İnsanlar neden gizliliğe çok takıyor?

Hocam bu dediklerinizi neredeyse herkesin kullandığı Google yapıyor. Biz nasıl önlem alacağız ki?
Çok basit, gerçek adını falan kullanmayacaksın. Basit bir şekilde değiştirebilirsin ya da kısaltma kullanabilirsin, uzun adımlar ama uygulaması zor değiller. Özel numaranı falan asla hiçbir yere girmeyeceksin, kart bilgilerini asla kaydetmeyeceksin. Özel adresini asla bir yere girmeyeceksin, gireceksen de kapı numaranı girmeyeceksin. Yemeksepeti adresimde kapı numaram yok, zaten motorun geldiğini duyuyorum direkt açıyorum. Kendi adıma olmayan çok eski 2. hat üzerindeki numaram kayıtlı. Benzer şey alışveriş sitelerinde de geçerli, illa kapı numarası da istiyorsa bayi adresini verip oradan kimlikle alabilirsin. İsim ortaya çıksa da adresin belli olmaz, TC numarasını da sallayacaksın. Şu ana kadar yanlış TC verdim diye gerçeğini ver diyen bir kargo hizmetine denk gelmedim.

Bu hizmetleri mümkün olduğu kadar kullanmayacaksın. Sosyal medyada kendi kimliğinle, görselinle bulunmayacaksın. Gerekirse takma adın olsun, bunu da yakınındakiler bilse yeter. Postegro gibi şeyleri kullanıp çok sayıda kişinin gizliliğini kamuya açanlar var, sadece kendisininkini değil eklediği herkesin güvenliğini tehlikeye atıyorlardı. Birkaç kızı izinsizce gözetlemek için herkesin tüm verilerini Dünya'ya açıyorlardı, sonucunu gördünüz. Her hizmetin sözleşme kısmına bakacaksın, konum bilgisi isteyen bir uygulamayı kullanmayacaksın. Mesela HES uygulamasını kullanmıyorum, SMS ile kod aldım onu kullanıyorum.

VPN gibi servisleri kullanacaksın ama hangi verilerini verdiğini net olarak belirten ücretli servislere gideceksin. Bu servisler daha sonra bu sözleşmeyi değiştirse bile sana haber vermek zorunda oluyorlar, bakarsın işine gelmeyen bir paylaşım yapıyorsa iptal edeceksin.

Cookie'leri temizleyeceksin ya da ayrı bir tarayıcı kullanacaksın. Şahsi işler için bir tarayıcı, diğer işler için başka bir tarayıcı. Tarayıcılarda da gizlilik sözleşmelerine bakacaksın.

Mikrofon ve kamera gibi uygulamalara erişim sağlayan hiçbir servisi kullanmayacaksın, seçme şansı verenlerde bunları kapatacaksın. Asla custom ROM kullanmayacaksın.

Dış erişime açık IP kamera asla kullanmayacaksın, internetle hiçbir bağlantısı olmayan bir sistem üzerinde kapalı devre tutabilirsin. Açık olduğunda emin olun o anda birileri sizi dikizliyor, hele bir de özel alan içindeyse çok keyifli bir seyir sağlıyorsunuz haberiniz olsun.

Sözün özü %100 bütün verilerini koruyamazsın ama bunları mümkün olduğu kadar azaltıp çok sayıda yere ayrı ayrı verebilirsin. Bir yerde adresinin tamamı olmasın, başka yerde adın olabilir. Bir yerde takma ad kullanırken başka bir yerde mecbur kalırsan TC numaranı ayırarak verebilirsin. Böylece hiçbir veri tabanında senin bilgin %100 bulunmaz, açığa çıkan veri tabanlarında da gerçek bilgilerin çok bölük pörçük olacağı için takibi yapılmaz. Mümkünse kişisel iletişim için özel hat kullanmak da önemli, diğer işler için başka numaranı verebilirsin.

Not: Postegro kullanan biri geldi galiba. 🤣 Ekli olan herkesin bütün gizliliğini ortadan gönüllü olarak kaldırıp hesapları kamuya açtınız. Tebrikler, şimdi de hesabıma ulaşamıyorum diye ağlamayın.

Gece girdim siteye,
İnternet gitmiş yine.
Zalımlar IP'mi bulmuş,
Lolo göndermişler evime.
İnadım inat,
Levent'deki en gizli kişiyim.
İnadım inat,
Kendimi elvermeyeceğim.

Verilerinin kıymetli olduklarını düşündükleri için fakat hepsi çöp.
Skandallar oldu bununla alakalı yukarıda biri örneğini vermişti, gene örnek verildi bunlar toplum mühendisliğinde kullanılabilecek türden datalar birde ya bunların datamızı topladığı yere siber saldırı olursa?

Skandallar oldu bununla alakalı yukarıda biri örneğini vermişti, gene örnek verildi bunlar toplum mühendisliğinde kullanılabilecek türden datalar birde ya bunların datamızı topladığı yere siber saldırı olursa?
Bu gizlilik ihlallerinin sonucunda bütün verilerinin açılmasının sonuçlarının farkında değiller. Çok basit, normalde kendisine erişemeyecek biri internette sızan veri tabanlarından rastgele bile olsa kendi bilgilerini bulup isimsiz bir ihbarla hayatlarını karartabileceğinden habersizler. Şu anda 2-3 forumda birkaç dakikalık aramayla sadece Türkiye'den on milyonlarca kişinin adresini, adını, TC numarasını, bağlantılı aile bireylerini, telefon numarasını, doğum bilgilerini bulabiliyorsun. Takıntılı biri ya da başka şekilde zarar vermek isteyecek biri bunlara ulaşıyor, bunun ne kadar tehlikeli olduğunu anlamaları için illa başlarına bir şey gelmesi gerekiyor.

Takıntılı biri takip ettiği bir kızın özel verilerine ulaşabiliyor, art niyetli biri sinir olduğu birine zarar vermek için bu normalde bilmemesi gereken verilere ulaşabiliyor. Bazı forumlarda kendi telefonlarının ya da ev kameralarının arka kapılarının asıl yönetici bilgileri dağıtılıyor ve bunlar sürekli rastgele erişimle başkaları tarafından gözlenebiliyor.

Gizli yazışmaların ya da bilinmesini istemediği şeylerin ortaya çıktığından haberleri yok. Mesela kız arkadaşımın kuzeninin bilgisayarında bir şeyi düzeltmek için geçen gün uğraştım, çıkan reklamlardan nelere baktığını bile anlayabildim. Kim baktığı cinsel oyuncakları başkalarına duyurmak ister? Sosyal medya üzerinde de kendi verileri üzerinden listesindekilere reklam çıkarıldığının da bilincinde değiller.

Yeni konular

Geri
Yukarı