Instagram için iPhone 13 vs Sony ZV-1

Churchillx

Kilopat
Merhaba. Öncelikli olarak YouTube videolarım için Sony zv-1 kamerayı almaya karar verdim. Bu kamera ile çekeceğim videoları ve fotoğrafları Instagram'da da paylaşacağım. Sorum şu kamera ile çektiklerimi instagrama Android veya PC'den attığımda fotoğraflar IPhone'daki kadar (iPhone'un Instagram için yüksek kalite desteği) kaliteli fotoğraflar ortaya çıkar mı?

Aslında bu sorum herhangi bir DSLR makine için de geçerli. Daha önce bu seviyede makine kullanmadığım için soruyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok çok daha iyisi çıkar. Zv1 yerine zv e10 bakının derim.
2. el alacağım için o kadar bütçem yok şuanlık maalesef. Zaten memnun kalırsam 1-2 yıl içinde daha üst a7 veya xt-4 gibi seviyelere geçerim diye düşünüyorum ama işte şu iphone un instagrama uyumlu yazılımı kafamı karıştırıyor. Daha iyi kalitede yayınlamak için bir tane de iphone almak zor.

2. el alacağım için o kadar bütçem yok şuanlık maalesef. Zaten memnun kalırsam 1-2 yıl içinde daha üst a7 veya xt-4 gibi seviyelere geçerim diye düşünüyorum ama işte şu iphone un instagrama uyumlu yazılımı kafamı karıştırıyor. Daha iyi kalitede yayınlamak için bir tane de iphone almak zor.
Xt 30 bak derim o zaman.

Belki konu dışı olabilir ama merak ettiğimden soruyorum. Android'de modlu Instagram ile kalite sorununu halledemez misiniz?
Şöyle bir ayar var:

Screenshot_20220520-062704.png

Üstelik yukarıdaki ayarlarda fotoğrafların kalitesini de artır diyor. Yani kuvvetle muhtemel başkalarının attığı hikayeleri, gönderileri, Reels'leri görüntülerken kalitesini artırıyor. Böyle bir özelliğe ihtiyaç duyulmuşsa demek oluyor ki insanlar tam kalitede göremiyor attıklarınızı. Demek istediğim siz yüksek kalitede atsanız bile insanlar onu o kalitede görebiliyor mu?

Ayrıca bir fotoğrafın kalitesini test etmek için hem orijinal Instagram'dan (sürüm 235.0.0.0.96, muhtemelen beta, ama fark olacağını sanmıyorum) hem de yukarıda fotoğrafını attığım modlu Instagram'dan, yüksek kaliteli bir fotoğraf indirip gönderi olarak yükledim.
Modlu Instagram'ın diğer bir özelliği gönderileri indirebilmenizdir. Attığım iki gönderiyi de indirdim. Fotoğraflardaki farkı anlamak için yakınlaştırıp kabloların kalitesine bakınız. Umarım kalite burada da etkilenmez.

Orijinal fotoğraf:
Optical_Fiber_-_Fiber-Optic_Cable_-_Information_Technology.jpg

Kaynak: Free Stock Photo of Optical Fiber - Fiber-Optic Cable - Information Technology - Ele | Download Free Images and Free Illustrations
Boyutu: 876KB

Modlu Instagram'dan indirdiğim fotoğraf:
saglame194-20052022-0001.jpg

Boyutu: 213KB

Orijinal Instagram'dan indirdiğim fotoğraf:
saglame194-20052022-0001 (1).jpg

(İndirildiğinde .webp olan fotoğraf buraya yüklenebilmek için .jpg'ye çevrildi.)
.webp formatı boyutu: 74KB
.jpg hâlindeki boyutu: 76KB

Son düzenleme:
Belki konu dışı olabilir ama merak ettiğimden soruyorum. Android'de modlu Instagram ile kalite sorununu halledemez misiniz?
Şöyle bir ayar var:

Eki Görüntüle 1393400
Üstelik yukarıdaki ayarlarda fotoğrafların kalitesini de artır diyor. Yani kuvvetle muhtemel başkalarının attığı hikayeleri, gönderileri, Reels'leri görüntülerken kalitesini artırıyor. Böyle bir özelliğe ihtiyaç duyulmuşsa demek oluyor ki insanlar tam kalitede göremiyor attıklarınızı. Demek istediğim siz yüksek kalitede atsanız bile insanlar onu o kalitede görebiliyor mu?

Ayrıca bir fotoğrafın kalitesini test etmek için hem orijinal Instagram'dan (sürüm 235.0.0.0.96, muhtemelen beta, ama fark olacağını sanmıyorum) hem de yukarıda fotoğrafını attığım modlu Instagram'dan, yüksek kaliteli bir fotoğraf indirip gönderi olarak yükledim.
Modlu Instagram'ın diğer bir özelliği gönderileri indirebilmenizdir. Attığım iki gönderiyi de indirdim. Fotoğraflardaki farkı anlamak için yakınlaştırıp kabloların kalitesine bakınız. Umarım kalite burada da etkilenmez.

Orijinal fotoğraf:
Eki Görüntüle 1393401
Kaynak: Free Stock Photo of Optical Fiber - Fiber-Optic Cable - Information Technology - Ele | Download Free Images and Free Illustrations

Eki Görüntüle 1393402

Eki Görüntüle 1393403
(İndirildiğinde .webp olan fotoğraf buraya yüklenebilmek için .jpg'ye çevrildi.)
Görsellere crop yaptınız mı? Eğer Instagram çözünürlüğünde crop yapmadıysanız o da paylaşım sırasında bir nebze düşürüyor kaliteyi.

Görsellere crop yaptınız mı? Eğer Instagram çözünürlüğünde crop yapmadıysanız o da paylaşım sırasında bir nebze düşürüyor kaliteyi.
Ben kendim elle kırpma yapmadım. Zaten fotoğraflara bakarsanız farklı yerlerden kesildikleri anlaşılıyor. Fotoğrafı yüklerken Instagram'ın kendisi kesiyor ya sağa sola kaydırıyorsunuz, o şekilde yaptım. Hemen kendim elle kesip o hâlini de yükleyip buraya atayım. Gecikirse derse girdiğimdendir, bare haberiniz olsun.

Ben kendim elle kırpma yapmadım. Zaten fotoğraflara bakarsanız farklı yerlerden kesildikleri anlaşılıyor. Fotoğrafı yüklerken Instagram'ın kendisi kesiyor ya sağa sola kaydırıyorsunuz, o şekilde yaptım. Hemen kendim elle kesip o hâlini de yükleyip buraya atayım. Gecikirse derse girdiğimdendir, bare haberiniz olsun.
Bahsettiğim buydu. Eğer kırpma işlemini Instagram'a bırakırsanız kaliteyi düşürüyor.

Kırpılmamış orijinal hâlini yükleyip indirdim.
saglame194-20052022-0002.jpg

Fotoğrafın burada kalitesi 71.3KB olarak gözüküyor anlamadım ama ben galerimde bakınca 330KB olarak gözüküyor. Neyse ki burada da 1440×976, galerimde de öyle. (Orijinal hâli 2426×1644)
Ceza nedeni olmasaydı Sosyal dışında bir fotoğraf paylaşım hizmetiyle atardım. Dilerseniz yukarıdaki orijinal haliyle kıyaslayın.

Şöyle bir ayar var:

Eki Görüntüle 1393400

Orijinal fotoğraf:
Eki Görüntüle 1393401

Eki Görüntüle 1393402

Eki Görüntüle 1393403
Bu uygulamayla ilgili olarak sadece bu uygulamayı kullananların o şekilde gördüğünü okumuştum ama hiç denemedim. Ve bu tip uygulamalar dosyalara erişim izni istediği için kullanma taraftarı da değilim açıkçası.

Bi fotoğrafı orijinal boyutuyla (telefonum 3000x4000 çekiyor) ve adobe ps veya lightroom gibi bir programda 1080x1350 olarak boyutlandırıp post atmayı denedim. 1080x1350 de daha keskin detaylı bir görüntü elde ettim ama fark etmek çok zor gerçekten. Dikkat etmeyen anlamaz bile. Hikaye için de aynı şekilde 1080x1920 olarak boyutlandırmak bir nebze daha net yapıyor bunları test ettim.

Profesyonel bir kamerayla çekilen fotoğraf bile android veya pc ile instagrama atıldığında iphone kalitesine erişebiliyor mu ben de bu sorunun cevabını arıyorum.

Geri
Yukarı