İnsanlar neden bilgisayarlara karşı?

Evde bilgisayarımı oynuyorum, işimi yapıyorum, sınavına gidiyorum, mesleğime hazırlanıyorum, dışarıda boş para harcamıyorum, spordan gelirken bir döner ayran alırım bu kadar neden insanlar bilgisayarı gereksiz çocuk oyuncağı ya da boş ve kötü bir deneyim ve alet olarak değerlendiriyor?

Onlara göre dışarıda gezeceksin, dolaşacaksın eğleneceksin yiyeceksin şişmanlayacaksın spora gidiceksin hep dışarda olacaksın neden böyle?

Bir zamanlar bilgisayar bağımlılığı doğru olabilir ama şimdi bana sorarsanız toplumsal algıyla gelişen bir dışarıda bulunma üzerine psikolojik bir bağımlılık var, sizlerin bu konudaki düşünceleri nelerdir?

Genelde cahil ebeveynler bazı boş haber kanallarından duyduğu kadar bilgisayarlara karşı boş bir nefret besleyebiliyorlar. Bunun tek sebebi araştırmadan, ne işe yaradığını bilmeden tek bir kaynaktan duyduğuna göre yargılamak. Elbette kısıtlanması gereken bazı durumlar olabilir.

Eğer gerçekten fazla zaman harcıyorsan doğru olabilir fakat ayarında kullanıyorsan söylenen sözlerin birçoğu bilgisizlikten kaynaklı olabilir. Faydalı bir şeylerle meşgulsen muhataplarına bunu anlattığında hoş karşılayacaklardır diye düşünüyorum.

Ama onun dışında sadece oyun oynuyorsan ve oyunları sevmiyorlarsa yapabileceğin bir şey yok.

Fakat şunu da aklından çıkarma ki, dışarıda arkadaşlarınla (şu pandemide her ne kadar mümkün olmasa da, artık pandemi bitince çıkarsınız) beraber yapacağın bir gezi, bir yürüyüş tüm gün bilgisayara bakmana bedeldir. Hem fizyolojik hem de ruhsal anlamda. O yüzden sosyal olmaktan çekinmeyin, rahat olun. Herkesin karşısında kendinizi ifade edebilmeyi öğrenin.

1617384649104.jpeg

Üstteki tiplerden dolayı. Resim bir yana her şeyin fazlası zarardır. Bilgisayar'da geçirdiğin zamanını neye harcadığın önemli. Sürekli oyun, sosyal medya ile ilgilenirsen ve öğrenci isen ailen karşı olacaktır elbet, fakat geçirdiğin zamanı kendini geliştirmek için harcarsan kimse sana karışmaz. Eğer kendini geliştirmek için kullanıyorsan ailen ile konuş bir şekilde anlaşmaya çalış.

Eki Görüntüle 954485
Üstteki tiplerden dolayı. Resim bir yana her şeyin fazlası zarardır. Bilgisayar'da geçirdiğin zamanını neye harcadığın önemli. Sürekli oyun, sosyal medya ile ilgilenirsen ve öğrenci isen ailen karşı olacaktır elbet, fakat geçirdiğin zamanı kendini geliştirmek için harcarsan kimse sana karışmaz. Eğer kendini geliştirmek için kullanıyorsan ailen ile konuş bir şekilde anlaşmaya çalış.

Maalesef bilgisayar karşıtı insanlar senin iyi yaptığın şeyleri görmez bilgisayar oynuyorsan kötü bir şey yapıyorsundur ya denk gelmedin ya da hala anlamış değilsin, garip bir şekilde insanlara evde masum masum bilgisayar oynadığını söylersin ama o öyle ters anlar ki mübarek cinayet işliyor evde :)

Yeni konular

Geri
Yukarı