İnsanlar neden gizliliğe çok takıyor?

Gizlilik dediğiniz tarayıcınız mı? Haha. (Linç yemek istemiyorum ama her şey ellerinde zaten :d)
Gizlilik için:

1) Linux kullanacaksın. (Şuan donanımsal bir sıkıntıdan dolayı kullanamıyorum ben.)
2) Açık kaynak uygulamalar kullanacaksın.
3) DuckDuckGo'ya geçeceksin.
4) İndirdiğin uygulamaların gizlilik politikalarını dikkatlice okuyacaksın.
5) ProtonMail kullanacaksın, DC kullanmayacaksın.

Çoğu kişi bunları yapmadan sadece tarayıcısını açık kaynak seçip gizliyim sanıyor. :D

Tüm kişisel bilgilerimin 3.şahıs şirketler ile paylaşılmasını istemediğim için gizliliğime ciddi bir şekilde önem veriyorum. Herhangi ücretsiz kapalı kaynak bir yazılım kullandığınız sürece ürün sizsinizdir. O yüzden tüm uygulamlarımı açık kaynak tercih ediyorum ki arka tarafta benim hakkımda legal bilgilerimi topladığını görebileyim. Mesela Windows kapalı kaynak ve istediği bir anda beni dinleyebilir. Bunu yapıyor diye demiyorum ama bilmiyoruz. Mesela dün Windows'a güncelleme yaptım ve baktım ki Microsoft Edge tarafından görev çubuğuna lokasyon bilgilerimi öğrenerek bilgi veren hava durumu simgesi yerleştirmiş. Normal şartlarda gizlilik seçeneklerinden lokasyon bilgilerimi kapatmış olmama rağmen internete bağlanıp lokasyonumu kullanarak bunu göstermesi bana saçma geldi. Sonuçta ben böyle bir şey istemedim? Kapanabiliyor mu? Evet, kapatmayı denedim ve kapanıyor ama arkada hala benim hangi lokasyonda olduğumu her zaman bilecek ve logluyor olabilir.

Benim bilgilerimi çalsınlar bir şey olmaz gizli saklı bir şeyim yok.

CIA ajanı olduğum için (!) sokakta bağıra bağıra paylaşmayacağım, her yoldan çevirene söylemeyeceğim, her isteyene vermeyeceğim bilgilerimin dijital ortamda benden habersiz ve izinsiz toplanıp başka tüzel veya gerçek kişilere satılmasını veya bunların eline geçmesini istemiyorum. Bunun yanı sıra fişleme algoritmalarının her adımımı takip edip inceleyerek davranış profilimi çıkarmasını ve bunu bana karşı kullanmasını istemiyorum. Arkadaşlarımla, ailemle konuşurken konuştuklarımın içeriği ne olursa olsun konuştuğumun konuştuğum kişiler arasında kalmasını üçüncü partilerin benden habersiz ve izinsiz olarak bu konuşmaları kaydedip işlemesini istemiyorum. Benden habersiz ve izinsiz olarak bulunduğum yerlerin takip edilip başkalarınca işlenmesini istemiyorum. Kullandığım cihazların görüntü alma aygıtları ile benden habersiz ve izinsiz olarak kayıt alınıp işlenmesini istemiyorum. Neyse olayı anlatabilmişimdir umarım. CIA ajanı olduğumdan (!) veri gizliliğime önem vermem gerekiyor ki MOSAD ve KGB ajanlarının 31 gün 69 saat ve 420 milisaniye aralıksız işkenceleri sonucu ABD nükleer füze şifrelerini sızdırmayayım. (!) 🕵️‍♀️

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı