İnsanların Gordon Freeman fanboyu olması

Alex Casey

Decapat
Hala anlamlandıramadığım gerçektir. Sesi olmayan, kişiliği sığ bir karakterdir. Hayır yanlış anlaşılmasın, karaktere kızmıyorum. Çünkü Gordon Freeman denilen adam, bazı COD ve BF oyunlarındaki gibi, sesi, yüzü ve kişiliği olmayan, hikayeye sadece oyuncuyu temsilen konulmuş karakterlerden bir tanesidir.

Hatta düşünün fotoğrafı olmasa, adamın yüzünü bile göremeyecektik. Lakin bazıları cidden en sevdiği oyun karakteri sorusuna cevap olarak bu adamı verebiliyor ve hatta ciddi ciddi savunabiliyorlar. Fanboyluklarını da esirgemiyorlar.

Not: Arkadaşlar rica ediyorum, aşağıya "Gordon'ı sevmek için sesini duymamıza gerek yok, onun insanlığı kurtarmak için yaptıkları bile yeter ❤ çiçekler ve böcekler 😍" gibi süslü sözler katılmış, hiçbir mantık içermeyen cümlelerinizi yazmayın, teşekkürler. Bir de ilk cümlenin ekşi sözlük entrisi gibi olmasından dolayı da özürlerimi sunuyorum.

Bu neden sizi bu kadar rahatsız ediyor? Gordon Freeman ile ne alıp veremediğiniz var? İnsanlar bazı şeyleri aşırı sevebilir. :D Gerçekten bunun bi önemi var mı?
Bir video oyunu için fazlasıyla kaliteli bir hikayenin baş kahramanı olması bence bunda büyük etken :) Çok kafaya takmayın.

Gordon Freeman'ın konuşmamasının sebebi Valve'nin kendimizi Freeman'ın yerine koymamızı istemesi, yani oyuncu olarak kendi duygu ve düşüncelerimizi Freeman'ın yerine koymamız isteniyor kısacası. Örneğin bu videoyu izleyebilirsiniz bunun hakkında:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1- Fanboy'luk sadece Gordon Freeman için değil dünyada var olan şeylerin %90'ı için geçerli bir durum.
2- Her oyunun kendine has bir hikayesi, ilerleyişi ve bu yapıyı yüklediği ana karakteri vardır, Gordon da bunlardan birisi.
3- Çıktığı yıl dönemin öncüsü olan Half-Life oyunu gerek oynanış gerek hikayesel anlamda günümüzde bile bir çok oyunun önündeyken oyunun ana karakteri olan Gordon Freeman'ın bu denli seveni olması neden bu kadar garip geldi?
4- Oyunun ana karakteri sadece hikayeyi anlatmak için sağdan sola koşuşturulan bir elementtir, insanların Freeman'ı bu denli sevmesinin altında yatan bir diğer neden de Half - Life hikayesini seviyor olmasıdır.

Yoksa bana soracak olursanız Half-Life'da en sevdiğin 3 karakter nedir diye sorulduğu zaman verecek 3 yanıtımın arasında son sıradadır kendisi.

Hikayeli oyunlarda yönlendirdiğimiz karakteri bir yol arkadaşı olarak görürüm. Tıpkı roman okumaya benziyor. Romanda ana karakteri nasıl seviyorsak oyunlar içinde aynı şey geçerli. O karanlık atmosferde, çaresizlik içinde beraber ilerlediğimiz yollarda Gordon Freeman ile bütünleşiyoruz. Bu diğer hikayeli oyunlar içinde geçerli bir durum. Gordon fanboyu değilim fakat insanlar dilediği karakteri sevebilir sesi olmasa bile.

1- Fanboy'luk sadece Gordon Freeman için değil dünyada var olan şeylerin %90'ı için geçerli bir durum.
Sadece birinci açıklama bile yeterli bir cevap :)

Anlaşılmayan nokta, insanlar karakterlerin veya bir şeylerin fanı olabilir. Ama bir de fanlara karşı tutum sergileyen anti fanlar oluyor. Garipsenmesi gereken bu. İnsanların sevdikleri şeyleri kötüleyerek nasıl bir tatmin duygusu yaşanıyor anlamıyorum. Gordon Freeman seviliyorsa, bunun sevmeyenlere karşı nasıl bir zararı olabilir diye düşünüyorum. Bu ve bunun gibi çok örnek var. Kafaya çok takıyorsunuz. Sevmiyorsan, sevmiyorsundur. Sevenlere de saygı duymak lazım :)

Not: Gordon Freeman ile uzaktan yakından alakam yok. Hatta başta Morgan Freeman olarak algıladım :D

Bazı karakterlerin sevilmek için aforizmalara, seslendirme sanatçılarına ihtiyacı yoktur. Bizde ortam böyle.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Lakin bazıları cidden en sevdiği oyun karakteri sorusuna cevap olarak bu adamı verebiliyor ve hatta ciddi ciddi savunabiliyorlar. Fanboyluklarını da esirgemiyorlar.
Dostum, zevkler ve renkler tartışılmaz sözünü daha önce duymamış olabilir misiniz acaba?

Bir kurgusal karakterin hayranlarının olması rastgele tesadüfi gelişen bir beğeni değildir. Beğeninin mantıklı sebeblerinin destek bulduğu güçlü bir temel olmalıdır. Gordon abi için de aynısı geçerli. Komik olacak ama belki çocukların Ben 10 veya Spiderman hayranlığı da buna benzetilebilir.

Kötücül varlıklara karşı mücadele eden iyi karakterler her zaman evrensel beğeni görmüştür. Ajan Smith gibi karizmatik anti-kahramanlar ve fanları ise bir anlamda gücün karanlık tarafındadır😀

Yeni konular

Geri
Yukarı