İnsanlar Atatürk'ü neden sevmiyorlar?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Faşistlik aşırı milliyetçi bir oluşumdu. Atatürk hem faşist olup hem karşısına parti kurdurtup hem de nasıl bağımsız meclis açabilir faşist yönetim olsa? Gerçekten ünlü tarihçiler bile bunu demiyor ama akli ergenliğe ulaşmamış bir çocuk gidip faşist diyor. Atamın düştüğü duruma bak.

Ben Atatürk kötü demiyorum sadece diktatör diyorum. Elinde yargıyı bulundurması vs. gibi şeyler onu diktatör yapar.
Hayır diktatör falan yapmaz. Atatürk kendi isteği ile yapmadı bunları. Yepyeni bir rejime geçiş yapmış ve savaştan çıkmış bir milletin devletini kurarken çok partili döneme geçmeden önce atması gereken adımlar vardır. Atatürk de o adımları attı.

Faşistlik aşırı milliyetçi bir oluşumdu. Atatürk hem faşist olup hem karşısına parti kurdurtup hem de nasıl bağımsız meclis açabilir faşist yönetim olsa? Gerçekten ünlü tarihçiler bile bunu demiyor ama akli ergenliğe ulaşmamış bir çocuk gidip faşist diyor. Atamın düştüğü duruma bak.
Atatürk'ün sosyal demokrat olduğunu türlü şekilde ispatlarım bana burda totaliter faşist diye masal anlatıyor.

Hayır diktatör falan yapmaz. Atatürk kendi isteği ile yapmadı bunları. Yepyeni bir rejime geçiş yapmış ve savaştan çıkmış bir milletin devletini kurarken çok partili döneme geçmeden önce atması gereken adımlar vardır. Atatürk de o adımları attı.
Kendi isteği ile yaptı. Savaş dönemi bittikten sonra güçler birliği ve parti olmaması onu diktatör yapar. Bunu Celal Şengör de diyor.

Aynen. Daha iyi bir gelecek için diktatör oldu çünkü halk hazır değildi.
Hazır olduğunda bile menderes gibi demokrat kılıklı irticai bir adam geçti başımıza.
@KırAtlıLiberal senide ayrıyeten tebrik ederim. Her mesaja gülücük atarak akıl seviyeni de bize bildirmiş oldun.
Bu arada @Jonathan North hocam hoş geldiniz. Sizi uzun zaman sonra tekrar forumda gördüm.

Atatürk faşist olsa Şeyh Sait ayaklandığında bütün Kürtleri kurşuna dizerdi. İngilizlerin insafına bırakır, Orta Doğu bataklığında çürümeye bırakırdı. Atatürk'e diktatör diyenler Terakki Fırkası'na bağış yaptığını, Serbest Cumhuriyet Fırkası'na bağış yaptığını, partisinden ayrılan silah arkadaşlarına Türk demokrasisinin temelini onların atacağını söylemezdi. Türkiye Cumhuriyeti daha yeni bir devlet olduğundan, hızlı bir şekilde inkılapların gerçekleştirilebilmesi için bazı kararların bürokratik ve hukuki işlemlerden geçmeden alınması gerekiyordu. Buna rağmen çıkarılan çoğu kanun tek partili mecliste oy birliği olmadan yürürlüğe girmişti. Yani zaten CHP bile kendi içerisinde gruplaşan muhalifler barındırıyor ve Atatürk'ün yaptığı bazı icraatları eleştiriyordu. Zaten bu gruplaşmalar çok partili hayatın ve Türk demokrasisinin temellerini attı. Atatürk diktatör olsaydı bütün muhalifleri asar, meydanlarda sallandırırdı. Gerici demiyorum bakın muhalif diyorum. Şu anda bile cumhurbaşkanı bazı hukuki engelleri aşabilse muhaliflerini hapse tıkar. Her cumhurbaşkanı bunu yapmıştır ve yapmaya da devam edecektir. Bunu yapmayan tarihteki tek cumhurbaşkanı Atatürk'tür. Türkiye Cumhuriyeti'nin hassas değerlerine dil uzatmayan herkes onun döneminde rahatlıkla kendisini eleştirebilmiştir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı