İnsanlar Atatürk'ü neden sevmiyorlar?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bundan sonrasını okumak zaman kaybıdır.

Hedef mi? Adamcı olan sizsiniz. Benim hiçbir hedefim yok. Yapılan boş algıyı gösterdim sadece.
BBC Kaynaklarından kastınız olan haberi atın, okuyalım değerlendirelim. Diktatörden sonra ne demiş mesela, ona bir bakalım. Çünkü normal bir insan okudugunu anlayabilir.

Bbc kaynaklarından kastınız olan haberi atın, okuyalım değerlendirelim. Diktatörden sonra ne demiş mesela, ona bir bakalım. Çünkü normal bir insan okudugunu anlayabilir.

Haber değil, belgesel. 2-3 belgesel var zaten. Hepsini izleyebilirsin ve tavsiye ederim.
Kimisi buna müşfik diktatörlük diyerek yumuşatıyor ama bildiğin otoriter ve baskıcı devlet yönetimi işte.
Kimisi de o dönem için şarttı diyor. Ben ise katılmıyorum. Kime göre neye göre? Yarın bir gün birisi çıkıp, "bugün için de iyi niyetli dikdatorluk gerekli" dese hak mı vereceğim? Şahsen benim dünya görüşümde her türlü otoriter ve baskıcı yönetime karşıyım.

Atatürk'ü seviyorum ve sevmiyorum diyemem. Başarılı bulduğum ilke ve inkılapları olduğu gibi tasdik etmediğim bir ton uygulaması da var.

Haber değil, belgesel. 2-3 belgesel var zaten. Hepsini izleyebilirsin ve tavsiye ederim.
Kimisi buna müşfik diktatörlük diyerek yumuşatıyor ama bildiğin otoriter ve baskıcı devlet yönetimi işte.
Kimisi de o dönem için şarttı diyor. Ben ise katılmıyorum. Kime göre neye göre? Yarın bir gün birisi çıkıp, "bugün için de iyi niyetli dikdatorluk gerekli" dese hak mı vereceğim? Şahsen benim dünya görüşümde her türlü otoriter ve baskıcı yönetime karşıyım.

Atatürk'ü seviyorum ve sevmiyorum diyemem. Başarılı bulduğum ilke ve inkılapları olduğu gibi tasdik etmediğim bir ton uygulaması da var.
Atatürk çok partili döneme geçmek için emek sarf etmiş bir liderdir. Bu emekleri göz ardı edip onu diktatörlükle itham edemezsiniz. O belgeselde diktatörden sonra ne dediği önemli. Celal Şengör'ün Dahi Diktatör kitabının sadece adı yüzünden adamı linçlediler burada ama kitabın içinde hiç öyle şeyler demiyordu.

2 haber sitesi ciddi ciddi diktatör diyor ise ve siz buna göre "gerçek tarih bu" diyor iseniz, Atatürk'ün ne kadar iyi bir lider oldugunu anlatan milyon tane haber sitesi ve belgesel vardır, onlara da bakın.

Eğer paşalar idam edilmeseydi tekrar bir iç savaş yaşardık. Ordu tamamen karşı çıkamazdı. Bazı kesimler çıksa bile bastırılırdı. Atatürk gerekli sebepler ile yargıladı ve iftira olduğuna kanaat etti.

Buna gelene kadar ne olduğunu anlamak için "İstiklal Harbimizin Esasları" kitabını okumak lazım.

"Fethi Okyar'ın anıları" ayrıca demokrasi ve diktatörlük konusunun açığa kavuşması için bunu da okumak lazım.
'Arkamda bir istibdat rejimi bırakmak istemem’
Ayrıca bu sözü açıklıyor.
İdam edilemediler zaten, tarih bilgin buradan belli bunu beğenenlerin de belli asılanlar düşük rütbeli askerler. Yani Kazım Karabekir Paşa, Cafer Tayyar Paşa, Ali Fuat Paşa, Refet Paşa iç savaş mı çıkaracaktı? Kazım Karabekir'in başa geçme gibi bir derdi olsa Mustafa Kemal Paşa bırak başkomutanı yüzbaşı bile olamazdı, tutuklar bir yere tıkardı.
Atatürk çok partili döneme geçmek için emek sarf etmiş bir liderdir. Bu emekleri göz ardı edip onu diktatörlükle itham edemezsiniz. O belgeselde diktatörden sonra ne dediği önemli. Celal Şengör'ün Dahi Diktatör kitabının sadece adı yüzünden adamı linçlediler burada ama kitabın içinde hiç öyle şeyler demiyordu.

2 haber sitesi ciddi ciddi diktatör diyor ise ve siz buna göre "gerçek tarih bu" diyor iseniz, Atatürk'ün ne kadar iyi bir lider oldugunu anlatan milyon tane haber sitesi ve belgesel vardır, onlara da bakın.
Atatürk Karl Popper'ın tanımına göre diktatördür ve sıkı bir kemalist olan Celal Şengör de diktatör demiştir, Kazım Paşa da diktatör demiştir. Tartışmaya açık bir şey değil bence. Yok emek sarf etmiş, hikaye masal şimdiki iktidar gibi her dediğine "okey" diyecek bir muhalefet isterdi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Atatürk Karl Popper'ın tanımına göre diktatördür. Tartışmaya açık bir şey değil bence.
"Asker kökenli olduğu, olağanüstü yetkilerle donatılmış bir tek parti rejiminin başında ölümüne dek iktidarda kaldığı için bazı kaynaklarda müşfik bir diktatör olarak anılan Mustafa Kemal Atatürk,[4][5][6][7] 1919'dan 1923'e dek Türk Kurtuluş Savaşı'nda ettiği önderlik ve 1923'ten 1938'e dek süren Cumhurbaşkanlığı süresince, eski Osmanlı toprakları üzerindeki yabancı etkisini ortadan kaldırdı, günümüzdeki Türkiye Cumhuriyeti'ni de kurarak ülkesinde hayranlıkla bakılan bir figüre dönüştü.[8] Atatürk Devrimleri, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıdı, aşarı kaldırarak köylülerin üzerindeki vergi yükünü azalttı, aristokrasi ve teokrasiyi kaldırdı; Türkiye'de laikliğin, Türk dili ve eğitiminin modernleşmesinin ve şeriat hukuku yerine Batı usulü bir hukukun yerleşmesini sağladı.[9" Kaynak, Vikipedi.

"Kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıdı" kısmının altını çizmek isterim.

Atatürk her zaman çok partili döneme geçiş yapmak isteyen bir lider. Müşfik bir diktatördür.

Atatürk'ü sevmeyen insanla arkadaşlık da kurmam, sohbet de etmem. Atatürk'ü insanlar neden sevmez anlamıyorum, hiçbir zaman da öğrenemeyeceğim çünkü o tip insanlar ile iletişim kurmamayı tercih ediyorum.
Evet diktatördü ama iyi olan. Bazı durumlarda gerekli. Zaten kendisi karşısına parti kurulması için talimat verdi ama Atatürk karşıtları toplandı ve kargaşa çıkardı. Bunun etkilerini DP zamanında da gördük.
Atatürk bizzat diktatör olmadığını söylemiştir. Atatürk diktatör falan değil. Diktatörler (Bknz; Stalin, Hitler, Fidel Castro) halka yaptıkları baskılarla ve korku ile iktidarlarını sürdürürler, Atatürk ise halkın sevgisini kazanmış ve attığı her adımda milletini düşünen bir liderdir.

"Asker kökenli olduğu, olağanüstü yetkilerle donatılmış bir tek parti rejiminin başında ölümüne dek iktidarda kaldığı için bazı kaynaklarda müşfik bir diktatör olarak anılan Mustafa Kemal Atatürk,[4][5][6][7] 1919'dan 1923'e dek Türk Kurtuluş Savaşı'nda ettiği önderlik ve 1923'ten 1938'e dek süren Cumhurbaşkanlığı süresince, eski Osmanlı toprakları üzerindeki yabancı etkisini ortadan kaldırdı, günümüzdeki Türkiye Cumhuriyeti'ni de kurarak ülkesinde hayranlıkla bakılan bir figüre dönüştü.[8] Atatürk Devrimleri, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıdı, aşarı kaldırarak köylülerin üzerindeki vergi yükünü azalttı, aristokrasi ve teokrasiyi kaldırdı; Türkiye'de laikliğin, Türk dili ve eğitiminin modernleşmesinin ve şeriat hukuku yerine Batı usulü bir hukukun yerleşmesini sağladı.[9" Kaynak, Vikipedi.

"Kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıdı" kısmının altını çizmek isterim.

Atatürk her zaman çok partili döneme geçiş yapmak isteyen bir lider. Müşfik bir diktatördür.
Kardeşim milletvekilleri seçen adam Atatürk, tanısa ne tanımasa ne.
Atatürk'ü sevmeyen insanla arkadaşlık da kurmam, sohbet de etmem. Atatürk'ü insanlar neden sevmez anlamıyorum, hiçbir zaman da öğrenemeyeceğim çünkü o tip insanlar ile iletişim kurmamayı tercih ediyorum.

Atatürk bizzat diktatör olmadığını söylemiştir. Atatürk diktatör falan değil. Diktatörler (Bknz; Stalin, Hitler, Fidel Castro) halka yaptıkları baskılarla ve korku ile iktidarlarını sürdürürler, Atatürk ise halkın sevgisini kazanmış ve attığı her adımda milletini düşünen bir liderdir.
Zaten Stalin, Hitler, Fidel Castro "Ben diktatörüm" diyordu.

Halkın sevgisini kazanmış bir lider, halkı asla baskı altında tutmamış ve o dönemde kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımış. Diktatör dediğin halka sürekli baskı yapar, bunu da ben mi söyleyeyim?

Kardeşim milletvekilleri seçen adam Atatürk, tanısa ne tanımasa ne.

Stalin, Hitler, Fidel Castro "Ben diktatörüm" diyordu.

Arkadaşlar konudaki tarih bildiğini zanneden ama aslında tarih konusunda pek bir şey bilmeyip Atatürk'ü suçlamaya çalışan arkadaşa mesaj yazarak zahmet etmeyin, biraz daha konuşur sonra gider, kendi haline bırakın. Atatürk olmadan Musul'u alabileceğimizi düşünen birine yazılacak her mesaj gereksiz zahmettir zaten😀

Halkın sevgisini kazanmış bir lider, halkı asla baskı altında tutmamış ve o dönemde kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımış. Diktatör dediğin halka sürekli baskı yapar, bunu da ben mi söyleyeyim?
Yapıyordu zaten dayatmalar, devletleştirmeler, ticareti dış ülkelerle yasaklama baskı değil mi? Parti kapatmak baskı değil mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı