İnsanların Gordon Freeman fanboyu olması

Yazdığın yazıyı okuyunca 3 farklı şekilde ele almak istedim.

1. Gordon gibi hissetmek ve çaresizce düşünmek ama zamanla yıpranmak. Gordon freeman oyun içinde pek çok kişi ile nedensel bir bağ olan karakterdir. Çünkü diğer karakterlerin yaptıkları ve yapacakları eylemler Gordon freemanı etkilemekte ve doğal olarak onu etkileyen çizgi dünyada iyi ve kötü şekilde sonuçlarını gösteriyor.

Şahsen günümüzde ailemize bakmak sorumlu olduğumuz işi doğru yapmak ve geriye kalan zamanda bir şeyler istemek veya başarmak zordur. Gordon freemanın yerinde kimse olmak istemez. Adamın yaşayacak bir hayatı kalmamış ve sürekli çevresinin etkileri yüzünden harekete geçmek zorunda bırakılan bir kişi ve aldığı hasarlar ve travmalar yaşadığı savaşlar yüzünden morfin bağımlısı bir karakterdir.

2. oyunun hikaye kısmı ve referansları. Oyun dini yönden çok bilgi aşırmıştır. Örnek olarak ilk evren ve birlik çatısı altında olan bir tür topluluğu ve bu toplulukta efendi ve geriye kalan kişiler ise köleleştirilmiş türler. Bu örnek bir nevi İsrail ve İsrail'e hizmet eden köle insanoğlu gibi bir düşünce yapısı var. Başka örnek ise Gordon freemanın sürekli bir savaş vermesi ve bu savaşta bazı türlerin umudu ve mesihi gibi görülmesi ama insanlık için ise yanlış yerdeki doğru kişi olmasıdır.

Tekrardan günümüzden örnek vermek gerekirse film, dizi ve müzik sektörünü incelerseniz dini ve ideoloji temelli yapımlar görebilirsiniz. Bu yapımlar insanları kendine çekmek ve bazı mesajlar vermek için üretilen birer araçlardır.

3. insanların oyunlardan beklentileri ve hissettikleri. Pek çok türde bazı oyunlar gelecek veya geçmiş belki de seçimlerimizin değişik sonuçlarının olması ve bunu gerçekleştirmek için beklenti içinde olmalarıdır. Biraz detaylandırmak gerekirse şimdi insanların gerçeklik ile ilgili pek çok sorunu vardır. Bu sorunlar ciddi rahatsızlıkları da beraberinde getirebiliyor. Örnek vermek gerekirse yaşadıkları hayal kırıkları beklentilerinin karşılanamaması istediği yaşamı elde edememesi insanları başka hayatlara veya gerçeklik dışında bir hikayeye tutunma isteği yaşatıyor.

Son yazdığım konu insanlığın geçmişten şimdiki zamana ve geleceğe dair umutlarının çok olmaması ve tutunacak bir şeyler araması ve bazı arayışlar içersin de buldukları zevkler, renkler ile yaşam şekli ve hayranlık bu tür kitleleri oluşturuyor.

Unutmayınız ki her kitlenin kendi ihtiyacı ve hasret kaldığı özellikler vardır. Başkalarına değerler yüklerken orantısız bir şekilde davranabiliyorlar. Çünkü duygusallık ağır bastığında gerçekliği unutuyor ve mantık dışı kararlar veriyorlar.

Bu neden sizi bu kadar rahatsız ediyor? Gordon Freeman ile ne alıp veremediğiniz var? İnsanlar bazı şeyleri aşırı sevebilir. :D Gerçekten bunun bi önemi var mı?
Bir video oyunu için fazlasıyla kaliteli bir hikayenin baş kahramanı olması bence bunda büyük etken :) Çok kafaya takmayın.
Yazıda belirttiğim gibi, Gordon Freeman'a kızmıyorum, Fanboylarına kızıyorum bu kadar.
Gordon Freeman'ın konuşmamasının sebebi Valve'nin kendimizi Freeman'ın yerine koymamızı istemesi, yani oyuncu olarak kendi duygu ve düşüncelerimizi Freeman'ın yerine koymamız isteniyor kısacası. Örneğin bu videoyu izleyebilirsiniz bunun hakkında:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yine yazıda belirttiğim gibi bunu zaten biliyorum. Ancak o kadar saçma bir şey ji bu anlatamam yani.
1- Fanboy'luk sadece Gordon Freeman için değil dünyada var olan şeylerin %90'ı için geçerli bir durum.
2- Her oyunun kendine has bir hikayesi, ilerleyişi ve bu yapıyı yüklediği ana karakteri vardır, Gordon da bunlardan birisi.
3- Çıktığı yıl dönemin öncüsü olan Half-Life oyunu gerek oynanış gerek hikayesel anlamda günümüzde bile bir çok oyunun önündeyken oyunun ana karakteri olan Gordon Freeman'ın bu denli seveni olması neden bu kadar garip geldi?
4- Oyunun ana karakteri sadece hikayeyi anlatmak için sağdan sola koşuşturulan bir elementtir, insanların Freeman'ı bu denli sevmesinin altında yatan bir diğer neden de Half - Life hikayesini seviyor olmasıdır.

Yoksa bana soracak olursanız Half-Life'da en sevdiğin 3 karakter nedir diye sorulduğu zaman verecek 3 yanıtımın arasında son sıradadır kendisi.
1- Evet doğru maalesef her şeyin fanboyi var. Ancak yanlış bir şeyin çok fazla insan tarafından desteklenmesi, onu doğru kılmaz.

2- "Bu yapıyı yüklediği bir ana karakteri vardır" demişsiniz. Yalnız Gordon Freeman diye bir adam yok. Herif cidden yok. Öyle birisi yok.

3- Half Life'ı bırakın eleştirmeyi, Half Life'ın adından bile bahsetmedim. Ayrıca dediğim gibi. Gordon Freeman dediğimiz adam aslında yok.

4- Evet maalesef bunun farkındayım. Ben de bu saçma şeyi eleştiriyorum zaten.

Gordon Freeman seviliyorsa, bunun sevmeyenlere karşı nasıl bir zararı olabilir diye düşünüyorum. Bu ve bunun gibi çok örnek var. Kafaya çok takıyorsunuz. Sevmiyorsan, sevmiyorsundur. Sevenlere de saygı duymak lazım :)

Not: Gordon Freeman ile uzaktan yakından alakam yok. Hatta başta Morgan Freeman olarak algıladım :D

Kafaya fazla taktığımı da nereden çıkardınız :D
Ayrıca saygıyla bir alakası yok. Böyle bir konu açmamın nedeni nefret kusmak değil, insan gibi tartışmak idi. Çünkü biliyorsunuz oyun dünyasındaki şeyleri tartışmak bile memleketin sorunlarını tartışmaktan daha faydalıdır.
Unutmayınız ki her kitlenin kendi ihtiyacı ve hasret kaldığı özellikler vardır. Başkalarına değerler yüklerken orantısız bir şekilde davranabiliyorlar. Çünkü duygusallık ağır bastığında gerçekliği unutuyor ve mantık dışı kararlar veriyorlar.
Yazdıklarınızı anlıyorum ve son cümleye kalbimi bırakıyorum. Duygusallık işte...

Son düzenleme:
Gordon Freeman fanı olunmasının nedeni Gordon Freeman değil, oyunun hikayesi ve loreu. Yaşadığı onca şeyi, atlattığı onca olayı ve seçilmiş kişi gibi bir şey olmasını göz önünde bulundurursak; üstüne bir de oyunun, oyuncuyu ana karakterle bütünleştirmesini, yerine koymasını katarsak insanların etkilenmemesi için pek bir sebep kalmıyor şahsen. İnsanlar bir nevi oyunun sunduğuna hayran kalıyorlar ancak Gordon'u ikon olarak gösteriyorlar sadece.

Hala anlamlandıramadığım gerçektir. Sesi olmayan, kişiliği sığ bir karakterdir. Hayır yanlış anlaşılmasın, karaktere kızmıyorum. Çünkü Gordon Freeman denilen adam, bazı COD ve BF oyunlarındaki gibi, sesi, yüzü ve kişiliği olmayan, hikayeye sadece oyuncuyu temsilen konulmuş karakterlerden bir tanesidir.

Hatta düşünün fotoğrafı olmasa, adamın yüzünü bile göremeyecektik. Lakin bazıları cidden en sevdiği oyun karakteri sorusuna cevap olarak bu adamı verebiliyor ve hatta ciddi ciddi savunabiliyorlar. Fanboyluklarını da esirgemiyorlar.

Not: Arkadaşlar rica ediyorum, aşağıya "Gordon'ı sevmek için sesini duymamıza gerek yok, onun insanlığı kurtarmak için yaptıkları bile yeter ❤ çiçekler ve böcekler 😍" gibi süslü sözler katılmış, hiçbir mantık içermeyen cümlelerinizi yazmayın, teşekkürler. Bir de ilk cümlenin ekşi sözlük entrisi gibi olmasından dolayı da özürlerimi sunuyorum.
Ben yaşınızı sorabilir miyim acaba ? Bu arada bunu mesajdan veya diğer her şeyden bağımsız masumane soruyorum, başka hiçbir amacım veya bir şeyi ima etme çabam yok. Çünkü cevap buna göre değişecek.

En sevdiği oyun karakterine Gordon Freeman'ı yazan kişilerin yüksek ihtimalle çoğunluğu yaşı büyük, 80'ler veya 90'ların başının çocuklarıdır. Gordon Freeman bir kuşağın, canlı canlı çıktığı gibi oynadığı, tarihin en gizemli, en kaliteli yapımlarından birisinin çok büyük ihtimalle de en kalitelisinin ana karakteridir. Aynı zamanda bu Half-Life ve devamında CS'nin de dahil olduğu mod-oyun silsilesi oyun dünyasındaki en büyük çığırı açmıştır kendi döneminde. Yani gerçek anlamda Gordon Freeman değil, Half-Life'a olan sempatiden geliyor bu Gordon Freeman olayı.

Ama eğer izlemediyseniz, kesinlikle bunu izlemenizi tavsiye ederim. Half-Life evreni ve karakterleri, düşünülen ve gösterilenlerden çok daha detaylı ve uçsuz bucaksızdır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

O dönemde Half-Life'ı güncel olarak oynayanlar ile, sonradan seriye saygı-sevgi besleyip oynayanlar arasında ciddi görüş farklılıkları olması doğal. Ha tabii o gün oyunu oynayıp beğenmemiş olanlar da illa ki vardır. Zevkler, renkler sonuçta.

Fanatizm her yerde vardır. Önemli olan neyi ne için sevdiğinizdir. Gordon Freeman'ı sevmemiz ve en sevdiğimiz oyun karakteri ilan etmemiz için birçok sebep var burada yazabileceğim ama sanırsam biliyorsunuz birçoğunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı