz. Almamasının teknik ya da siyasi nedenleri olabilir, aynı şekilde almasının da.

Bakış açını değiştir derim. Oyuncak drone değil onlar.

Son düzenleme:
Dedikodudan ibaret bence. Son zamanlarda çıkan o kadar fazla Sedat Peker, yolsuzluk, ihanet haberi var ki üstünü kapamak gibi geliyor bana.

Kaldı ki İngiltere'nin aktif olarak sahada görev yaptığı bir bölge var mı ki? İhtiyaç duyuyor mu? Bunun hakkında savunma bakanlığının bir önerisi, belirteci olmuş mu?

Önce bir bu sorulara yanıt verelim, sonra iddiayı ciddiye alabiliriz.
İngiltere elçiliği haberleri doğruladi. Bence sen bunları demek yerine araştıran kişi olmalısın.

Ayrıca son zamanlarda İngiltere'den Turkiye'ye savunma sanayi ziyaretleri çok fazla oldu, sözlü olarak İHA'lar çokça ovuldu.

Alırlar almazlar, İngiltere bu. Bilmiyoruz. Ancak fikir sahibi olmadan bu kadar keskin konuşmayın.

Guzel olur alirsa. Ulkemiz için hayirli olsun, devletimiz varolsun ve sağ olsun.

Söz konusu İngiltere olunca insan bir düşünüyor🙂
Al gülüm ver gülüm hesabında bize MMU'da destek olurlar belki ama sanmıyorum.
Türkiye SİHA'lar ile bu kadar başari kazandı ise MMU ile kim bilir neler olur...
Zaten SİHA alarak büyük bir destek verecekler ki kastım para değil.
Üstüne MMU konusu çok zor be...
Ama MMU'da destek verirler ise bizden bayağı sağlam bir istekleri olur demesi...

Eyyyyy Kraliçe, sen kimsin ya?

Umarım SİHA alırlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı