İnsanlar neden gizliliğe çok takıyor?

Selam. Merak ettiğim şu insanlar neden gizliliğe çok takıyor. Ör. Opera gizlilikte kötü olduğu için Tor Browser kullanıyorlar. Ama neden? Yani gizli olmayınca ne olur? Ama o gizlilik yani kredi kartın falan ortaya açık herkes biliyor değil gibi düşünün. Neden internette gizliliğe çok takılıyorlar. Açıkcası ben direkt tasarımı ve limitleyicileri yüzünden Opera GX kullanıyorum.
Örnek veriyorum şuan Google senin donunun rengini bile biliyor. Hoşuna gider mi?

Selam. Merak ettiğim şu insanlar neden gizliliğe çok takıyor. Ör. Opera gizlilikte kötü olduğu için Tor Browser kullanıyorlar. Ama neden? Yani gizli olmayınca ne olur? Ama o gizlilik yani kredi kartın falan ortaya açık herkes biliyor değil gibi düşünün. Neden internette gizliliğe çok takılıyorlar. Açıkcası ben direkt tasarımı ve limitleyicileri yüzünden Opera GX kullanıyorum.
Özeli olduğundan olmasın?

Ben de bunu çok tuhaf buluyorum. Mesela Whattsapp öyle sözleşmeyi değiştirdiğini duyurunca bayağı fazla kişi Whattsapp'ı bıraktı. Ama Whattsapp başından beri o verileri satıyordu. Ve Google'da bizim verilerimizi satıyor ve dinliyor. Kısacası gizli kalmak istiyorsan internet kullanmayacaksın.

Ben de bunu çok tuhaf buluyorum. Mesela Whattsapp öyle sözleşmeyi değiştirdiğini duyurunca bayağı fazla kişi Whattsapp'ı bıraktı. Ama Whattsapp başından beri o verileri satıyordu. Ve Google'da bizim verilerimizi satıyor ve dinliyor. Kısacası gizli kalmak istiyorsan internet kullanmayacaksın.
Firefox + DuckDuckGo.

Ben şahsen Opera kullanıyorum bilgilerim çalınıyordur belki ama hiç takmadım umarım başıma bir şey gelmez :D

Bence gizliliğe fazla önem veriliyor.
Mesela WP iş adamı olmadığınız sürece sizin arkadaşınızla yazışmalarınızı neden merak etsin.
Opera kredi kartı ve kimlik dışındaki verilerinizi neden merak etsin.
Opera kredi kartı bilgilerini çalıyor mu? Eğer çalmıyorsa geçmeyi düşünüyorum.

Örnek veriyorum şu an Google senin donunun rengini bile biliyor. Hoşuna gider mi?

Bilemez hiç rengini söylemedim ağzımla.
1- benim özel numaramın, adresimin internette "para amaçlı satılmasını" niye kabul edeyim? Bu veri tabanlarına ulaşabilen ve kullanabilen çok sayıda kişi var. Senin verilerinin güvenliğini sağlayamıyorlar, sağlamıyorlar hatta parayla bunları satıyorlar. Sonra bu veri tabanları açığa çıktığında o forumları bilenler bunlara ulaşıyor, senin her türlü bilgine sadece 1 tane bile bilgini biliyor olsa bile ulaşabiliyor. Ben kötü niyetli biri olsam şu anda o veri tabanlarını kullanarak yüzlerce kişinin hayatında çok kötü birkaç gün belki 1-2 ay yaşamasına neden olabilirim basit bir kimliksiz ihbarla. İsim, adres, sosyal medya hesap adresleri ve telefon numaralarına kadar geçmiş iş yerleri dahil her türlü bilgiler elimin altında var. İşte gizlilik bunun için önemli, bu şirketleri yer yüzünden silip bunu yapanların bütün özgürlüğünü ellerinden alıp olabilecek en ağır şekilde cezalandırmak gerekirken bu firmalar senin her şeyini tehlikeye atarak milyarlar kazanmaya devam ediyorlar.

2- bu gizlilik karşıtlığı (mikrofon/kamera gibi şeylere erişimler) senin hem özel alanını ihlal ediyor hem de şaka değil bbg evindeymişsin gibi izlenmeni sağlıyor. İnternete IP adresiyle ulaşım sağlayabildiğiniz kameralar var ya, ne yaparsanız yapın bunu tamamen kapalı devre haline getirmediğiniz sürece emin olun o anda bir sürü kişi sizi izliyor. Bir sürü topluluk içinde IP adresleri, cihaz arka kapıları (kullanıcı adı/şifre) gibi şeyler yayınlanıyor. Bu kişilere ulaşıp şantajla para alan bir sürü grup oldu.

3- ben bir şey aradım diyelim, sonra kartla bunu aldım. Benim neyi aradığımı ya da ne aldığımın yayınını neden yapmak zorunda kalıyorum? Daha şimdiden X kişisi şu zamanda y marketten bunu almış, aranan zanlı olabilir diyerek %99 ihtimalle suçsuz olan kişiler takip altına giriyorlar. Bir sürü böyle olay var, araştırın.

4- vücudumdaki her deliği dolduracak kadar reklama maruz kalmak zorunda mıyım? Onu geçtim insanın kişisel alanını ihlal edecek kadar ileri gidiyorlar, insanların görünmesini istemeyeceği aramalarla ilgili reklamları bile izinsiz her yerde çıkarıyorlar. Kişisel bilgisayarda çıkan bu reklamı gören biri rastgele olduğunu mu zannediyor? Onun da başına aynısı geldiği için başkasının mahremiyetine izinsiz dahil olduğunun farkında oluyor. Senin de mahremiyetin delik deşik ediliyor. Basit bir örnek; hemen hemen herkes mastürbasyon yapar ama kaç kişi bunun bilinmesini ister? Hemen hemen herkes cinsel içerikli oyuncaklara bakar, kim buna baktığını başkasının bilmesini ister? Sen bu reklam manyaklığı ve verilerin kalleşçe kullanılması yüzünden bu mahremiyetini herkese açıyorsun, bazı zamanlarda kişisel bilgisayarında bile olmasa sosyal medyada arkadaşlarına senin üzerinden reklam gösterimi yaptırtıyorsun.

Google her şekilde bilgilerini alıyor. Windows dahil. Bir Linux almıyor zaten Android zaten modemi söküp götürüyor. Instagram Facebook'un demem yeterli.

Yeni konular

Geri
Yukarı