İnsülin Direnci ve Benim Zayıflama Hikayemin Başlangıcı

@AJFA Ben ek olarak çok hızlı yemek yiyorum ve elimde değil. Yavaş yediğimde doymayacak gibi hissediyorum. Her gün bisiklet sürerim. 1-2 saat. Top oynarım 2 saat ama olmuyor doyduğumu hissedemiyorum ve obezite sınırındayım. 95 kiloyum şuan.

@AJFA Ben ek olarak çok hızlı yemek yiyorum ve elimde değil. Yavaş yediğimde doymayacak gibi hissediyorum. Her gün bisiklet sürerim. 1-2 saat. Top oynarım 2 saat ama olmuyor doyduğumu hissedemiyorum ve obezite sınırındayım. 95 kiloyum şuan.
Ben de ağzımdaki lokma bitmeden diğerini atıyordum ağzıma. Tavsiyem doktora gitmeniz ve önce bir süre tam buğday ekmek tüketip sonrasında ekmeği tamamen kesmeniz. Ve tabii ki şekerden uzak durmanız. Çünkü kan şekeri bunları yerseniz çabuk yükseliyor ve bir anda düşüyor. Doğal olarak da acıkıyorsunuz. Her mesajım birbirinin tekrarı gibi oluyor olabilir. Ama konunun özü bu maalesef.

Ben de ağzımdaki lokma bitmeden diğerini atıyordum ağzıma. Tavsiyem doktora gitmeniz ve önce bir süre tam buğday ekmek tüketip sonrasında ekmeği tamamen kesmeniz. Ve tabii ki şekerden uzak durmanız. Çünkü kan şekeri bunları yerseniz çabuk yükseliyor ve bir anda düşüyor. Doğal olarak da acıkıyorsunuz. Her mesajım birbirinin tekrarı gibi oluyor olabilir. Ama konunun özü bu maalesef.
Teşekkürler. Aynen sanki ağzımda şekerli bir şey olmayınca acıkıyormuş gibi oluyor. Kaç öğün önerirsiniz? Açlık hissettiğimde ne yapmalıyım ve ne tür spor önerirsiniz? Dediğim gibi futbol oynuyorum ama kaleci olarak. Çok hareket ettiğim söylenemez. Boyca uzunum ama çok fazla kilom var. 180 boy ve 3 ay önce ölçülen 90 kilo.

Teşekkürler. Aynen sanki ağzımda şekerli bir şey olmayınca acıkıyormuş gibi oluyor. Kaç öğün önerirsiniz? Açlık hissettiğimde ne yapmalıyım ve ne tür spor önerirsiniz? Dediğim gibi futbol oynuyorum ama kaleci olarak. Çok hareket ettiğim söylenemez. Boyca uzunum ama çok fazla kilom var. 180 boy ve 3 ay önce ölçülen 90 kilo.
Ben 3 öğün ve eğer karnım kazınırsa küçük bir meyve (elma gibi) tüketiyorum. Ben eski halk oyuncu olduğum için her akşam odamda 15-20 dk oynuyorum. Futbol güzel bir spor ancak kaleci değil de oyunun içinde olmayı deneyin eğer uygunsa. Zaten ekmek ve şekeri kestiğinizde şeker çabuk yükselip düşmeyeceğinden yemeğe "saldırma" isteğiniz zamanla kaybolacak ben de olduğu gibi. Sağlıklı günler dilerim. [emoji106]

Şöyle söyleyebilirim. Ben çok sık acıkırdım ve yemek yemezsem çok yorgun düşerdim. Ancak yorgun olmama rağmen açlıktan uyuyamazdım, şekere saldırırdım. Şekeri tüketince de uykum gelir yatardım. Ancak sık tuvalete çıkma diye bir şikayetim yoktu. Şunu da ekleyeyim, yeme alışkanlığımı değiştirmede kendimi tetiklememin sebebi çok su içme durumum olması ve ağız kuruluğuydu. Sizde de var mı, çok su içiyor musunuz? Ve evet, hareketsizlikten başlıyor bu kötü hastalık.

Sent from my FIG-LX1 using Technopat mobile app

Özellikle yazları bende çok su içiyorum ama aynı oranda çok çişe çıkmıyorum. Terliyerek atıyorum sanırım suyu :) Aç yatma gibi bir durumum zaten yok imkansız. Denediğimde müthiş rahatsız oluyorum ve eğer bir şekilde uykuya dalarsam, dalar dalmaz anında kötü bir şekilde uyanıyorum.

Ben 3 öğün ve eğer karnım kazınırsa küçük bir meyve (elma gibi) tüketiyorum. Ben eski halk oyuncu olduğum için her akşam odamda 15-20 dk oynuyorum. Futbol güzel bir spor ancak kaleci değil de oyunun içinde olmayı deneyin eğer uygunsa. Zaten ekmek ve şekeri kestiğinizde şeker çabuk yükselip düşmeyeceğinden yemeğe "saldırma" isteğiniz zamanla kaybolacak ben de olduğu gibi. Sağlıklı günler dilerim. [emoji106]
Eskiden kalma astım var. Oyunda da çok oynuyorum ama bir deparda ölüyorum kalbim sıkışıyor gibi. Kaleciyi de zorunluluktan değil yeteneğim olduğundan oynuyorum :) Artık yetti. Diyete başlıyorum. Erteleme yok. Ekmek yok. Şeker yok ve yağ az.
Özellikle yazları bende çok su içiyorum ama aynı oranda çok çişe çıkmıyorum. Terliyerek atıyorum sanırım suyu :) Aç yatma gibi bir durumum zaten yok imkansız. Denediğimde müthiş rahatsız oluyorum ve eğer bir şekilde uykuya dalarsam, dalar dalmaz anında kötü bir şekilde uyanıyorum.
Tek çaresi var. Benim gibi uyku düzenini bozma. Sabah 3, 4'te yatıp öğlen 1, 2'de kalkmak nedir ya :D

16 gün önce bildirdiğimde 83 kiloydum. Bugün tartıya çıktığımda 81 kilo olduğumu gördüm. Gün geçtikçe daha da iyiye gidiyor durumum. Sevgiler. :)

6 Ağustos - 6 Ekim arası geçen iki aylık süreçte 88 kilodan 78 kiloya düşerek 10 kilo vermiş bulunuyorum dostlar. Durmak yok, devam. [emoji41]
Merhaba Technopat ailesi.
6 Ekim - 12 Kasım arasındaki 37 günlük süreçte 78 kilodan 76,5 kiloya düştüm. Bu ay biraz yavaş oldu çünkü yürüyüş yapmadım pek. Onun dışında her ne kadar sağlıklı bir ölçüm sistemi olmasa da BKI verilerimi sunmak isterim başlangıçtan itibaren:
--> 6 Ağustos 2018 - 164 cm boy ve 88 kg - oranım 32,7
--> 7 Eylül 2018 - 164 cm boy ve 81 kg - oranım 30,1
--> 6 Ekim 2018 - 165 cm boy ve 78 kg - oranım 28,7
--> 12 Kasım 2018 - 165 cm boy ve 76,5 kg - oranım 28,1

Sevgiler. :)

--> Mart 2020'de 75,5 kiloya düşerek yıllar sonraki minimum kiloma ulaşmıştım. Tabii ki herkes gibi pandemi sürecinde ben de kilo aldım, 79'a fırladığım oldu. Bunun sebebi çok yemekten ziyade can sıkıntısı elma suyunu çok tüketmem, dolayısıyla da geceleri acıkmam oldu.
Elma suyu içmeyi bıraktığımdan beri (2 hafta önce) 77,5 kiloya indim tekrardan.

Artık hayatımda cips, soslu fıstık, kola, fanta, gazoz, ice-tea ve elma suyu yok. Bunların dışında arada bitter çikolata, dondurma veya evde yapılan az şeker katılmış sütlü bir tatlı ile kaçamak yaptığım oluyor. Yani saydıklarım dışında yemediğim hiçbir şey yok, eğer ki sevmediğim bir şey değilse.

Bazıları 12 Kasım 2018'den beri neden kilo veremedin diye sorabilir, ben de kendime kaç defa sordum bu soruyu. Ancak kilo ver(e)mesem bile vücudum zamanla şekillendi. Şekillendi derken zayıfladı. Fit olmak anlamında düşünmeyin çünkü yürüyüş dışında hiçbir sporum yok. Ve insülin direncini kıralı 6 ay oluyor ki en önemli ve en güzel şey budur. :)

Uzun zaman oldu güncellemeyeli, biz de güncelleriz o zaman. 😎

Son düzenleme:
Hocam öncelikle geçmiş olsun. İlk başlarda dediğiniz gibi hareketli bir insan olmanız size çok yararlı olacak. Benimde aileden gelen şeker hastalığı var. Aşırı oranda kötü etkilemiyor beni açıkçası. Sürekli sebze meyve tüketen bir insanım. Basur da olduğundan lifli gıdaları da çok tüketiyorum. Meyve sebze tüketmeniz ve harekete devam etmeniz önemli. Kilo vermek için basketbol da oynayın. Basketbol da bu konuda iyidir. Bisiklet aktivitenizin olması da gayet iyi.

Uzun bir aradan sonra güncelleme:

70-71 kiloyum, iki değer arasında gidip geliyorum. Sonuç: Daha dinç bir vücut, ekstra öz güven ve en önemlisi daha sağlıklı olmak.

Haftada 2-3 gün minimum 40-45 dk'lık yürüyüş, minimum düzeyde abur cubur ve minimum düzeyde asitli içecek tüketimi ile durum budur.

Hipotiroidi ve insülin direnci tedavisi aynen devam.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı