İnsan gözü kaç Hz görüyor?

Savaş pilotları 2 mslik bir pencerede olan değişimi algılayabiliyorlar. Fark ediyorlar demiyorum, algılıyorlar. Yani orada ne uçak vardı vs söyleyebiliyorlar. 1 mslik ve bazen 1ms altında pencerede bile bir değişim olduğunu fark edebiliyorlar.

Normal, sağlıklı gözlere sahip bir insan 4mslik bir pencerede olan değişimi fark edebiliyor. Ne olduğunu söyleyemiyor ama "evet bir şey oldu" diyebiliyor.

Bu denklemden yola çıkarsak 2 ms yani 500 Hz ile 2000 Hz arası, insan görüntüde bir değişim olduğunu fark edebiliyor.

Algılamak ve fark etmek ayrı şeyler. O yüzden gözümüz şu kadar Hz demek pek doğru değil. Gözümüz saniyenin -bu sayıyı sallıyorum- 100 binde birinde bir görüntüyü belki görebilir. Ama beynimiz bunu fark edebilir mi, işte orası muamma.

İnsan gözünün tam olarak Hz, FPS veya MP değerini dijital değerlerle belirtmemiz mümkün değil. En basitinden Hz değerini ele alalım. 60 Hz dediğimiz olay monitörün saniyede 60 tane fotoğraf oynatmasıdır, yani yine 0-1 durumlarından oluşan bir dijitallik söz konusudur. Gözde ise böyle bir şey tam anlamıyla yoktur, sinyal kuvveti hiçbir zaman sıfıra inmez. O yönden baktığımızda sonsuz Hz diyebiliriz, aynı şekilde sonsuz FPS de diyebiliriz. Yine tam olarak MP kavramından da söz edilemez çünkü gerçek hayatta en küçük görüntü birimi pikseldir gibi bir kavramdan bahsedemeyiz.

Algılamak ve fark etmek ayrı şeyler. O yüzden gözümüz şu kadar Hz demek pek doğru değil. Gözümüz saniyenin -bu sayıyı sallıyorum- 100 binde birinde bir görüntüyü belki görebilir. Ama beynimiz bunu fark edebilir mi, işte orası muamma.
Aynen, gözümüz her şeyi görse bile onun sinyal olarak beyne ulaşması, değerlendirilmesi ve cevabının oluşması zaman aldığı için gözün Hz'si olmasa da bir çeşit "görme Hz'si" kavramından bahsedilebilir.

Hz olarak hesaplanabilir mi bilmiyorum ancak yıllar önce okuduğum bir makalede çözünürlük olarak bir hesap yapılmıştı. Eğer yanlış hatırlamıyorsam Full HD´nin bin katı ya da bir milyon katı demişlerdi.

İnsan gözü ile teknolojik ürünleri nasıl karşılaştırırız? Yeşil elma ile kırmızı elma karşılaştırması mantıklı olur, ama yeşil elma ile inşaat demirini nasıl karşılaştıracaksın?

Technopat'ta olmaması gereken boş bir konu.

Hz, FPS gibi kavramlar monitör ve bilgisayarlı görüntüleme sistemlerinde yoğunlukla kullanılır. İnsan gözünün bir Hz ölçülmesini hiç duymadım.

Ama FPS'e yakın bir ölçü yapabilirsin. Mesela yavaş giden bir arabanın jantında BMW logosunu görebilirsin. Ama 200'le giden bir arabanın jantındaki logoyu ayırt edemezsin. BMW de olabilir, Mercedes'de. Sonuçta orada var. Ama çok hızlı olduğu için göz göremiyor, beyin algılayamıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı