İnceleme Intel Arc 750

Merhaba forumdaşlar, bugün sizlere burada 1 ay önce aldığım Intel Arc 750 konusunda size inceleme vloğu yapacağım. Kartta kısaca giriş olarak sıcaklık değerleri nasıl? Performansı nasıl? Fiyatı şu an değer mi? Soğutma performansı nasıl? Coil whine var mı? Tasarımı nasıl? 0dB gibi özellikler var mı? Driver konusunda Intel, kartlarda ne durumda? Intel NVIDIA ve AMD yerine alınır mı? Ne kadarlık bir PSU bu kart için yeter? Güç tüketimi nasıl? Kısaca size bunlardan bahsedeceğim, iyi okumalar.
Kartı Intel Core i3 12100F ile kullanıyorum, yani herhangi bir darboğaz yok.
FurMark'ta tam yüke sokarak 1080P'de iken sonuçlar da bu şekilde: ( sonuç ekranında maksimum derece falan yazmıyor. Bende tam bitmek üzere iken ekran fotoğrafı aldım. )

1685394983592.png

1. maksimum 228W harcayarak 180'e yaklaşan bir FPS değeri göstermekle beraber %60 fan ( 1890 RPM ) döndüğünü görüyoruz. Fanı Arc Control Panel'den maksimum devire çevirebiliyorsunuz. Stok olarak 190W ile gelirken kontrol panelden 228 Watt'a çekip daha fazla performans alabilmek mümkün ama iyi bir hava akışlı kasa gerekir. Zaten oyunlarda testlerde görüldüğü üzere RTX 3060'a benzer güç tüketime sahip. Gönül ister ki RX 6600 kadar güç tüketimi yapsın :D

Performansı ise YouTube'daki videolardaki performansı ile aynı sayılabilir. 3060'ı bazen yer yer geçerken 3060'ta bazen Arc 750'yi yer yer geçiyor. Zamanım olmadığı için çokça oyun oynayamıyorum maalesef. O yüzden de oyun içindeki performansı göstermek için video çekemedim, af buyurun :D

2. gelelim fiyatına, 5000TL'ye bu kart ucuz ve performanslı bir kart, Sapphire RX6600 5700 civarı iken daha performanslı olan Arc 750'yi almak daha mantıklı gelebilir ama güç tüketimi bana göre hayli fazla, öyleki bazen watt değerini kontrolden kısıyorum.

3. olarak ise soğutma performansına geçiyorum, zaten yukarıdaki FurMark testinden görüldüğü üzere %60 fan çalışır iken 228 watt harcayıp maksimum 75 dereceye çıkmış, iyi olduğunu düşünüyorum. Acer ve ASRock markaları Intel ile anlaşıp A770 kartlarını tasarlamışlar, Acer'in tasarımını çok beğendim açıkçası. ASRock'u da geçmemek lazım. Gayet iyi tasarımlar.

4. sıradaki soru coil whine var mı? Evet, maalesef bende var, 228W'a gelince düdük sesi geliyormuş gibi bir ses geliyor kulağımı yaklaştırınca, onun dışında oturduğum yerden kulaklık takmadan duyabiliyorum ama öyle kulak tırmalayıcı bir ses değil. Zaten coil whine performansı etkilemeyen bir şey olduğundan dolayı ben de pek sıkıntı etmedim.

5. tasarımı nasıl? Ben açıkçası beğendim Intel Arc yazısında beyaz LED aydınlatması var sade bir şekilde onun dışında herhangi bir LED aydınlatma yok ama Arc 770 modelinde RGB aydınlatma var amma ve lakin aradaki fiyat farkı verilir mi verilmez az bir performans ve LED aydınlatma için.

6. 0dB özelliği var mı? Var, kartım boşta 55 derecenin altında iken fanları durduruyor. Boşta zaten 40 derece ve 39 watt harcayan bir kart.

7. driver konusunda Intel ne durumda? Driver konusunda şöyle diyebilirim bazen oyunum 1 saatte bir 1 saliselik takılma oluyor neden olduğunu anlamış değilim eğer forumdaşlarım arasında Arc 750 kullanan varsa olup olmadığını söylerse çok mutlu olurum. Onun dışında herhangi bir siyah ekran ile karşılaşmadım normal kullanım ve oyun oynarken, driver konusunda AMD'den bir tık iyi ama NVIDIA'dan kötü demek isterim. AMD driver konusunda kendisini hayli geliştirdi ama Intel bu driver güncellemeleriyle oldukça bir performans artışı sağladı ve bu beni etkiledi. AMD'yi kötülemek amacım değildir AMD kullanıcıları, sadece Intel'in yaptığı bu atılımlar açıkçası şaşırtıcı.

8. olarak gelelim NVIDIA ve AMD yerine alınır mı? Alınır mı? Alınmaz mı performansa ve teknolojilere ( DLSS vb. ) göre tartışılabilir ama fiyata göre kesinlikle Arc 750 alınmalı, 3060'ı geçen bir karttan bahsediyoruz. Her ne kadar tam yükte 6700XT gücü harcasa da, iyi bir kart bu fiyata. Bu fiyata GTX 1660 Ti varken Arc 750 gibi teknolojili ekran kartı almak daha mantıklıdır. Kas gücü bakımından Arc 750, 3060'dan ve RX 6600'den daha güçlü bir kart. Şans verilebilir bir kart mı? Bence evet.

9. ne kadarlık bir PSU gerekli? En az bir 550W'lık PSU almanızı öneririm. Zaten kart stokta 190W, maksimum performansı ise 228W ile gösterir.

Evet forumdaşlar, bugün sizlere forumda hiç kimsenin konusunu ve incelemesini yapmadığı pek de popüler olmayan Arc 750'nin incelemesini yaptım, öyle ki çoğu kişi daha ucuz fiyata Arc 750 almazken 3060, 6600 alıyor. Oysaki bu kart yeni ve teknolojilerle dolu bir kart ve üstelik daha ucuz bir fiyata. Sonuç olarak Intel'in çıkarmış olduğu kart olan Arc 750'yi incelemiş ve size buna dair bilgiler sundum. Bu inceleme yazısını yazma sebebim ilk öncelikle çoğu kişiye bu kartı önerdiğim zaman şu cevapları almam idi, "bu kartı ilk defa görüyorum, bu kartta driver sorunları var" gibi diyenler için ve Intel kartlara yönelmek isteyenlere bir bilgi metini yapmak istememdir. Oyun performansını yapamadım zamanım olmadığı için, onun için YouTube üzerinden göz atabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım bu bilgiler sizin için yararlı olmuştur, en kısa zamanda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Oyun performansı gayet yeterli hocam. Ama hala driver oturmadağına eminim. İntel bu işe yeni girişti ve sağlam şekilde de girdi.

Güzel. Bu iş AMD'nin tembelliğini ve Nvidia tekelliğini salladı. AMD halen düzeltemiyorsa demek ki donanımsal sorunu vardır. Ve eğer ARC 800 serisi de güzel gelirse Nvidia VRAM cimriliğini bırakır. AMD'de de kendisine çeki düzen verir. Tıpkı Ryzen gelince Intel'in toparlanıp DDR5'de dövdüğü gibi.

A750 biraz daha Xiaomi telefonlar gibi 1-2 sene sonra yazılım alarak düzelecek. Düzeldiği zaman bana göre 6600'den bile iyi olacak. Güç tüketiminde 4070'den bile yüksek olması dezavantaj. Verimlilik gittikçe artacaktır. Intel'e 2-3 sene verin, domuz fişekli avcı gibi iki markayı da 100 metreden vuracak.

Güzel. Bu iş AMD'nin tembelliğini ve Nvidia tekelliğini salladı. AMD halen düzeltemiyorsa demek ki donanımsal sorunu vardır. Ve eğer ARC 800 serisi de güzel gelirse Nvidia VRAM cimriliğini bırakır. AMD'de de kendisine çeki düzen verir. Tıpkı Ryzen gelince Intel'in toparlanıp DDR5'de dövdüğü gibi.

A750 biraz daha Xiaomi telefonlar gibi 1-2 sene sonra yazılım alarak düzelecek. Düzeldiği zaman bana göre 6600'den bile iyi olacak. Güç tüketiminde 4070'den bile yüksek olması dezavantaj. Verimlilik gittikçe artacaktır. Intel'e 2-3 sene verin, domuz fişekli avcı gibi iki markayı da 100 metreden vuracak.
Açıkçası intel'den beklenir hocam.

Güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık.

Açık konuşmak gerekirse Intel'in stok tasarımı > tüm tasarımlar benim gözümde. Bir tek bana mı öyle geliyor bilmiyorum ancak Intel'in tasarımları hem istediğim sadelikte hem de istediğim cafcaflıkta. Tam zevkime uygun bir kart dizayn etmişler. Beyaz renk seçeneği olsa tadından yenmez.

Intel ilk kez iki büyük rakibe karşı kart çıkardı ancak gayet başarılı bir şekilde çıkardı. Benim gözümde 2-3 sene içerisinde NVIDIA'ya rahat rahat kafa tutabilecek kartlar üretecektir.

Hele ki AMD'nin aksine getireceği teknolojileri NVIDIA gibi donanıma bağlı bir şekilde getirirse bence bir süre sonra NVIDIA'dan bile daha iyi, kararlı ve avatanjlı kartlar üretebilir.

Güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık.

Açık konuşmak gerekirse Intel'in stok tasarımı > tüm tasarımlar benim gözümde. Bir tek bana mı öyle geliyor bilmiyorum ancak Intel'in tasarımları hem istediğim sadelikte hem de istediğim cafcaflıkta. Tam zevkime uygun bir kart dizayn etmişler. Beyaz renk seçeneği olsa tadından yenmez.

Intel ilk kez iki büyük rakibe karşı kart çıkardı ancak gayet başarılı bir şekilde çıkardı. Benim gözümde 2-3 sene içerisinde NVIDIA'ya rahat rahat kafa tutabilecek kartlar üretecektir.

Hele ki AMD'nin aksine getireceği teknolojileri NVIDIA gibi donanıma bağlı bir şekilde getirirse bence bir süre sonra NVIDIA'dan bile daha iyi, kararlı ve avatanjlı kartlar üretebilir.

Sistemi aldığımda ekran kartı kutusu benim ağzımı açık bıraktırdı. Bu denli premium kutu beklemiyordum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemi aldığımda ekran kartı kutusu benim ağzımı açık bıraktırdı. Bu denli premium kutu beklemiyordum.

Ben A770'e geçmemek için kendimi zor tutuyorum desem yalan olmaz.

Ayrıyeren A750 gunnir ve ASRock modelleri bulunmakta.

A770'in Gunnir Photon White modeli çok güzel.

1685400099433.png

Yeni konular

Geri
Yukarı