İnstagram'da edilen küfürden dava edilir miyim?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Puhahaha. Okuduğum en değişik sonlu konulardan birisi.

Merhaba. Instagram da bir kız bana mesaj yazdı. Niyetini anladım. Sonra bende ona küfür edip engelledim. Küfür de çok da küfür sayılmaz yani. Her gün okullar da oyunlar da kullanılan laflar. Sonra bu kız bana seni dava edeceğim avukatımı aradım dosya oluşturdum yarına evine kağıt gelecek siber suçlardan sapık falan diyor. Esas kendi sapık hep kendi saçma sapan şey yazdı. Sonra bende hemen engelledim bunu. Gerçekten dava falan edebilir mi?
1- Evet dava edebilir.
2- Kaç yaşındasın?
3- Korkma bu işler kolay değil, savcılığa gidecek suç duyurusunda bulunmak için saatlerce kalemde sıra bekleyecek. Onlarca dosya arasından bu tarz küfür hakaret dosyası aylar sonra işleme alınacak.
4- Bu suç, uzlaştırmaya tabi suç. Yani sana dava açmak istese bile savcı önce sizi uzlaştırmaya yollayacak uzlaşamazsanız dava açılacak.
5- Her şeyden önemlisi bu karar savcıya ait. Savcı ''bu küfürden dolayı dava mı açılır ya uğraşamam'' diyip Soruşturmaya yer yok veya kovuşturmaya yer yok kararı verir. (Ki yaşın 20'den küçükse, toplumu kin ve nefrete yönlendirecek bir küfür değilse ek olarak sosyal medyada günden olmadıysa genelde böyle yapıyorlar. Çünkü binlerce gasp, cinayet, yaralama davası varken savcı bu tarz çocuk şeyleriyle uğraşmaz.)

Dipnot: yaşını somamın nedeni 15'ten küçüksen zaten cezai ehliyetin yok gibi bir şey. Ancak bu tarz hafif suçlarda biz hukukçular 20li yaşları baz alıyoruz. Daha önce suç kaydın var mı diye bakıyoruz. Yoksa, es geçiyoruz.

1- Evet dava edebilir.
2- Kaç yaşındasın?
3- Korkma bu işler kolay değil, savcılığa gidecek suç duyurusunda bulunmak için saatlerce kalemde sıra bekleyecek. Onlarca dosya arasından bu tarz küfür hakaret dosyası aylar sonra işleme alınacak.
4- Bu suç, uzlaştırmaya tabi suç. Yani sana dava açmak istese bile savcı önce sizi uzlaştırmaya yollayacak uzlaşamazsanız dava açılacak.
5- Her şeyden önemlisi bu karar savcıya ait. Savcı ''bu küfürden dolayı dava mı açılır ya uğraşamam'' diyip Soruşturmaya yer yok veya kovuşturmaya yer yok kararı verir. (Ki yaşın 20'den küçükse, toplumu kin ve nefrete yönlendirecek bir küfür değilse ek olarak sosyal medyada günden olmadıysa genelde böyle yapıyorlar. Çünkü binlerce gasp, cinayet, yaralama davası varken savcı bu tarz çocuk şeyleriyle uğraşmaz.)
Hocam olay çoktan bitti. :) Bir tık üste çıkın orada yazıyor gelişme.

Hocam s**** git yazdıysan davadan birşey çıkmaz ama direkt o*** diye girdiysen o zaman sıkıntı olabilir. Hesabı silersen belki mesajlar kaybolur. Ama dava açmaya üşeneceğini düşünüyorum ben.

Hocam s**** git yazdıysan davadan birşey çıkmaz ama direkt o*** diye girdiysen o zaman sıkıntı olabilir. Hesabı silersen belki mesajlar kaybolur. Ama dava açmaya üşeneceğini düşünüyorum ben.
Hocam o konular çoktan gitti. :) Konu kapandı yani.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı