İnsan kusurlu mu mükemmel mi?

264523

Gigapat
İlk 5 Haneli Mesajınız!
Makaleler
4
Aslında ne kadar kusurlu ve hatalı olduğumuz ortada, insan kusurlu bir varlıktır ve pek çok dinsel metin insanın tanrının muhteşem eseri olduğunu yazar. Bu bana mantıklı gelmiyor, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Evrimi mükemmelleşmeye giden yol olarak sanarlar, fakat aslında öyle değil.

Tanrı'dan gelen mesajlar insan uydurmasınır. Makalemde açıkça ispatlıyorum. Yani teistik metinlerdeki gibi insanlar kusursuz değil.

İnsan ne kusursuzdur, ne de mükemmel.

Son düzenleme:
Fiziksel olarak bilmem ama huy olarak her insanın bir kusuru bana göre vardır. Bazı insanlar hata aramayı sever, bazıları kalp kırmayı sever, bazıları da iki yüzlülük yapar. Yani fiziksel olarak en güzel şekilde yaratılmış olabilir fakat akıl ve irade bakımından öyle değil, eğer öyle olsaydı insanın içinde olan bütün kötülükler silinirdi.

Son düzenleme:
İnsan gerek yaratılış ve gerekse düşünce itibarıyla kusurludur. Bu kusur da dünya hayatının devamı için gereklidir. Dünyada her şey belirli bir döngüdedir. Bu döngü de kusursuz bir kusurluluk üzerine kuruludur.
Yani baktığınız zaman insan vücudu yaşlanır, organlar iflas eder. Bir açıdan bu kusurdur. Diğer açıdan kusursuzluğa götüren bir süreçtir.

Evrimi mükemmelleşmeye giden yol olarak sanarlar, fakat aslında öyle değil.

Tanrı'dan gelen mesajlar insan uydurmasınır. Makalemde açıkça ispatlıyorum. Yani teistik metinlerdeki gibi insanlar kusursuz değil.

İnsan ne kusursuzdur, ne de mükemmel.

Yazınızı okudum, açıkçası yazdıklarınız pek saçma geldi. Hakkında yeterince bilgimizin olmadığı ve nesnel bir olguya ulaşamayacağımız bir varlık için bu kadar kesin yargıya varmak çok yanlış. Bu kadar iddalı konuşuyorsunuz fakat bir şeyi kanıtladığınız yok. Sadece mantık yapıp inacınız çerçevesinde dinsel şeyleri yalanlıyorsun.

Kusurun kelime anlamına bakacak olursak; özürlülük durumu, bozukluk ve eksiklik anlamına geliyor. Çoğu insanın doğuştan bu durumlara sahip olduğu da göz önünde bulundurulursa bir insanın kusursuz olduğunu söylemek çok zor olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı