İnsanlar neden korsan kullanıyor?

Hayatımda bu kadar çabuk dediğiyle çelişen bir cümle görmemiştim. 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣

Hem diyor kâr azaltıyor hem de diyor zarar vermiyor. Tövbe tövbe... O stüdyolar yıllarca para kazanmadan kendi keyiflerine mi ticari bir ürün için milyonlarca yatırım yapıyorlar? Kâr elde etmek için o risklere giriyorlar, burada gelmiş kârından çalınıyor, zarar vermiyor firmaya deniliyor. Bazen bazı üyeleri doğal habitatlarında görmeyi gerçekten çok istiyorum...

Bir de yemeğin sigaranın bedavasını bulursak onu da yaparız diyor. Hırsız olmak nasıl ve ne zaman bu kadar yüksek sesle dile getirilebilir oldu?

Zarardan kastım paraları azalmıyor ve hırsız demişsiniz onu anlamanız için yazmıştım ama anlamamışsınız hırsızlıkta bir taraf kazanır diğer taraf kaybeder korsanda kaybeden yok. Kaybetmekle kazanmamak arasındaki farkı umarım anlarsınız.

South Park'ın korsan şarkılarla ilgili eski bir bölümü vardı. Britney Spears korsan yüzünden Gulftream 4 jetini satıp, Gulfstream 3 modelini almak zorunda kalıyordu. Rapçinin birisi oğluna doğum gününde Karayipler'den ada almak istemişti ama korsan yüzünden alamamıştı. Eminim EA, Rockstar, Bethesda vb. firmalarının sahipleri de aynı zorlukları yaşıyorlardır. Hayat acımasız.

Zarardan kastım paraları azalmıyor.
Her oyun firması Activision, EA, Ubisoft, Rockstar değil. Oyun stüdyolarının çoğu yaptığı oyun tutmazsa tek sıkımlık canları olan yapılar, batarlar. Bu firmalar para kazanmadan onlarca/yüzlerce insana yıllarca maaş veriyorlar, yüklü kredi borçlarının altına giriyorlar. Sen diyorsun ki paraları azalmıyor, doğru paraları azalmıyor çünkü kendilerine ait bir para yok ortada. Borçlarından çalışıyorsun! Bir oyun firması oyunu yaparken harcadığı bütçenin "en az" 2 - 2.5 katını kazanamazsa batar. Bu korsan içerikleri yayanlar ve bundan dolayı alabilecek olup da almayanlar varken o firmalar ve yüzlerce insan yeni oyun yapamaz. Bunu kafanıza sokun. Kimse size "keyfi" için tek sıkımlık kurşununu riske atıp yıllar ve milyonlar isteyen bir ürün sunmaz.

Son düzenleme:
Her oyun firması activision, EA, Ubisoft, Rockstar değil. Oyun stüdyolarının çoğu yaptığı oyun tutmazsa tek sıkımlık canları olan yapılar, batarlar. Bu firmalar para kazanmadan onlarca/yüzlerce insana yıllarca maaş veriyorlar, yüklü kredi borçlarının altına giriyorlar. Sen diyorsun ki paraları azalmıyor, doğru paraları azalmıyor çünkü kendilerine ait bir para yok ortada. Borçlarından çalışıyorsun! Bir oyun firması oyunu yaparken harcadığı bütçenin "en az" 2 - 2.5 katını kazanamazsa batar. Bu korsan içerikleri yayanlar ve bundan dolayı alabilecek olup da almayanlar varken o firmalar ve yüzlerce insan yeni oyun yapamaz. Bunu kafanıza sokun. Kimse size "keyfi" için tek sıkımlık kurşununu riske atıp yıllar ve milyonlar isteyen bir ürün sunmaz.

Peki onların geçinip geçinmemesi umrumda mı? Ben oyunumu oynar geçerim. Korsana çare bulsalarmış. Sen ev kapın açık uyur musun hayır uyumazsın hırsız girebilir onlarda korsandan korunsunlar RDR2 hala cracklenmedi.

Korsana çare bulsalarmış. Sen ev kapın açık uyur musun hayır uyumazsın hırsız girebilir onlarda korsandan korunsunlar RDR2 hala cracklenmedi.
Sen evin kapısı açık bırakıldı diye bir mülke girersen bu yasal mı oluyor? Çoğu ülkede özel alanına ve mülküne tecavüz ettiğin mülk sahibi seni orada öldürür ve ceza da almaz. Türkiye gibi tırt ve suçluyu koruma peşinde kanunları olan bir yerdesin diye böyle şeyleri normal sanma. Her yıl kaç tane hırsız balkondan "düşüyor" ya da ne hikmetse yatak odasında "kalıyor" haberin yok. Bunların davaları basına pek yansımaz, avukat ya da hakim bir tanıdığın varsa onlara sor anlatsınlar. Ne olduğu gayet ortadayken ceza alan mülk sahibi çok çok az.

Peki onların geçinip geçinmemesi umrumda mı? Ben oyunumu oynar geçerim.
İşte ahlak, empati ve vicdan burada devreye giriyor. Ben o zaman sana şunu diyeyim, umarım bir gün elindeki tüm kaynakları tüketip bir işe girişirsin ve başka birileri bu emeğini göz ardı edip tıpkı senin yaptığına benzer bir hırsızlık nedeniyle batarsın. O zaman anlarsın empati denilen şeyin "insan" gibi yaşamak için ne kadar önemli olduğunu. Bir İtalyan mafya sözü vardır, herkes suçluysa kimse suçlu değildir diye. Sen bu sözün doğruluğunu destekliyorsan zaten seninle ahlaktan, vicdandan ya da empatiden konuşmayalım.

Hiç paran yok mu? Oyna köşede sessiz sedasız korsanını ama gelip burada gururla hırsızlığı savunma. Eskiden insana hırsız demek cinayet nedeniydi, şimdi hırsız denilince millet madalya takılsın diye bekliyor. Sen para verip alamayacak durumdaysan zaten firma umursamaz ama senin yüzünden "alabilecek" olup almayanlar varsa 10-15 yıl sonra hâlâ bu yılların oyunlarını döndüre döndüre oynarsın.

Son düzenleme:
Herkes oyuna verilen "50-60 TL" demiş de o fiyata oynadığınız oyun nedir tam olarak? Ben şu anki piyasada 50-60 TL'ye düzgün oyun bulamıyorum. AAA oyunların fiyatları 200 - 500 arasında değişiyor.

Bilgisayarına 8 GB RAM ekleyemeyen adamdan 300 liraya oyun almasını beklersen saçma olur.

Herkesin parası varmış gibi düşünüyorsunuz da, şu an 100-150 bin TL'lik bir arabayı para vermeden alabileceğiniz ve yakalanmayacağınız bir Crack olsa üstüne çökersiniz, herkes kendi cüzdanına göre düşünür bu iş böyle.

Bunu yazıyorum diye korsan desteklediğimi de düşünmeyin. Soruya cevap veriyorum, doğrusunu yanlışını anlatmıyorum.

herkes kendi cüzdanına göre düşünür bu iş böyle.
Burada sorun ne biliyor musun Mert? Maddi gücü olmayan birinin korsan içerik tüketmesi ya da bazı zamanlarda "zorunda" olması sorun değil. Asıl sorun bu korsan içerik kullanıcılarının, bu yaptıkları normalmiş ya da yasalmış gibi gururla savunması.

Lisans hırsızlığı da suçtur, yasal değildir ve "normal" şartlarda yaptırımları vardır. Kanunlar bu kadar ortadayken, suçlular yakalandığında ne yapıldığı ortadayken bunu yasalmış gibi savunmak doğru değil. Özellikle oyun yapanlar batsın bana ne demek ayrı konu, kendisi benzer şeyden batsa korsan içerik kullanıcılarına küfredecek kişiler bunu diyebiliyor.

Alabilecek olanların bu içerikleri parasıyla alması gerekiyor ki firmalar zarar etmesin, insanlar çalışmaya devam edip bir şeyler üretebilsin ve yeni içerikler çıkarılabilsin. Herkesin korsana döndüğü bir durumda hiçbir firma birkaç yıl içinde yeni içerik üretmeye devam edemez. 10-15 yıl sonra bu yılların oyunlarını oynamak, müziklerini dinlemek, filmlerini ve dizilerini izlemek zorunda kalırız.

Son düzenleme:
Yaşam şartları çok zor. Hiçbir tarafı yargılayamıyorum. Türkçe yama konusuna takıldım ben. Resmi dili iplemeyen oyun firmasını ben de kimsenin iplemesini beklemiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı