İnsanlar neden gizliliğe çok takıyor?

Bilgisayar korsanları şu an size gülüyor. Neredeyse tüm vatandaşların kimliği çalındı. Türkiye'de güvenlik ve gizlilik diye bir şey yok.
Bu saçmalığa inanmamı beklemiyorsun herhalde. Yaklaşık 84 milyon insanın kimlik bilgilerini kim, neden çalsın? Hem çaldığını varsayalım en fazla ne yapabilir? O bahsettiğin şey öyle kolay değil.

Bu saçmalığa inanmamı beklemiyorsun herhalde. Yaklaşık 84 milyon insanın kimlik bilgilerini kim, neden çalsın? Hem çaldığını varsayalım en fazla ne yapabilir? O bahsettiğin şey öyle kolay değil.
Adamlar 50 milyonun kimlik bilgisini yayınladı. Thanksgiving olayına bakın isterseniz.

Google'ın neden ücretsiz olduğunu hiç düşündünüz mü? Neden ücretsiz cloud hizmeti, meet, gmail, classroom, maps ve daha fazlası? Google bunları hayır hizmeti olsun diye mi ücretsiz sunuyor? Yoksa sizi kendisini kullandırmaya itip arkasından elde ettiği bir çıkar mı var?
Google'ın sadece arama motoru sayfasına girdiğimde sadece uBlock Origin 35 tane tracker engelliyor. Her türlü yaptığınız arama verilerinizi, girdiğiniz siteleri, sitelerde kaldığınız süreleri, nelerle ilgilendiğinizi çok kolay bir şekilde öğrenebiliyorlar bu tracker'lar sayesinde. Bu verileri size reklam göstermekte, istatiki değerlendirmeler ve analizler üzerinde de kullanabiliyorlar.
Google sadece girdiğiniz siteler ve bulunduğunuz süre üzerinden kişilik analizinizi bile çıkarabiliyor.
Hala daha "amaaan benim verim değerli mi?" diyenlere Cambridge Analytica olayını araştırmalarını öneririm.
Kullandığınız tarayıcıları, arama motorlarını ve eklentilerinizi tekrardan gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Gaming Browser, RGB derken verileriniz Çinli şirketlerin elinde oyuncak olmasın.

Google'ın neden ücretsiz olduğunu hiç düşündünüz mü? Neden ücretsiz Cloud hizmeti, meet, Gmail, classroom, maps ve daha fazlası? Google bunları hayır hizmeti olsun diye mi ücretsiz sunuyor? Yoksa sizi kendisini kullandırmaya itip arkasından elde ettiği bir çıkar mı var?
Google'ın sadece arama motoru sayfasına girdiğimde sadece uBlock Origin 35 tane tracker engelliyor. Her türlü yaptığınız arama verilerinizi, girdiğiniz siteleri, sitelerde kaldığınız süreleri, nelerle ilgilendiğinizi çok kolay bir şekilde öğrenebiliyorlar bu Tracker'lar sayesinde. Bu verileri size reklam göstermekte, istatiki değerlendirmeler ve analizler üzerinde de kullanabiliyorlar.
Google sadece girdiğiniz siteler ve bulunduğunuz süre üzerinden kişilik analizinizi bile çıkarabiliyor.
Hala daha "amaaan benim verim değerli mi?" diyenlere Cambridge Analytica olayını araştırmalarını öneririm.
Kullandığınız tarayıcıları, arama motorlarını ve eklentilerinizi tekrardan gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Gaming browser, RGB derken verileriniz Çin'li şirketlerin elinde oyuncak olmasın.

Ben DuckDuckGo kullanıyorum.

Geri
Yukarı