İnsanlar batıl inançlarını nasıl kazandı?

Düşüncelerinizi ve neden böyle düşündüğünüzü de yazarak belirtebilirsiniz.
Biri küçük kardeşinin sakızını çiğnememesini söyledi ve kardeşi sanane dedi. Sonra da geceleri sakız çiğnersen ölü eti çiğnemiş gibi olursun çıktı.

Ya da dallamanın teki sokak ortasında gece gece ıslık çalıyordu. İnsanları rahatsız ediyordu. Arkadaşı da oğlum şeytanı çağırıyorsun yapma la falan dedi.

İnsanların keyfinin kahyasına göre çıkan şeyler.

Bir kişi başkasının yapmasını istemediği eylemi yapmaması için saçma sapan şeyler uydurdu ve kulaktan kulağa geldi. Mesela ben kardeşimin televizyon izlemesini istemiyorum diyelim, çok televizyon izlersen gözün çıkar dedim kardeşimde başkasına dedi derken batıl inanç oluştu.

Gelişmiş ve para vb dertleri olmayan medeniyetlerde sorgulama isteği doğdu. Ve inanma isteği oluştu. Herkes farklı bir şeye inandı. Kendi inancını düzenledi daha sonra bunlar yayıldı. Üst kesimler de alt kesimi herhangi bir rastgele dini kural koyarak manipüle etti. Benim görüşüm budur.

Ortada olan olayların sebeplerini alakasız şeylerle bağdaştırıp kendileri ve insanları kandırdılar. Mesela adamın biri birgün düşüyor sonraki gün yine düşüyor ve sonra yine düşüyor. Sonra diyor ki düşmemin sebebi hergün altından geçtiğim merdiven olmalı. Ama bunu söylerken geçtiği yolun bozuk olabileceğini ya da kendinde sorun olabileceğini düşünmüyor. Araştırmadan kabul eden insanlar olduğu sürece çok bilgi kirliliği olacak.

İnsanlar kazanmadı, onlara dayatıldı ve bir anda hayatlarının en merkezine yerleşti. İlk çağlardan beri iktidarlar gücü elde toplayabilmek bu tür şeyleri uydurdu, bu uydurulanlar gittikçe büyüdü büyüdü ve günümüzdeki hallerini aldılar.

İnsanlar kazanmadı, onlara dayatıldı ve bir anda hayatlarının en merkezine yerleşti. İlk çağlardan beri iktidarlar gücü elde toplayabilmek bu tür şeyleri uydurdu, bu uydurulanlar gittikçe büyüdü büyüdü ve günümüzdeki hallerini aldılar.
Bu düşünceye katılıyorum.

Birinin başına bir eylemi yaptıktan sonra kötü bir şey gelmiştir O kötü şeyi ise eylemle bağdaştırmıştır. Bu kişi gidip bunu sağa sola anlatmıştır. Böylece dilden dile dolaşan bir hurafe ortaya çıkmıştır. Mesela merdiven altından geçtikten sonra, kara kedi gördükten sonra veya ayna kırdıktan sonra başına kötü bir şey geldiyse bunu onunla bağdaştırması oldukça olası.

Geri
Yukarı