İnsanlar neden gizliliğe çok takıyor?

Sen kimsin ki biri bütün gün seni izlesin? Niye sistemine sızmak için uğraşsın, zaman kaybetsin? Niye internette nerelere girdiğine baksın? Seni izlese eline ne geçer adamın? Senin neler yaptığını izleyecek kadar teknik bilgisi olan insanlar öyle işsiz, güçsüz, boş beleş insanlar mı da oturup seni izlesinler?
Vermek istediğim cevabın aynısını yazmışsınız hocam elinize sağlık.

Aynı konuları sana da diyorum dostum. WhatsApp'ın amacı senin yazışmalarını okumak değil. Sana reklam sunabilmek veya sana reklam sunan firmalara veri aktarmak. Adam zaten bunu söylüyor yani gizlice yaptığı bir şey değil. İsteyen kabul eder isteyen etmez. Hayatında herkesin bir Google hesabı var. Yok diyen yalan söylüyor ya da internet ile uğraşmıyordur zaten. Adam senin gidip ana babanla ya da arkadaşınla konuştuğun mesajı okuyup ne yapacak zevk mi alacaklar? 😂

Hayır, ama gizliliğe önem veren bir insanın kendisinin bir reklam aracı olduğunu memnuniyetle karşılayacağını zannetmiyorum.

Hayır, ama gizliliğe önem veren bir insanın kendisinin bir reklam aracı olduğunu memnuniyetle karşılayacağını zannetmiyorum.
Bedava kullanıyoruz ya hani hocam Google babasının hayrına yapmıyor bu işi bir para kazanması lazım yani sonuç olarak. Reklam aracıyla ilgisi yok o reklamlar yine dönüp dolaşıp sizin işinize yarıyor. Bir de adam reklamda sizi oynatmıyor çok basit mantık bakın sizin sevdiğiniz şeyleri analiz edip size onların reklamını sağ solda çıkartıyor. Bu kadar büyütmeye değecek bir şey mi?

Bedava kullanıyoruz ya hani hocam Google babasının hayrına yapmıyor bu işi bir para kazanması lazım yani sonuç olarak. Reklam aracıyla ilgisi yok o reklamlar yine dönüp dolaşıp sizin işinize yarıyor. Bir de adam reklamda sizi oynatmıyor çok basit mantık bakın sizin sevdiğiniz şeyleri analiz edip size onların reklamını sağ solda çıkartıyor. Bu kadar büyütmeye değecek bir şey mi?

Reklamlar işimize mi yarıyor? :D irade sömürerek ihtiyaç dışı ürünler satın aldırdığı da bir gerçek. Tabi az da olsa seçim hakkı var tabii.

Selam. Merak ettiğim şu insanlar neden gizliliğe çok takıyor. Ör. Opera gizlilikte kötü olduğu için Tor Browser kullanıyorlar. Ama neden? Yani gizli olmayınca ne olur? Ama o gizlilik yani kredi kartın falan ortaya açık herkes biliyor değil gibi düşünün. Neden internette gizliliğe çok takılıyorlar. Açıkcası ben direkt tasarımı ve limitleyicileri yüzünden Opera GX kullanıyorum.

Cidden Opera herkese açıkmı yani kart bilgilerini görebiliyorlar mı?

Reklamlar işimize mi yarıyor? :D irade sömürerek ihtiyaç dışı ürünler satın aldırdığı da bir gerçek. Tabi az da olsa seçim hakkı var tabii.
Hocam monitör aradığınızı düşünün araştırıyor ediyorsunuz. Size monitör reklamı çıkartıyor. Aklınıza uyarsa bakarsınız uymazsa bakmazsınız. Dışarda her gördüğünüz reklam panosundaki şeyi alıyor musunuz?

Gerçekten sadece yazıya baksaydı bu iş susardım.
Hocam sizi dinlese ne yazar? Oturup bir insan dinlemiyor. Yapay zeka tarafından dediğiniz kelimeler hafızaya alınarak anahtar kelimeler seçiliyor. Yoksa oturup bir tane Amerikalı sizi dinleyip yaptıklarınızı izlemiyor. Bilim kurgu filminde mi yaşıyoruz?

Hocam sizi dinlese ne yazar? Oturup bir insan dinlemiyor. Yapay zeka tarafından dediğiniz kelimeler hafızaya alınarak anahtar kelimeler seçiliyor. Yoksa oturup bir tane Amerikalı sizi dinleyip yaptıklarınızı izlemiyor. Bilim kurgu filminde mi yaşıyoruz?

Ses, görüntü profillerinin sadece yapay zekadan geçirilip puf olup gittiğini mi düşünüyorsunuz? Mesela tam olarak bilmesemde Çin'de sanal profiller var. Vatandaşın neden hoşlanıp ne yapıp ne ettiğini kameralar aracılıyla analiz eden yapay zekalar falan bu profiller asla silinmez. Profil hakkında bilgiler güncellenir sadece. Bu web işleri de hemen hemen bu şekilde. Tek farkı sokakta değil, dibimizde.

Yeni konular

Geri
Yukarı