İnsanlar neden gizliliğe çok takıyor?

AyarsıZZ

Centipat
Katılım
30 Haziran 2020
Mesajlar
1.017
Çözümler
3
Yer
Berlin, Kreuzberg
Bilgisayar korsanları şu an size gülüyor. Neredeyse tüm vatandaşların kimliği çalındı. Türkiye'de güvenlik ve gizlilik diye bir şey yok.
Bu saçmalığa inanmamı beklemiyorsun herhalde. Yaklaşık 84 milyon insanın kimlik bilgilerini kim, neden çalsın? Hem çaldığını varsayalım en fazla ne yapabilir? O bahsettiğin şey öyle kolay değil.
 

Rashmore

Hectopat
Katılım
22 Ocak 2019
Mesajlar
2.684
Makaleler
53
Çözümler
24
Yer
@bluebard
Google'ın neden ücretsiz olduğunu hiç düşündünüz mü? Neden ücretsiz cloud hizmeti, meet, gmail, classroom, maps ve daha fazlası? Google bunları hayır hizmeti olsun diye mi ücretsiz sunuyor? Yoksa sizi kendisini kullandırmaya itip arkasından elde ettiği bir çıkar mı var?
Google'ın sadece arama motoru sayfasına girdiğimde sadece uBlock Origin 35 tane tracker engelliyor. Her türlü yaptığınız arama verilerinizi, girdiğiniz siteleri, sitelerde kaldığınız süreleri, nelerle ilgilendiğinizi çok kolay bir şekilde öğrenebiliyorlar bu tracker'lar sayesinde. Bu verileri size reklam göstermekte, istatiki değerlendirmeler ve analizler üzerinde de kullanabiliyorlar.
Google sadece girdiğiniz siteler ve bulunduğunuz süre üzerinden kişilik analizinizi bile çıkarabiliyor.
Hala daha "amaaan benim verim değerli mi?" diyenlere Cambridge Analytica olayını araştırmalarını öneririm.
Kullandığınız tarayıcıları, arama motorlarını ve eklentilerinizi tekrardan gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Gaming Browser, RGB derken verileriniz Çinli şirketlerin elinde oyuncak olmasın.
 

R9 380

Picopat
Katılım
10 Temmuz 2020
Mesajlar
517
Çözümler
3
Yer
Mutfak sandalyesi
Google'ın neden ücretsiz olduğunu hiç düşündünüz mü? Neden ücretsiz Cloud hizmeti, meet, Gmail, classroom, maps ve daha fazlası? Google bunları hayır hizmeti olsun diye mi ücretsiz sunuyor? Yoksa sizi kendisini kullandırmaya itip arkasından elde ettiği bir çıkar mı var?
Google'ın sadece arama motoru sayfasına girdiğimde sadece uBlock Origin 35 tane tracker engelliyor. Her türlü yaptığınız arama verilerinizi, girdiğiniz siteleri, sitelerde kaldığınız süreleri, nelerle ilgilendiğinizi çok kolay bir şekilde öğrenebiliyorlar bu Tracker'lar sayesinde. Bu verileri size reklam göstermekte, istatiki değerlendirmeler ve analizler üzerinde de kullanabiliyorlar.
Google sadece girdiğiniz siteler ve bulunduğunuz süre üzerinden kişilik analizinizi bile çıkarabiliyor.
Hala daha "amaaan benim verim değerli mi?" diyenlere Cambridge Analytica olayını araştırmalarını öneririm.
Kullandığınız tarayıcıları, arama motorlarını ve eklentilerinizi tekrardan gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Gaming browser, RGB derken verileriniz Çin'li şirketlerin elinde oyuncak olmasın.

Ben DuckDuckGo kullanıyorum.
 
Yukarı