Instagram'da dolandırıcı reklamlar

asus_fanboy

Decapat
Merhabalar herkese, bildiğiniz üzere çoğu sosyal medya platformu gibi Instagram'da da reklamlarla boğuşuyoruz. Yakın zamanda yakın arkadaşım bir Instagram reklamı üzerinden dolandırıldı. Dolandırılma olayı şu şekilde gerçekleşmiş: Bir reklam görmüş iPhone çekilişiyle ilgili ve şansını denemek istemiş. Şartları yerine getirdikten sonra (postun yorumları kapalı olduğu için DM'den katıldım mesajı atmanız bekleniyor.) kendisine bir gün sonra çekilişi kazandığına dair mesaj gelmiş. Kendisinden istenilen küçük bir miktar gümrük ücreti (!) (50 TL'den az bir miktar tam tutarı hatırlamıyorum.) karşı tarafın gönderdiği IBAN'a gönderildiği takdirde ürünü kendisine kargolayacakları söylenmiş. Daha sonrasında arkadaşımdan kargo, kasko vs. bahane edilerekten küçük bir miktar daha istenmiş. Bundan sonra arkadaşım dolandırıldığını anlamış sonuç olarak parayı göndermemiş ve herhangi bir cevap alamamış karşı taraftan. Bana da şu sıralar benzer reklamlar çıkmaya başladı. Her gördüğümde bildirsem bile (daha sonrasında reklamın kaldırıldığına dair bildirim de geliyor.) bu reklamları birebir aynı fotoğraflar kullanılaraktan paylaşılan bir reklam tekrar karşıma çıkıyor. Sorum şu şekilde: ben bu reklamları bildirdiğim halde neden benzer reklamlar alıyorum ve Instagram neden bu tür reklamlara izin veriyor? Yukarıda anlattığım olay için Instagram ve resmi kurumlar bakımından nerelere başvurulabilir, sonuçları ve götürüsü ne olur? Son olaraktan bunları bu kadar uzun anlatmamın sebebi ileride böyle bir duruma karşı bilinç oluşturmak. Hepinize teşekkür ederim.

Bence arkadaşınız dolandırılmaktan ziyade kendini dolandırmış. Elbette her insan aynı bilinçlilik seviyesinde olacak diye bir kaide yok fakat bu denli basit bir numarayı nasıl yemiş insan sormadan edemiyor.

İşin yasal kısmına gelince, Instagram'ın bu reklamları tamamen kaldırma gibi bir yükümlülüğü yok. Raporladığınız gönderiyi paylaşan hesap gerek görülürse ceza alır. Arkadaşınız savcılığa suç duyurusunda bulunabilir fakat 100-150TL gibi bir meblağ için kovuşturma vermeleri muhtemel. Uğraşmaya değer mi, orası tartışılır.

Bir gün ev telefonu çaldı. Ben polis memuruyum falan dedi. Ben de "has nicktir" dedim ve kapattım. Tekrar aradı ve bu sefer dinledim. Harbiden polismiş. Bizim mahallede olan bir olay için bilgi aldı, polis ekipleri birisini alıp götürmüştü.
Demem o ki, gerçek bile olsa inanmıyorum. İnanmamak lazım. Millet komşusuna bir kap su vermiyor, kim size iPhone versin :D

Bence arkadaşınız dolandırılmaktan ziyade kendini dolandırmış. Elbette her insan aynı bilinçlilik seviyesinde olacak diye bir kaide yok fakat bu denli basit bir numarayı nasıl yemiş insan sormadan edemiyor.

İşin yasal kısmına gelince, Instagram'ın bu reklamları tamamen kaldırma gibi bir yükümlülüğü yok. Raporladığınız gönderiyi paylaşan hesap gerek görülürse ceza alır. Arkadaşınız savcılığa suç duyurusunda bulunabilir fakat 100-150TL gibi bir meblağ için kovuşturma vermeleri muhtemel. Uğraşmaya değer mi, orası tartışılır.
Hocam biraz da ben sebep oldum kabul etmesine. Beni aradığında eğer dolandırıcı değillerse +10k eğer dolandırıcılarsa da -50 TL, bir gün kafede oturmamışsın gibi düşün dedim açıkçası... Biraz da bu yüzden uzun uzun yazdım. Hakkı Alkan video çekmiş hatta bununla ilgili. İlgilenenler için link:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı