Intel anakart önerisi

Mert-41

Hectopat
Merhaba, 11 yıllık bilgisayarım var. Anakarti Gigabyte ve bugüne kadar bana hiç sorun çıkarmadı.

Bilgisayarcı bir arkadaşım da anakart konusunda hep Gigabyte'i önerir. Notebook olarak MSI önermişti, aldım ve memnun kaldim.

Şimdi masaüstü bilgisayarımı da yenilemek istiyorum. İşlemci i7 Intel kullanmayi planlıyorum.
Gigabyte'in anakartlari B L, H ve Z serisi olarak var.

Birinci sorum bunların kendi içindeki farkı nedir?
İkinci sorum, Marka olarak MSI, Gigabyte ve ASUS'dan hangisini önerirsiniz?

Saygılarımla...

Öncelikle kullanmak istediğiniz i7 işlemcinin modelini belirtmelisiniz nesilden nesile soket değişiyor. Anakartların genelde kendi aralarındaki farkları yonga setleri, PCB katman sayısı vs biraz teknik bilgiler ama günlük bir kullanıcı genelde yonga seti, port sayısı ve standartını bilse yetiyor. Intel'in en üst seviye yonga seti Z serisidir, bu bağlamda güçlü bir işlemci kullanacaksanız Z serisi iyi bir yonga serisi tercihi olur.

MSI ve ASUS bence yakın segmentlerde Gigabyte'dan daha iyi anakartlar üretiyor ve bu iki markadan ASUS'u önerebilirim yeni şeyler denemeyi seviyor genelde, bu da pozitif yönde yansır genelde.

Merhaba, 11 yıllık bilgisayarım var. Anakarti Gigabyte ve bugüne kadar bana hiç sorun çıkarmadı.

Bilgisayarcı bir arkadaşım da anakart konusunda hep Gigabyte'i önerir. Notebook olarak MSI önermişti, aldım ve memnun kaldim.

Şimdi masaüstü bilgisayarımı da yenilemek istiyorum. İşlemci i7 Intel kullanmayi planlıyorum.

Saygılarımla...
Öncelikle kaçıncı nesil işlemci.

Saygılarımla...

i7 ama model adı nedir?

Ayrıca genel marka olarak Gigabyte en kaliteli anakartlardandır MSI da oldukça kaliteli ASUS'un TUF serisi gayet iyi.

K Serisi bir işlemci kullanacaksanız Zserisi bir anakaret olması gerekir,K serisi işlemciler çarpan kilidi açık işlemcilerdir,yani overclock(hız aşırtma) yapılbilir ama sadece Z serisi anakartlarda yapılabilir.

B ve H serisi anakartlar ise USB portları,giiriş-çıkış portları gibi konularda birbirine farklılık gösterir sayısal olarak. Birde tabi i7 işlemcinizin kaçıncı nesil olacağı her halükarda önemli,çünkü OC yapmasanız bile maliyet uygunluğu açısından B ve H serisi anaartlar arasında da seçim yapmanız faydalı olabilir.

Öncelikle geri dönüş yaparak cevap veren bütün arkadaşlara teşekkür ederim.

10 veya 11 ncı nesil bir işlemci kullanmak istiyorum. Oyun oynamıyorum. 3 boyutlu çizim ve analiz programları kullanmak istiyorum.

Belirledigim bir işlemci de yok, işlemci önerilerine de açığım. Anakart ve işlemci için 3.0000 er TL lik bir bütçe düşünüyorum yani ana kart ve işlemci için 6.000 - 6.500 TL gibi bir bütçe öngörüyorum.

Saygılarımla.

Öncelikle geri dönüş yaparak cevap veren bütün arkadaşlara teşekkür ederim.

10 veya 11 ncı nesil bir işlemci kullanmak istiyorum. Oyun oynamıyorum. 3 boyutlu çizim ve analiz programları kullanmak istiyorum.

Belirledigim bir işlemci de yok, işlemci önerilerine de açığım. Anakart ve işlemci için 3.0000'er TL'lik bir bütçe düşünüyorum yani anakart ve işlemci için 6.000 - 6.500 TL gibi bir bütçe öngörüyorum.

Saygılarımla.

10900K+Z590&Z490 bir sistem öneririm.

Veya

Fiyat işi size kalmış.

Geri
Yukarı