Instagram müziğinden dolayı telif yer miyim?

Alfirk

Kilopat
Merhaba iyi geceler, Instagram'da hikaye veya Reels video atarken Instagram'ın kendi arşivinden müzik seçip kullanabiliyoruz ya hikaye de ekranda etiket şeklinde gözüküyor Reels'te de altta metin olarak çıkıyor.

Biz oradan kullanmasakta; hikayeyi Reels'i veya normal videoyu edit programı ile efektler geçişler eklesem son olarak da üstüne hit bir şarkı koyup öyle hikaye Reels veya normal video olarak göndersem telif yer miyim? Ses duyulur mu? Müziği orijinal videoya koyacağım Instagram'dan eklemeyeceğim.

Hesabım kapanır mı?

@Umut Nas

Son düzenleyen: Moderatör:
Hesabınız hemen kapanmaz önce uyarı alırsınız. Ona bakılırsa Reels'te birçok kişi edit programlarından müziği ekliyor.

Sahibi olmadigin muzik ve icerikler telif hakkina sebep olabilir.

O da binde bir şansla telif yiyebilir.

Şu ana kadar Instagram'dan şarkı paylaşıp da telif yiyen birisini hiç görmedim. Yıllardır da bu sosyal medya işindeyim. Telif yemediler ve post silinmedi ama paylaşıma bir şey gelmişti, ne geldiğini tam hatırlamıyorum. Bu şarkı XX'e aittir gibi bir yazı gelmişti.

Ki hangi sanatçı şarkısının yayınlanmasını istemesin? Yani telif yiyeceğini sanmıyorum. Ha senin videon, sanatçının postundan çok izlenirse telif atmaya uğraşabilir. Sahabe ile bir rap sayfasındaki olay gibi.

Mesela bu arkadaş vaktinde telif yemiş.

Şu ana kadar Instagram'dan şarkı paylaşıp da telif yiyen birisini hiç görmedim. Yıllardır da bu sosyal medya işindeyim. Telif yemediler ve post silinmedi ama paylaşıma bir şey gelmişti, ne geldiğini tam hatırlamıyorum. Bu şarkı XX'e aittir gibi bir yazı gelmişti.

Ki hangi sanatçı şarkısının yayınlanmasını istemesin? Yani telif yiyeceğini sanmıyorum. Ha senin videon, sanatçının postundan çok izlenirse telif atmaya uğraşabilir. Sahabe ile bir rap sayfasındaki olay gibi.
Yani ortada belirsiz bir durum galiba.

Belki yanlış anlaşılma oldu, ben müziği instagramın kendi arşivinden değil; bir edit programı ile orjinal videoya eklemek istiyorum. Bu durumda telif olur mu?

Dediğini anlamadım. Orijinal videodan kastın ne?
Hocam şimdi bir video var diyelim ben ona müziği instagramdan değilde; bir edit programı vasıtasıyla günümüzün hit bir parçasını eklesem video müzikli olsa sonra onu instagramdan hikaye veya reels olarak paylaşsam diyorum telif yer miyim?

Tekrardan belirteyim müziği instagramdan eklemiyorum, edit programı ile ekliyorum. Yani instada herhangi bir müzik etiketi olmayacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı